Jak nauczyć dziecko oszczędzania? Pragniesz nauczyć swoje dziecko oszczędzania pieniędzy? Zatem warto na początku wyjaśnić, iż najlepszym rozwiązaniem jest danie mu odpowiedniego przykładu, dziecko obserwujące to jak podchodzimy do kwestii wydawania pieniędzy będzie nas po części naśladować. Dlatego dobrym pomysłem jest ograniczenie niepotrzebnych wydatków, czasem cięcie ich tam gdzie ma to uzasadniony sens.
Jak nauczyć dziecko oszczędzać? Dajmy dziecku przykład jak należy oszczędzać pieniądze
Oznacza to mianowicie tyle, iż dziecko zawsze patrzy na to jak wydajemy nasze pieniądze a nawet zarządzamy posiadanym budżetem domowym, co za tym idzie należy pamiętać o kilku nader ważnych kwestiach. Przede wszystkim dziecko zwraca uwagę na to jak i kiedy wydajemy nasze pieniądze, również czy ma to uzasadnione do tego podstawy, niekiedy warto nauczyć planowania zakupów w najbardziej optymalny sposób.
Szanowanie pieniędzy oraz kieszonkowe, to coś o czym należy pamiętać
Dziecko powinno szanować nie tylko nasze pieniądze, ale również jakąkolwiek inną rzecz, jeżeli zniszczy powiedzmy zabawkę a my ją odkupimy, to nigdy nie nauczy się oszczędzać. Dlatego należy w takiej sytuacji wytłumaczyć, iż dopiero po pewnym czasie będziemy mogli ją odkupić a co za tym idzie trzeba nazbierać na nią pieniądze. Warto pokazywać dziecku, iż niektóre rzeczy materialne a nawet sprzęt elektroniczny nie trzeba wyrzucać w momencie uszkodzenia, lecz istnieje jeszcze możliwość ich ewentualnej naprawy.
Większość z nas dostawała kieszonkowe, na początku nie trzeba wcale dawać dużych pieniędzy naszemu dziecku, chodzi tutaj raczej o rozpoczęcie nauki zarządzania nimi w najbardziej adekwatny sposób. Kieszonkowe dajemy systematycznie i co za tym idzie o stałej kwocie, wszystko po to aby dziecko miało świadomość tego, ile posiada pieniędzy w aspekcie własnego budżetu. Bardzo ważne jest również uświadomienie, na co takie pieniądze można przeznaczyć, oraz jaki jest cel dawania takich pieniędzy.
Niech nauka oszczędzania pieniędzy przez dzieci, ma uzasadnione do tego podstawy
Nie wolno płacić dzieciom za to, iż wykonują pewne czynności należące do ich obowiązków, lecz można je nagradzać za to iż dodatkowo coś zrobią, chociażby za umycie samochodu czy innych pracach warto uwzględnić możliwość podarowania mu niewielkiej kwoty pieniędzy. Planowanie wydatków to kolejne zagadnienie którego nie wolno bagatelizować, wytłumaczmy dziecku iż każdego dnia także podczas codziennych zakupów można oszczędzać pieniądze. Oczywiście nie decydujmy się na ich wydanie lecz odkładanie, dzięki czemu wytłumaczymy że za jakiś czas zebrane w ten sposób pieniądze możemy przeznaczyć na konkretny cel.
Rachunek w banku można również otworzyć dla dziecka. Konto zostanie zasilone jego dochodami. Rachunkowość nastolatek powinien prowadzić samodzielnie, ale pod nadzorem rodziców. I nie milczcie o kredytach, a poświęćcie dziecku najważniejsze aspekty, wyjaśniając że nie wolno gromadzić długów, ponieważ jest to związane z szeregiem problemów. Pomóc dziecku zrozumieć instrumenty finansowe mogą blogi i przewodniki finansowe.
Powyżej wspomniano o czymś ważnym, a mianowicie zabieraniu dziecka na zakupy, nie ma wątpliwości co do tego, iż właśnie w taki sposób uświadomimy mu, ile co kosztuje oraz jak podchodzić do kwestii wydawania pieniędzy w aspekcie budżetu domowego.