Zaczynasz urządzać swoje mieszkanie? Może postanowiłeś zupełnie odświeżyć kuchnię? A może po prostu poprzednia lodówka wyzionęła ducha i zastanawiasz się jaką lodówkę do domu wybrać? Przeczytaj nasz poradnik, w którym postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania.
Wygląd lodówki w kuchni
Podczas zakupu wielu rzeczy kierujemy się w pierwszej kolejności pierwszym wrażeniem, jakie wywołuje w nas sprzęt, czyli wyglądem. Abstrahując od wszystkich parametrów, o których napiszemy później, lodówka – jeśli oczywiście nie będzie to lodówka do zabudowy – powinna nam się podobać wizualnie. Design lodówki jest bardzo ważny i powinien wpisywać się w ogólną estetykę kuchni.
Zastanów się dobrze, czy chciałbyś posiadać w kuchni modną lodówkę w stylu retro? A może nowoczesny model ze wszystkimi dostępnymi gadżetami? Może chcesz, żeby lodówka posiadała designerski wyświetlacz? A może jednak decydujesz się na sprzęt w zabudowie i wybierzesz najprostszy wizualnie model? Kwestie estetyczne pozostawiamy do spokojnego rozważenia, jednak nie zapominaj, że są równie ważne, ponieważ będziesz swoją lodówkę oglądać kilka razy dziennie.
Rodzaje lodówek
Wybierając konkretny desig, warto od razu zastanowić się nad tym, jaki rodzaj lodówki będzie dla nas odpowiedni. Przedstawiamy najbardziej popularne rodzaje lodówek:
- Lodówki jednodrzwiowe – jest to najprostszy rodzaj urządzenia. Najczęściej pod postacią samej chłodziarki, lub chłodziarki z mini zamrażarką w środku, najczęściej zlokalizowanej na górze urządzenia. Jest to najtańszy rodzaj lodówki.
- Lodówki dwudrzwiowe, czyli chłodziarko – zamrażarki. Najpopularniejszy rodzaj lodówki. Chłodziarko zamrażarka posiada osobne drzwi do komory chłodzącej oraz osobne do zamrażarki, która może być zlokalizowana na górze, lub na dole urządzenia.
- Lodówki side by side – jest to pewien odłam lodówek dwudrzwiowych. Urządzenie jest przedzielone pionową przegrodą w stosunku mniej więcej 1:2. Chłodziarka, znajdująca się po prawej stronie zajmuje więcej miejsca, a zamrażarka po lewej – mniejszą część.
- Lodówki typu French door. Jest to relatywnie duży rodzaj lodówki. W górnej części znajduje się chłodziarka, której drzwi otwierają się w przeciwnych kierunkach, co tworzy bardzo szeroką przestrzeń wewnątrz. Zamrażarkę z kolej tworzy jedna duża szuflada znajdująca się na dole.
- Multi door, czyli lodówki trzy- lub czterodrzwiowe. Jest to najpraktyczniejszy, ale też największy rodzaj lodówek. Chłodziarka w górnej części urządzenia wygląda tak samo jak w lodówkach French door. Dolna część składa się z dwóch komór – prawej i lewej, w których jedna jest zamrażalnikiem a druga jest strefą zmienną – zależnie od aktualnych potrzeb może pełnić funkcję chłodziarki, komory zero, strefy lekkiego chłodzenia lub zamrażarki. W niektórych modelach jedna z komór może być również chłodziarką na wino.
Pamiętaj, żeby lodówkę dopasować nie tylko do własnego gustu wizualnie, ale przede wszystkim na podstawie dostępnego miejsca w kuchni i zapotrzebowania na miejsce w lodówce.
Klasa energetyczna lodówek – czy ma znaczenie?
Lodówka jest jednym z nielicznych urządzeń w gospodarstwie domowym, które pracuje nieprzerwanie, przez 24 godziny na dobę. Dlatego też ważne jest, żeby wybrać taką lodówkę, która pomimo ciągłego poboru prądu zużywa go jak najmniej. Dlatego warto zwrócić uwagę na etykietę energetyczną urządzenia, gdzie znajdziemy istotną informację – klasę energetyczną.
Od marca 2021 zaszła zmiana w oznaczeniu klas energetycznych – warto mieć to na uwadzę. Zniknęły już klasy od A+ do A+++. Obecna skala obejmuje tylko litery od A do G, gdzie w klasach A i B znajdziemy tylko kilka najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych modeli. Do tej pory najwyższa klasa energetyczna A+++ została zastąpiona przez klasę C.
Nie zapominaj, że im wyższa klasa energetyczna, tym droższe urządzenie. Warto więc zastanowić się, czy opłaca się wydać więcej i czy realna oszczędność na rachunkach pokryje chociaż różnicę w cenie urządzenia. Na pewno będzie to bardziej ekologiczne, ale czy ekonomiczne również?
Systemy chłodzenia w lodówkach
Wybierając lodówkę warto też zwrócić uwagę na systemy chłodzenia, jakie dany sprzęt oferuje. Wśród najpopularniejszych możemy wymienić:
- Lodówki z chłodzeniem statycznym, lub statyczno-wentylatorowym. Jest to najbardziej powszechny układ chłodzenia, który opiera się na pracy specjalnego silnika i gazu, z osobnym obwodem dla lodówki i zamrażarki. Chłodzenie statyczno-wentylatorowe działa na tej samej zasadzie, lecz przy pomocy niewielkich wentylatorów może zapewnić równomierną temperaturę na każdym z poziomów, co pozwala na dłuższe przechowywanie żywności. Jednak lodówki z tego rodzaju chłodzeniem muszą być regularnie rozmrażane, ponieważ na ich ściankach osadza się duża ilość szronu.
- Lodówki z funkcją No Frost, inaczej Total No Frost. Chłodzenie działa na podstawie zastosowania układu złożonego z jednego silnika z parownikiem, urządzenia wentylacyjnego oraz urządzenia do oczyszczania powietrza. Taki system uniemożliwia powstawanie szronu i oparów, które są tworzone przez żywność. Jest to rodzaj lodówki, która nie wymaga ręcznego rozmrażania zamrażarki a dodatkowo ogranicza powstawanie pleśni i nieprzyjemnych zapachów wewnątrz lodówki.
- Lodówki z funkcją Frost Free, lub Partial No Frost. Jest to najnowsza generacja lodówek, która łączy w sobie cechy obu poprzednich systemów chłodzenia. Wnętrze lodówki chłodzone jest statycznie, albo za pomocą wentylatora. Natomiast w zamrażarce, nie osadza się szron, dlatego nie jest konieczne jej rozmrażania.
- Lodówki z funkcją Hybrid Cooling. System chłodzenia lodówki odpowiednio wilgotnym powietrzem, którego działanie opiera się na wentylatorze i aluminiowym panelu. Panel utrzymuje przez cały czas temperaturę w okolicach 0 stopni Celsjusza, natomiast wiatrak jest odpowiedzialny za rozprowadzenie zimnego powietrza po całej komorze.
Pamiętaj, że nawet jeśli lodówka nie wymaga regularnego manualnego rozmrażania, wnętrze lodówki należy myć minimum raz w miesiącu, a najlepiej co tydzień.
Głośność pracy lodówki – czy ma znaczenie?
Jak już zostało wcześniej wspomniane, lodówka jest jednym z tych urządzeń, które działa włączone nieprzerwanie przez całą dobę. Dlatego warto wybrać lodówkę, która będzie działać możliwie najciszej, żeby nie zakłócać naszego życia i nocnego snu.
Warto tutaj nadmienić, że chociaż na karcie energetycznej producent ma obowiązek umieścić informacje o hałasie wytwarzanym przez dane urządzenie (wyrażoną w decybelach), to jednak podawane dane dotyczą głośności tylko pracującego kompresora. Natomiast popularny już dzisiaj system No Frost potrafi generować dodatkowe dźwięki.
Jeszcze niedawno najcichsze lodówki na rynku, generujące hałas na poziomie około 35 dB nie posiadały systemu odmrażania, jednak na przestrzeni lat producenci lodówek z systemem No Frost obniżyli głośność swoich produktów. Teraz już można bez problemu kupić lodówkę z tym systemem, która wytwarza tylko cichy, nieszkodliwy dla człowieka szum, natomiast najgłośniejsze pozostają tanie lodówki ze starszych serii.
Sterowanie lodówki – automatyczne czy mechaniczne?
Starsze modele lodówek posiadają jeden termostat, który umożliwia ustalenie jednej temperatury dla lodówki jak i zamrażarki. Nowsze modele z kolei posiadają już dwa, a czasem i trzy termostaty, które pozwalają osobno ustawiać temperaturę dla różnych komór lodówki.
Aktualnie możemy wybierać pomiędzy mechanicznym a elektronicznym sterowaniem w lodówce. Sterowanie mechaniczne występują w lodówkach starszego typu, gdzie temperaturę ustawia się za pomocą pokrętła lub regulatora. Sterowanie elektroniczne natomiast coraz częściej jest wykorzystywane przez producentów w nowych modelach lodówek. Jest to zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze rodzaj sterowania, ponieważ odpowiednią temperaturę ustawia się za pomocą przycisków na wyświetlaczu.
Sterowanie elektroniczne lodówki możemy podzielić na sterowanie zewnętrzne i wewnętrzne. Na czym polega różnica? W przypadku sterowania zewnętrznego panel znajduje się na zewnętrznej stronie drzwi lodówki, co umożliwia kontrolę i korektę temperatury bez potrzeby otwierania drzwi. W przypadku sterowania wewnętrznego panel znajduje się wewnątrz urządzenia.
Kiedy kupić lodówkę wolnostojącą?
Tak samo, jak większość dużego sprzętu AGD, również lodówki występują w opcji wolnostojącej i do zabudowy. Każda z tych opcji posiada pewne wady i zalety.
Wybierając lodówkę wolnostojącą masz zdecydowanie większą swobodę w wyborze samego urządzenia, jak i miejsca jego ustawienia. Lodówki wolnostojące najczęściej są tańsze od swoich odpowiedników do zabudowy, oraz mają większą pojemność. Dodatkowo lodówka wolnostojąca może mieć więcej funkcji. Dużą zaletą jest również łatwość montażu – wystarczy ją ustawić na równym podłożu i podpiąć do prądu – oraz możliwość ustawienia w dowolnym miejscu.
Kiedy wybrać lodówkę do zabudowy?
Zastanawiasz się, kiedy powinieneś wybrać lodówkę do zabudowy? Najprostszą odpowiedzią jest – kiedy pozostałe sprzęty posiadasz w zabudowie. Lodówkę przystosowaną do zabudowy bardzo łatwo jest dopasować do całego wystroju kuchni, ponieważ zostanie obudowana takimi samymi meblami, jakie już się w kuchni znajdują.
Niestety lodówka do zabudowy, pomimo łatwości dopasowania do istniejącej kuchni posiada też szereg wad. Jej instalacja jest trudniejsza i trwa dłużej. Nie łatwo będzie ją przestawić w inne miejsce, a jeśli – to z całą jej zabudową. Lodówki do zabudowy często pomimo większych gabarytów, mają mniejszą pojemność. A w przypadku wymiany sprzętu będziesz musiał wybrać lodówkę o takiej samej wielkości, lub zmienić jej zabudowę.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki?
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając lodówkę? Podpowiadamy:
- Wielkość – wymiary lodówki są istotne, ponieważ musisz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie model zmieści się w przeznaczonym dla niego miejscu. Standardowe wymiary lodówki to około 180-200 cm wysokości oraz 50-60 cm szerokości i głębokości. Lodówki typu french door lub multi door mogą mieć szerokość nawet 90 – 120cm. Warto o tym pamiętać wybierając większy rodzaj lodówki.
- Pojemność – jest równie ważna co wymiary samego urządzenia. Warto zawsze sprawdzać tę wartość, ponieważ zależnie od modelu większe gabarytowo lodówki mogą mieć mniejszą pojemność niż teoretycznie mniejsze odpowiedniki. Pojemność warto dopasować do swojego zapotrzebowania. Szacuje się, że jedna osoba potrzebuje około 120 l pojemności w chłodziarce, a każdy kolejny domownik to dodatkowe 30 l. Jeśli chodzi o zamrażalnik – 45 l powinno wystarczyć dla jednej – dwóch osób.
- Umiejscowienie zamrażalnika. Zamrażalnik może być zamontowany nad, pod lub obok chłodziarki. Umiejscowiony w górnej części urządzenia z reguły będzie mieć mniejszą pojemność – około 45 l – natomiast w dolnej części – około 100 l. Poza pojemnością weź też pod uwagę komfort użytkowania. Zawsze będziesz się musiał schylić korzystając z dolnej części lodówki – zdecyduj więc czy wygodniej będzie Ci się schylać do rzadziej używanej zamrażarki, czy częściej – do chłodziarki.
- Klasa mrożenia – przedstawiana jest najczęściej w czterogwiazdkowej skali, określającej temperaturę panującą w zamrażalniku, oraz to – jak długo możesz przechowywać w nim produkty. Jedna gwiazdka umożliwia przechowywanie produktów przez tydzień, dwie – przez miesiąc, trzy – przez rok a cztery przez jeszcze dłuższy okres.
- Czas utrzymywania temperatury przy braku zasilania. Niektóre nowe modele lodówek potrafią utrzymać temperaturę pomimo przerw w dostawie prądu nawet przez kilkadziesiąt godzin. Jeśli wiesz, że w Twojej okolicy często występują przerwy w dostawie prądu – zdecyduj się na model z tą funkcją a już nigdy nie będziesz się musiał martwić o rozmrożone jedzenie w zamrażarce.
To tylko najważniejsze parametry na które polecamy zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki. Jest ich znacznie więcej, a producenci prześcigają się w wymyślaniu kolejnych.
Przydatne funkcje w lodówce
Na zakończenie naszego poradnika przygotowaliśmy dla Ciebie listę kilku przydatnych i coraz popularniejszych funkcji lodówek:
- Komora zero stopni – specjalna szuflada pomiędzy chłodziarką i zamrażarką o niższej temperaturze niż w pozostałych częściach lodówki. Świetna do przechowywania produktów o krótkim czasie przydatności, jak mięso, wędliny, ryby, owoce morza.
- Super chłodzenie i super mrożenie – funkcja pozwalająca na szybkie obniżenie temperatury wielu produktów, lub szybkie ich zamrożenie. Obie funkcje wyłączają się po osiągnięciu stałej, niskiej temperatury.
- Multi Flow – funkcja zapewniająca równomierne chłodzenie w całym wnętrzu lodówki.
- Twin Cooling – funkcja, która zapewnia niezależne chłodzenie chłodziarki i zamrażarki. Używając odpowiednio wilgotnego powietrza w chłodziarce a suchego – w zamrażarce, zapewnia odpowiedni poziom wilgotności w każdej komorze.
- Powłoka antybakteryjna – powłoka we wnętrzu lodówki, która uniemożliwia rozwój drobnoustrojów i przedłuża tym świeżość potraw.
- Alarm otwartych drzwi – alarm informujący o niedomkniętych drzwiach. Istnieją modele lodówek, w których drzwi same się zamykają.
- Funkcja wakacje – utrzymuje wnętrze lodówki w nieco wyższe niż zazwyczaj temperaturze przy niższym poborze energii.
- HydroFresh – szuflada na warzywa i owoce, która przedłuża ich świeżość. Posiada pofałdowane dno, które chroni przed zbierająca się wodą a w całej szufladzie panuje optymalny poziom wilgoci.
- Funkcja Eco – lodówka automatycznie dobiera parametry chłodzenia tak, aby zaoszczędzić maksimum energii i idealnie chronić produkty.
Jak widać pojawia się coraz więcej inteligentnych funkcji, które każdy może dobrać pod swoje potrzeby.
Czy już wiesz jak wybrać lodówkę?
Próba wyboru odpowiedniej i spełniającej nasze oczekiwania lodówki może przyprawić o ból głowy. Mamy jednak nadzieję, że nasz poradnik choć trochę rozświetlił Ci bogaty rynek możliwości i funkcji, jakie prezentują coraz to nowsze modele i już wkrótce nabędziesz swoją lodówkę idealną.