Jak pozbyć się much z domu? Krok po kroku

Muchy i komary to jedne z najbardziej natrętnych owadów. Uprzykrzają nasze życie zwłaszcza latem – siadają nie tylko na nas, ale i na żywność, latają po domu i zostawiają nieprzyjemne, czarne ślady. Co więcej – stanowią duże zagrożenie, roznoszą zarazki, mogące przyczynić się do zatrucia salmonellą i powodujące groźne choroby zakaźne. Jak pozbyć się tych insektów bez stosowania silnych środków chemicznych?

Zastosuj nasze porady, które są tanie, bezpieczne i nieszkodliwe dla środowiska! Natrętne muchy w domu. Jak się pozbyć tego problemu?

Muchy w domu? Czas się ich pozbyć!

Muchy występują na całym świecie, żyjąc w otoczeniu ludzi i odżywiając się naszym pokarmem. Od maja stają się coraz większym problemem i towarzyszą nam przez całe lato, najczęściej w ciepłych, dobrze nasłonecznionych miejscach, w pobliżu jedzenia. Siadają na ciastach i owocach, a także krążą wokół serwowanego obiadu. Nic więc dziwnego, że jest to jeden z najbardziej nielubianych przez nas insektów!

Dodatkowo na swoich nogach, ssawce i w odchodach roznoszą zarazki, które mogą być dla nas bardzo niebezpieczne. Dosłownie spędzają sen z powiek wielu gospodyniom i stale zakłócają spokój domowników. W jaki sposób się ich pozbyć? Okazuje się to być prostsze niż się wydaje i wcale nie trzeba stosować silnych środków chemicznych, a nawet zabijać tych owadów.

Mucha nie siada – najlepsza jest profilaktyka

Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów z muchami jest… uniemożliwienie im przedostania się do mieszkania. Jest to dużo łatwiejsze i efektywniejsze niż pozbywanie się owadów, które już są w pomieszczeniu. Zabezpiecz okna, drzwi oraz wszystkie otwory, przez które insekty mogłyby wlecieć do środka, np. montując siatki lub moskitiery. Takie rozwiązania bez problemu znajdziesz w supermarketach i sklepach z wyposażeniem domów nie tylko w sezonie letnim.

Czysty dom odstrasza muchy

Zadbaj także o otoczenie – rozkładające się owoce i psujące się jedzenie to idealne siedlisko dla much. Żywność przechowuj w lodówce i pamiętaj o zachowaniu szczególnej czystości w pobliżu śmietnika. Regularnie sprzątaj mieszkanie, a zwłaszcza kuchnię. Na zewnątrz owady pojawiają się na roślinach, na ziemi, i na płotach, dlatego nie zapominaj o regularnym koszeniu trawy oraz stałym utrzymywaniu porządku, bo owady z ogrodu na pewno będą próbowały przedostać się do twojego mieszkania.

Zadbanie o uszczelnienie okien i drzwi w domu oraz zwiększenie higieny, powinno być najważniejsze w przypadku zapobiegania problemu z owadami w mieszkaniu. To pierwsze działanie, którego musimy się podjąć, bo bez tego, nasza walka z tymi owadami może nie mieć końca. Będziemy eliminować insekty, a one wciąż będą wracać tymi samymi drogami i z tych samych powodów, dlatego tak ważne jest zlikwidowanie źródła problemu i odpowiednie dbanie o otoczenie – wskazuje Aleksandra Danielewska, ekspert Rentokil.

Czysta kuchnia to dobry sposób na muchy
Czysta kuchnia to dobry sposób na muchy oraz muszki owocowe. Zadbaj o czystość w całym mieszkaniu lub domu. Muchy przyciągają zapachy żywności i brudu.

Jak pozbyć się much z domu? Krok po kroku

Oto co pomoże się nam pozbyć niechcianych much z domu. Zadbaj nie tylko o sam dom, ale również zaopatrz się w odpowiednie akcesoria. Zobacz krok po kroku jak pozbyć się latających owadów z Twojego domu:

  1. Zadbaj o czystość domu – muchy przyciąga zapach potu, żywności oraz ogólne zapachy domowe. Warto zadbać o właściwe utrzymywanie czystości, nie tylko w kuchni ale również w pomieszczeniach mieszkalnych. Dobrym pomysłem jest chowanie żywności oraz wyrzucanie wszystkich ich resztek do kosza na śmieci.
  2. Moskitiery w oknach – w lecie często zostawiamy otwarte okna, to przyciąga wszelkie owady latające do naszego domu. Zamontuj moskitiery w oknach co pomoże w zamknięciu głównej drogi, którą wpadają muchy. Posiadając moskitiery możemy niemal zapomnieć o muchach.
  3. Lep na muchy – pozwoli pozbyć się tych much, które już w domu się znalazły. Najlepiej powiesić je w każdym pomieszczeniu. Lep wyrzucamy, gdy jego powierzchnia zapełni się w 3/4. Jeśli masz dzieci, zadbaj by nie miały dostępu do lepu. Powieś je wysoko poza zasięgiem dzieci i domowych zwierząt.
  4. Olejki i świeczki zapachowe – muchy odstraszają różne zapachy, możesz skorzystać ze świeczek i olejków zapachowych. Świetnie sprawdza się zapach lawendy, paproci czy goździków.
  5. Szczelne pojemniki na żywność – jeśli chcemy przechowywać żywność w kuchni czy pokoju, warto zaopatrzyć się w szczelne pojemniki. Dzięki temu pozwoli to nam na dłuższe utrzymanie ich świeżości, ale również zabezpieczy je przed muchami. Muchy chodzące po żywności, mogą wywołać różnego typu choroby układu pokarmowego.
  6. Lampa owadobójcza – dobrym pomysłem jest powieszenie na ogrodzie lub balkonie lampę na owady. Pozwala ona w skuteczny sposób walczyć nie tylko z muchami. Lampa przyciąga owady latające i w skuteczny sposób pozbywa się problemu. Dodatkowo jest ona zupełnie bezpieczna dla mieszkańców.

Jak odstraszyć muchy – naturalnie?

Zanim użyjesz preparatów owadobójczych, najpierw spróbuj pozbyć się much z mieszkania za pomocą naturalnych rozwiązań, które będą przyjazne dla środowiska i odstraszają muchy, zamiast je zabijać. W tym celu doskonale sprawdzi się lawenda, której muchy nienawidzą, z kolei ludzi jej zapach uspokaja. Roślina skutecznie odstrasza także meszki i mole. Dzięki niej zniechęcisz owady do wlatywania do twojego domu. Ponadto kwiat pięknie prezentuje się w ogrodach, dlatego warto sadzić ją szczególnie przy wejściu do mieszkania i na oknach.

W pomieszczeniach postaw świeczki zapachowe zawierające olejek lawendowy. Oprócz lawendy w podobny sposób zadziała zapach goździków, liści orzecha włoskiego oraz paproci. W kuchni doskonale będzie sprawdzać się bazylia i mięta uprawiane na parapecie. Rośliny te są doskonałymi dodatkami do potraw, a przy okazji stworzą naturalną barierę dla much.

Rośliny odstraszające muchy, nie dają gwarancji pozbycia się problemu, ale znacząco go ograniczają, dlatego warto spróbować użyć ich, zanim zacznie się stosować preparaty owadobójcze. Użycie środków chemicznych powinno być ostateczną metodą zwalczania insektów. Może się okazać, że po wprowadzeniu kilku zmian w naszym mieszkaniu uda nam się całkowicie wyeliminować muchy, bez konieczności stosowania produktów chemicznych i będziemy mogli cieszyć się latem bez natarczywych insektów – mówi Aleksandra Danielewska.

Wyrzuć muchy z mieszkania

Jeśli jednak musisz pozbyć się much, które już są w mieszkaniu, a środki odstraszające nie działają, owady powinny zostać zabite. W tym przypadku możesz stworzyć domowy spray z mydła w płynie i wody. Jest bardzo ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Wystarczy bezpośrednio spryskać nim latające muchy, aby zaczęły spadać. Możesz też samodzielnie skonstruować lep na muchy przy użyciu płynnego miodu i mąki kukurydzianej. Składniki wymieszaj i nałóż do miseczek. Muchy uwielbiają zapach miodu, więc przyciągnięte utkną w lepkiej konsystencji.

Muchy są prawdziwą udręką dla domowników i zdecydowanie należy się ich pozbywać. Najlepiej jest zabezpieczać mieszkanie, tak aby nie mogły dostać się do pomieszczenia i odstraszać je naturalnymi sposobami, przy pomocy zapachów i roślin, które nienawidzą. Jeśli jednak takie działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, much możemy pozbyć się za pomocą domowych środków owadobójczych.

Po chemiczne produkty warto jednak sięgnąć wówczas, gdy pozostałe działania staną się niewystarczające.

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: