Jak dbać o zęby i robić to właściwie?

Jak dbać o zęby i robić to właściwie? Codzienne dbanie o stan naszych zębów i higienę jamy ustnej to absolutna podstawa, jeżeli chcemy dobrze wyglądać i być zdrowi. Jak to osiągnąć i jakich narzędzi używać?

Dlaczego codzienne szczotkowanie zębów jest takie ważne?

Twarz i uśmiech to jedne z pierwszych rzeczy, na jakie zwracamy uwagę przy okazji poznawania nowej osoby. Jest to również nasza „wizytówka” w kontaktach formalnych, na przykład w pracy. Z tego powodu warto jest dbać o to, jak wyglądamy, a także w jakiej kondycji znajdują się nasze zęby. Poza brakiem estetyki problemy z uzębieniem generują również duże koszty leczenia, uciążliwe i bolesne zabiegi, a także sporo stresu – szczególnie, gdy nie lubimy wizyt u dentysty.

Z drugiej strony zadbanie o zęby na co dzień nie jest wcale tak bardzo czasochłonne. Wystarczy, że będziemy je regularnie szczotkować, minimum dwa razy w ciągu dnia, a najlepiej po każdym większym posiłku. Pomóc może również stosowanie nici dentystycznej – gdy nie mamy dostępu do szczoteczki – oraz różnego rodzaju płukanki, które pozwalają pozbyć się niechcianych drobnoustrojów.

O ile nie mamy skłonności do psucia się zębów, takie podstawowe działania pozwolą nam bez problemu trzymać się z daleka od wiercenia, borowania i innych nieprzyjemnych zabiegów dentystycznych.

Rodzaje szczoteczek do zębów

Szczotkowanie zębów jest absolutną podstawą, jeżeli chcemy utrzymać je w dobrej formie. Możemy do tego wykorzystać różne szczoteczki, w zależności od preferencji. Co do zasady wyróżniamy trzy grupy produktów w tej kategorii:

  • szczoteczki manualne, najpopularniejsze. Do czyszczenia zębów używamy siły i ruchów własnej dłoni. Jest to najtańsza dostępna opcja, chociaż możemy również znaleźć szczoteczki wykonane z drewna i naturalnego włosia, które będą droższe od tych z tworzywa sztucznego. Niestety, chociaż to ekonomiczny wybór, to jednak szczoteczka manualna nie zapewnia nam takich możliwości, jak pozostałe dwa rodzaje.
  • szczoteczki elektryczne, wyposażone w małą okrągłą część z włosem, która bardzo szybko obraca się podczas używania. Wygodne, z wymiennym elementem czyszczącym, wbrew pozorom są bardzo ekonomiczne, ponieważ jeden egzemplarz możemy używać przez wiele lat, jedynie zmieniając końcówki. Szczoteczka elektryczna obraca się bardzo szybko, dzięki czemu możemy uzyskać znacznie lepszy efekt, niż wersją manualną. Z czasem wręcz, gdy na przykład zapomnimy naładować naszej szczoteczki na co dzień i wybierzemy zwykłą, będziemy mieć wrażenie, że zęby nadal są brudne.
  • szczoteczki soniczne, będące jeszcze lepszą wersją szczoteczek elektrycznych. Ich elementy ruchome poruszają się znacznie szybciej, bo nawet 42 000 razy na minutę, a dodatkowo przy okazji szczotkowania zębów pozbywają się drobnoustrojów za pomocą fal dźwiękowych. Jest to najdroższa opcja na rynku, jednak podobnie jak opcja elektryczna, tego rodzaju szczoteczkę ma się przez długie lata.

Czym jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna jest aktualnie najlepszym i najdokładniejszym narzędziem do utrzymania higieny jamy ustnej. Polecana szczególnie osobom, które bywają zapominalskie lub mają delikatne, wrażliwe i podatne na czynniki zewnętrzne zęby. Jej historia jest całkiem długa, jednak dopiero od niedawna tego rodzaju szczoteczki stały się bardzo popularne.

Swój sukces zawdzięczają nie tylko bardzo dokładnemu działaniu, ale również wykorzystywaniu fal dźwiękowych, które pozwalają usuwać szkodliwe mikroorganizmy z obrębu jamy ustnej.

Najlepsze i najpopularniejsze szczoteczki soniczne do zębów

Szczoteczka soniczna, to najlepszy sposób na piękny uśmiech i zdrowe zęby!

Jak działa szczoteczka soniczna?

Swoją skuteczność szczoteczka soniczna zawdzięcza metodzie działania. Wbudowany w nią generator wytwarza podczas pracy fale dźwiękowe o częstotliwości powyżej 260 MHz, co pozwala na wprawienie w ruch włosia szczoteczki. Bardzo szybkie ruchy każdego pojedynczego elementu pozwalają na niesamowicie dokładne czyszczenie zębów, a dzięki zastosowaniu fali dźwiękowych umożliwia także pozbycie się bakterii i osadu.

Wykorzystując szczoteczkę soniczną do codziennej pielęgnacji uzębienia zyskujemy pewność że jest ono zawsze w dobrej kondycji i że nie grozi nam namnożenie się szkodliwych drobnoustrojów, które będą nadwerężać stan zębów aż do kolejnego ich umycia.

Dlaczego warto wybrać szczoteczkę soniczną?

Szczoteczki soniczne są bardzo skuteczniejsze – o wiele bardziej, niż wersja elektryczna i wręcz nieporównywalnie w stosunku do modeli manualnych. Jeżeli mamy wrażliwe zęby lub po prostu chcemy o nie lepiej dbać, zdecydowanie warto rozważyć zakup tego rodzaju szczoteczki.

Wprawdzie nie jest to najtańsze rozwiązanie, jednak z drugiej strony taki egzemplarz posłuży nam przez bardzo długi czas, o ile o niego odpowiednio zadbamy. Jedyną sytuacją, gdy szczoteczka soniczna nie jest dobrym wyborem, to stan, w którym mamy podrażnione dziąsła lub obecny stan zapalny w obrębie jamy ustnej. We wszystkich innych wypadkach możemy bezpiecznie z niej korzystać.

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: