Jak wybrać przedszkole, aby wspierało rozwój dziecka?

Według badań aż 85% mózgu dziecka rozwija się w pierwszych pięciu latach życia, czyli między innymi w okresie przedszkolnym. To właśnie na tym etapie tworzą się podstawy do nauki, funkcjonowania w społeczeństwie, pojawia się również chęć odkrywania świata. Doświadczenia dostarczane dziecku w początkowych latach będą wpływały na jego przyszłość. Jak wybrać przedszkole, aby wspierało rozwój dziecka?

Przedszkole które wspiera rozwój dziecka?

Jak umożliwić maluchowi optymalny rozwój w tym okresie i na co zwrócić uwagę wybierając przedszkole, podpowiada ekspertka – Anna Osiecka, pedagog. 

Od urodzenia do 5 roku życia mózg dziecka rozwija się bardziej niż w jakimkolwiek innym momencie życia. W chwili przyjścia na świat ma wielkość około 25% wielkości przeciętnego dorosłego mózgu. W pierwszym roku życia podwaja swoją wielkość, a kiedy dziecko osiąga wiek 3 lat, mózg ma już blisko 80% wielkości dorosłego mózgu. Do czasu osiągnięcia przez malucha 5 roku życia, mózg będzie miał już 90% wielkości mózgu dorosłej osoby.

Pierwsze pięć lat? Najważniejsze! 

To w jaki sposób wpłyniemy na rozwój mózgu w tym okresie będzie miało trwały wpływ na zdolność dziecka do uczenia się, odnoszenia sukcesów w szkole i życiu, funkcjonowania w społeczeństwie, a także na umiejętność rozwiązywania problemów i chęć odkrywania świata. Z czego to wynika, wyjaśnia Anna Osiecka, pedagog w przedszkolach sieci KIDS&Co.:

We wczesnym okresie życia powstają w mózgu połączenia odpowiedzialne za tworzenie i rozwijanie umiejętności takich jak motywacja, samoregulacja, rozwiązywanie problemów, komunikacja z otoczeniem. Powstanie tych połączeń jest dużo trudniejsze po przekroczeniu przez dziecko 5 roku życia. Połączenia mózgowe tworzą się codziennie, już od urodzenia, poprzez doświadczanie wywołane zarówno przez pozytywne, jak i negatywne bodźce. Wpływ na tworzenie się wspomnianych połączeń nerwowych mają relacje z rodzicami czy opiekunami, ale też doświadczania pochodzące spoza domowego środowiska. Te codzienne interakcje będą oddziaływały na rozwój pociechy w jej dalszym życiu. Dlatego tak ważne jest zapewnienie maluchowi odpowiednich bodźców i doświadczeń już w pierwszych latach – tłumaczy Anna Osiecka, pedagog i dyrektor regionalny KIDS&Co.

Poza pierwszymi latami spędzonymi w środowisku domowym, pod opieką rodziców i najbliższych, warto umożliwić dziecku również rozwój w innym otoczeniu, na przykład w przedszkolu.  Bo do optymalnego stymulowania mózgu potrzebne są bodźce pochodzące z różnorodnych źródeł.

Przedszkole to stymulator rozwoju

Przedszkole uczy niezwykle ważnych umiejętności interpersonalnych, które będą wykorzystywane przez dziecko w późniejszych etapach życia: zapewnia dziecku możliwość uczenia i ćwiczenia podstawowych umiejętności społecznych, emocjonalnych, rozwiązywania problemów i nauki. Dodatkowo, stanowi najważniejsze przygotowanie i wprowadzenie do edukacji w kolejnych latach życia, zaczynając od szkoły podstawowej.

Jakie umiejętności malucha buduje i wzmacnia przedszkole?

 • Rozwija poczucie własnej wartości i pewności siebie – pomaga dziecku czuć się dobrze z tym, kim jest i być pewnym zdolności do radzenia sobie z nowymi wyzwaniami.
 • Zapewnia dziecku umiejętność uczenia się cierpliwości, otwartości na zmiany, słuchania innych – w skrócie daje solidne podstawy do wszystkich społecznych i emocjonalnych umiejętności, które maluch będzie wykorzystywał w kolejnych latach.
 • Daje podstawy do zdobywania umiejętności uczenia się. Pomaga zdobyć podstawową wiedzę o świecie, wspiera naukę pisania, czytania, liczenia.
 • Daje pierwszą stałą możliwość kontaktu z językami obcymi.
 • Uczy samodzielności i samodzielnego rozwiązywania zadań.
 • Uczy współpracy i umiejętności dzielenia się.
 • Uczy umiejętności koncentracji i skupienia się na wykonywaniu czynności.
 • Wzbudza ciekawość i chęć poznawania świata.
 • Daje podstawy do budowania zdrowych nawyków, w tym w zakresie żywienia i aktywności fizycznej.

Rodzice stojący przed wyborem przedszkola często zastanawiają się, jak wybrać placówkę, która zagwarantuje najlepszy rozwój dziecka.

Wybór idealnego miejsca często okazuje się dużym wyzwaniem. Przedszkole to nie tylko kolejny rok opieki nad dzieckiem, ale przede wszystkim ważny krok przed pójściem do szkoły podstawowej. Warto postawić na placówkę, która ma na uwadze dziecięcą różnorodność i gwarantuje najlepszy rozwój dziecka w wielu obszarach: emocjonalnym, psychicznym, społecznym, językowym czy motorycznym. Przedszkole powinno gwarantować również rozwój tak zwanych kompetencji przyszłości – samoświadomości, pamięci, zdolności do adaptacji, kreatywności czy rozwiązywania problemów. Warto zwrócić uwagę, czy placówka daje możliwość stałego kontaktu z językiem obcym. To kluczowe umiejętności, których rozwój już we wczesnym wieku może wpłynąć na odniesienie sukcesu w przyszłości – tłumaczy Anna Osiecka.

Rodzice, którzy stoją przed tym trudnym wyborem, w pierwszej kolejności będą zwracać uwagą na zakres zajęć oferowanych przez przedszkole, a także jego odległość od domu lub pracy. Warto też zwrócić uwagę to, czy placówka:

 • W codziennym planie zajęć zachowuje odpowiednie proporcje między swobodną zabawą a edukacją, która powinna przebiegać w formie zabawy, doświadczania, i odkrywania.
 • Oferuje zajęcia warsztatowe, rytmiczne, plastyczne, ruchowe, a także częste wycieczki, które sprzyjają budowaniu umiejętności samodzielnego myślenia, współpracy, rozwijają  zainteresowania malucha.
 • W profilu swojej działalności oferuje edukację opartą na budowaniu postawy otwartości, innowacyjności i tolerancji w stosunku do różnych ras czy religii.
 • Zapewnienia dzieciom stały kontakt z językiem obcym, np językiem angielskim lub hiszpańskim. Dobrym rozwiązaniem jest placówka oferująca metodę immersji językowej, czyli codziennego „zanurzenia” w środowisku obcojęzycznym poprzez obecność nauczyciela języka obcego we wszystkich czynnościach wykonywanych przez maluchy.
 • Oferuje dietę sprzyjającą budowaniu odporności, bogatą w owoce, warzywa oraz nieprzetworzone produkty. Dobrym przykładem jest dieta makrobiotyczna.
 • Dzieciom o specjalistycznych wymogach w zakresie diet zapewnia posiłki dostosowane do ich potrzeb.
 • Zapewnia nowoczesne i bezpieczne pomieszczenia (sale) z dobrym poziomem nasłonecznienia i wentylacji, a dodatkowo gwarantuje dostęp do bezpiecznego placu zabaw. Ważne, aby tren dla dzieci był ogrodzony i wyposażony w atestowane urządzenia oraz bezpieczną nawierzchnię.
 • Zapewnia wykwalifikowaną kadrę nauczycielską, a także dostęp do specjalistów wspomagających rozwój dziecka (lektorzy języków obcych, psychologowie, logopedzi i inni). 
 • Jako udogodnienie dla rodziców – jest w odpowiedniej odległości od domu lub od miejsca pracy, a dodatkowo zapewnia miejsca parkingowe przy placówce. Dla przykładu – przedszkole KIDS&Co zlokalizowane w Elektrowni Powiśle (otwarcie zaplanowane na wrzesień tego roku) gwarantuje rodzicom dostęp do parkingu podziemnego.

Wybierając przedszkole warto też zwrócić uwagę na to, czy w okolicy znajdują się ciekawe punkty, do których warto pójść z dzieckiem po zajęciach – w ramach pielęgnowania wspólnego odkrywania świata.

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: