Jak zacząć robić modną biżuterię w domu?

Własnoręcznie wykonana biżuteria może być źródłem zarobku, jednak to nie wszystko. Dla wielu kobiet robienie bransoletek czy kolczyków jest hobby, dzięki któremu mogą odprężyć się i zapomnieć o troskach. Ponadto rękodzieło sprawia, że można pochwalić się unikatowymi ozdobami, które oddają charakter i upodobania noszącej je osoby. Jak przygotować się do samodzielnego wyrobu biżuterii? Co należy kupić? Oto lista niezbędnych przedmiotów.

Zobacz, jak zacząć robić modną biżuterię w domu

Wytwarzanie biżuterii możemy spokojnie zacząć w naszym domu. Będziemy oczywiście potrzebowali miejsce pracy, najlepiej przyda się biurko lub stół. Do tego warto się zaopatrzyć w dobrej jakości oświetlenie oraz organizery na materiały i narzędzia.

Przydatne narzędzia do tworzenia biżuterii

Zanim przystąpi się do tworzenia pierwszej bransoletki lub kolczyków, powinno się nabyć odpowiednie narzędzia.

Najważniejsze są szczypce. To jeden z podstawowych narzędzi, które przydadzą się na początku. Warto kupić trzy rodzaje szczypiec.

  • Szczypce okrągłe – są to tak zwane bociany; wykorzystuje się je do tworzenia oczek, kółeczek oraz do zaginania końcówek drutów,
  • Szczypce tnące – są niezbędne do precyzyjnego przycinania drutu i linki jubilerskiej; na początek można zastąpić je bardzo ostrymi nożyczkami,
  • Szczypce płaskie – używa się ich do zaciskania stoperów, zaginania drutów, przytrzymywania elementów biżuterii lub zamykania ogniwek.

W przypadku bocianów wskazane jest nabycie dwóch par szczypców. Jedna powinna mieć ząbki, które ułatwiają łapanie koralików, a druga powinna być gładka, by podnosić nią delikatne półfabrykaty do wyrobu biżuterii.

Prócz narzędzi powinno się wyposażyć w organizer. Jest on niezbędny, by zachować porządek w koralikach do bransoletek, żyłkach i innych przedmiotach. Organizer sprawdza się najlepiej, gdy ma wiele przegródek, w których można rozdzielać koraliki shamballa, kamienie lub piórka o różnych kolorach i wielkościach.

Koraliki shamballa i zwykłe

Koraliki są niezbędne do wykonywania biżuterii w domowym zaciszu. Wybór koralików shamballa i zwykłych jest uzależniony od preferencji osoby, która będzie wykonywała bransoletkę, kolczyki czy naszyjnik. Do wyboru ma się koraliki do bransoletek ze szkła, w jednolitym kolorze, wielobarwne, a nawet transparentne. Można zdecydować się również na koraliki z droższych materiałów lub postawić na kamienie szlachetne.

Zanim przystąpi się do zakupu koralików do bransoletek, powinno się ułożyć w głowie projekt biżuterii i przelać go na papier. Dzięki temu łatwiej będzie sprawdzić, czy wybrane kolory do siebie pasują i czy wymarzona biżuteria będzie prezentowała się tak, jak tego się oczekuje. Szeroki wybór koralików shamballa i koralików do bransoletek znajduje się w sklepach internetowych. Warto poszukać unikalnych wzorów, a nawet tych z końca serii.

Półfabrykaty do wyrobu biżuterii

Wybór półfabrykatów do wyrobu biżuterii powinno się uzależnić od tego, jaką biżuterią chce się wykonać. Do bransoletek i naszyjników niezbędne są zapięcia w postaci karabińczyków lub zapięcia typu toggle. Do wyrobu kolczyków potrzebne są natomiast bigle i sztyfty oraz zatyczki, czyli tak zwane baranki. W przypadku bigli i sztyftów powinno się wybierać półfabrykaty wykonane ze srebra lub stali nierdzewnej, gdyż są to materiały antyalergiczne. Do wyboru naszyjników niezbędne są łańcuszki.

Ponadto przydatne są półfabrykaty takie jak: nakładki do biżuterii, końcówki zaciskowe, łapaczki, stopery, kółeczka montażowe i szpilki jubilerskie.

Linki, sznurki i druty

Ostatnim elementem niezbędnym dla początkujących w wyrabianiu biżuterii są linki, sznurki i druty. To właśnie na nie nawleka się koraliki, tworząc wyjątkowe ozdoby. Na początek przydadzą się: drut pamięciowy, linki i gumki jubilerskie oraz sznurki do robienia klasycznych bransoletek, regulowanych supełkami.

W przypadku linek i gumek jubilerskich najlepiej jest postawić na uniwersalne kolory – srebrny, biały, czarny lub transparentny.

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: