Jak dbać o pościel i ręczniki? Pościel i ręczniki to tekstylia codziennego użytku, które powinny być odpowiednio pielęgnowane dla zachowania ich higieniczności oraz właściwości takich jak miękkość, chłonność czy puszystość. Jak zatem dbać o ręczniki i pościel, aby służyły nam jak najdłużej i pięknie się prezentowały?
Jak często prać pościel i ręczniki?
Pościel i ręczniki to wyposażenie domowe, które większość z nas pierze zdecydowanie zbyt rzadko. Tymczasem, aby zagwarantować sobie komfortowy i zdrowy sen powinniśmy prać poszewki i prześcieradła minimum co dwa tygodnie, a najlepiej nawet co tydzień. Dzięki temu skutecznie pozbywamy się z tkanin bakterii, roztoczy oraz innych drobnoustrojów, które mogą wpływać negatywnie na stan naszego zdrowia – zwłaszcza alergików.
W przypadku ręczników, częstotliwość prania jest kwestią bardziej indywidualną. Zależy nie tylko od ilości zastosowań produktu, ale także od warunków panujących w łazience. Jeśli jest to wnętrze wilgotne, najlepiej prać ręczniki nawet co 2 lub 3 dni, przy czym te do rąk pierzemy częściej niż te do kąpieli.
Oto najważniejsze zasady pielęgnacji pościeli i ręczników
Ręczniki i pościel to tkaniny, które tak jak odzież są opatrzone metką producenta,zawierającą informacje niezbędne do ich prawidłowego pielęgnowania. Wiele osób ignoruje te zalecenia, traktując całą swoją pościel lub wszystkie swoje ręczniki jednakowo – to duży błąd, gdyż nie każdy materiał można poddawać praniu w tej samej temperaturze, wybielać, wirować czy też prasować.
Najważniejszą zasadą poprawnej pielęgnacji tych tekstyliów jest zatem przestrzeganie zaleceń producenta. Jednak w jaki sposób należy postępować, kiedy z jakiejś przyczyny metka została odcięta od pościeli? Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku zastosowanie uniwersalnych zasad, dobranych na podstawie rodzaju materiału, z jakiego produkt został wykonany.
Jak pielęgnować pościel bawełnianą lub z satyny bawełnianej?
Pościel bawełniana należy do najbardziej wytrzymałych – można prać ją w pralce nawet w 60 stopniach, jednak zaleca się zastosowanie nieco niższej temperatury, czyli 40 stopni. Warto zrezygnować również z wirowania, dzięki czemu rozwieszona pościel wyschnie samodzielnie i nie będzie wymagała prasowania. W kwestii detergentów lepiej ograniczyć się do proszku i płynu do płukania, unikając wybielaczy, które mogą sprawić, że kolory pościeli wyblakną.
Jak pielęgnować pościel flanelową i pościel z kory?
Pościel z kory oraz pościel flanelowa to niemal zupełne przeciwieństwa zarówno pod względem tekstury, jak i pielęgnacji. Kora to tkanina łatwa w utrzymaniu – wystarczy prać ją w temperaturze nieprzekraczającej 60 stopni, nie wirować ani nie prasować. Z kolei w przypadku pościeli flanelowej, jedynym sposobem, aby zachowała ona swoją miękkość jest pranie jej w temperaturze 40 – 60 stopni przy udziale delikatnego detergentu i niewielkiej ilości płynu do płukania. Nieprawidłowa pielęgnacja flaneli bardzo szybko doprowadzi bowiem do stwardnienia jej włókien, a tym samym utracenia ich przyjemnej w dotyku faktury.
Jak pielęgnować ręczniki?
Zabieg prania ma największe znaczenie dla zachowania pozytywnych właściwości ręczników. Jednocześnie to wokół tej czynności narosło najwięcej mitów, przez które ich włókna tracą swoją miękkość i sprężystość. Największym błędem jest pranie ręczników w bardzo wysokiej temperaturze – nawet 90 stopni. Tymczasem optymalna temperatura wody, która z łatwością usunie z tkaniny wszystkie bakterie to zaledwie 40 – 60 stopni Celsjusza. Tekstylia tego typu należy prać całkowicie osobno, aby zachować ich puszystość i miękkość. Bardzo istotne jest również niedopuszczanie do przepełnienia bębna – ciasno upchnięte ręczniki nie pozwolą bowiem wodzie i detergentom przenikać przez strukturę tkaniny, a co za tym idzie uniemożliwią jej dokładne oczyszczenie. Podstawą pielęgnacji jest również segregacja kolorystyczna oraz dobranie odpowiedniego środka piorącego – najlepiej płynu lub żelu.
Odpowiednio traktowane tekstylia domowe z pewnością odwdzięczą się wyjątkową miękkością, delikatnością i pięknym wyglądem. Warto pamiętać, że przyszyte do ręczników czy pościeli metki nie są elementem zbędnym, lecz najlepszym źródłem informacji, mówiącym o tym, w jaki sposób traktować daną tkaninę, aby zachowała wszystkie swoje właściwości przez bardzo długi okres użytkowania.