Jaki materac wybrać aby się wysypiać?

Sypialnia powinna być naszą ostoją. Miejscem, w którym możemy odpocząć, zrelaksować się i – przede wszystkim – porządnie się wyspać. Żeby to jednak było możliwe potrzebny jest dobrze dopasowany materac. Zastanawiasz się, jaki materac wybrać? Odpowiadamy na wszystkie Twoje wątpliwości.

Wpływ materaca na zdrowy sen

Spanie na wygodnym i dobrze dobranym materacu pomaga uporać się ze stresem i niepokojem. Brak odpowiedniego snu powoduje narastanie stresu. Możesz przez to odczuwać wyższy poziom lęku, napięcia czy niepokoju. Długotrwały stres natomiast może bezpośrednio doprowadzić do depresji, czy inny poważnych problemów psychologicznych.

Wysokiej jakości, dobrze dobrany materac zapewnia prawidłowe podparcie dla ciała i jego zdrową postawę podczas snu. Dobrej jakości materac zapewni równomierne rozłożenie ciężaru oraz odpowiednie podtrzymanie naturalnej krzywizny kręgosłupa. Długotrwałe użytkowanie dobrze dopasowanego materaca może nawet uśmierzyć lub znacząco zminimalizować chroniczny ból.

Stary, zużyty materac, który od lat znajduje się w Twojej sypialni może być nawet przyczyną powstawania alergii. Jest wręcz idealnym miejscem dla rozwoju roztoczy. Alergia z kolei może być realny zagrożeniem dla osób chorujących na astmę, o wrażliwej skórze, czy o osłabionym układzie immunologicznym.

Dodatkowo, inwestycja w nowy materac to nie tylko poprawa jakości Twojego snu. Realna poprawa jakości snu ma bezpośredni wpływ na całe Twoje życie. Regularny, dobry sen poprawia pamięć, wydajność, produktywność a także odporność, czy metabolizm.

Materac pojedynczy czy dwa osobne? Co do łóżka?

Jeśli kupujesz materac do podwójnego łóżka małżeńskiego, pierwszą rzeczą jaką warto rozważyć jest, czy kupić jeden duży materac czy dwa mniejsze, osobne dla każdej z osób. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, czy Ty i Twój partner lub partnerka bardzo różnicie się między sobą budową ciała, wagą, upodobaniami. Jeśli tak – warto zdecydować się na dwa osobne materace. Mogą się różnić między sobą twardością, sposobem wykonania, rodzajem, ale ważne, żeby były tej samej wysokości i miały taki sam rodzaj pokrowca.

Warto tu jednak nadmienić, że nie jest to opcja idealna. Na łączeniu dwóch materacy pojawi się strefa mniejszej twardości, która może utrudnić użytkowanie. Decydując się na jeden duży elastyczny materac mamy pewność, że nie będziemy odczuwać ruchów drugiej osoby, co zdarza się w przypadku dwóch pojedynczych materacy.

Jakie są rodzaje materaców?

Jakie są rodzaje materaców?

Istnieje kilka popularnych rodzajów materaców, w zależności od materiałów z których zostały wykonane. Aby łatwiej podjąć decyzję o materacu idealnym, przedstawiamy ich krótką charakterystykę.

Materace piankowe

Materac piankowy to najprostszy rodzaj materaca. Składa się z piankowego rdzenia otoczonego poszyciem z tkaniny. Najczęściej materace piankowe składają się z kilku warstw różnych pianek, np. rdzeń wykonany z prostej pianki poliuretanowej a wierzchnia warstwa z pianki termoelastycznej. Niektóre materace piankowe posiadają też dodatkową warstwę z włókna kokosowego, które zapewnia dodatkowe podparcie i wspomaga wentylację. Do produkcji materacy piankowych używa się obecnie różnych rodzajów pianek:

 • pianka poliuretanowa – bardzo popularny rodzaj materiału, dostępny w wielu wariantach twardości i gęstości,
 • pianka wysokoelastyczna – również pianka poliuretanowa, ale charakteryzująca się dużo większą wagą, gęstością i plastycznością. Ten rodzaj pianki wytrzymuje większe obciążenia, co pozwala na lepsze podparcie całej sylwetki, a zwłaszcza kręgosłupa. Na dodatek materiał ten jest materiałem oddychającym, co pozytywnie wpływa na higienę snu i bardzo wytrzymałym, więc materac z niej wykonany będzie Ci służyć latami,
 • pianka termoelastyczna – ma te same właściwości co pianka wysokoelastyczna, ale dodatkowo potrafi odwzorować kształt ciała na podstawie jego temperatury (materiał mięknie pod wpływem temperatury ciała i idealnie otula sylwetkę). Zapewnia doskonałe podparcie, poprawia krążenie krwi i zapobiega bólom mięśni i stawów.

Materac lateksowy

Materace lateksowe wydają się być najlepszym rozwiązaniem dla alergików, dzięki swoim właściwościom antyalergicznym. Dodatkowo znane są ze swoich właściwości ortopedycznych. Materace lateksowe, oprócz lateksu zawierają też naturalne mleczko kauczukowe. Jego struktura opiera się na płytach perforowanych, które zapewniają lepszą cyrkulację powietrza. Materace lateksowe są bardzo trwałym wyborem, zapewniając przy tym doskonałą sprężystość i elastyczność.

Materac sprężynowy

Materace sprężynowe wykonane są ze sprężyn, elementów wspierających i poszycia z tkaniny. Elementy można ze sobą łączyć, aby osiągnąć różne efekty, funkcjonalność i komfort. Dodatkowo sprężyny pokryte są powłoką ochronną wykonaną z takich materiałów jak pianka (poliuretanowa, termoelastyczna), czy włókno kokosowe. Istnieją dwa główne rodzaje sprężyn używanych w materacach sprężynowych:

 • Sprężyny Bonell – starszy rodzaj sprężyn, coraz rzadziej używany. Sprężyny Bonell mają kształt klepsydry a wykonane są z grubego metalowego drutu. To sprawia, że materace są bardziej zwarte i oferują długi okres użytkowania w przystępnej cenie.
 • Sprężyny kieszeniowe – najpopularniejszy rodzaj sprężyn używanych obecnie w materacach sprężynowych. Każda pojedyncza sprężyna umieszczona jest w osobnej, małej, materiałowej kieszonce, która nie dość, że chroni ją przed zużyciem i zapewnia cichszą pracę, to dodatkowo zapewnia lepszą stabilność materaca. Kieszonki sklejone są ze sobą, dzięki czemu sprężyny nie przemieszczają się i nie powstają odkształcenia. Więcej punktów podparcia powoduje, że materac łatwiej dostosowuje się do ciała zapewniając bardzo duży komfort.

Materace hybrydowe

Materace hybrydowe są najnowocześniejszym rozwiązaniem, które łączy w sobie zalety materacy piankowych i sprężynowych. Mogą mieć wiele konfiguracji w zależności od zastosowanych materiałów, kolejności ich ułożenia i grubości warstw. W najpopularniejszym wariancie podstawą materaca są nowoczesne sprężyny kieszeniowe, natomiast wierzchnią warstwą są zaawansowane technologicznie pianki i inne dodatki jak np. włókna sizalowe.

Wysokiej jakości materace hybrydowe będą mieć wysokie warstwy różnych rodzajów pianek i w całości mogą osiągnąć nawet 30 cm wysokości. Świetnej jakości komponenty używane w tego rodzaju materacach gwarantują porządną asekurację kręgosłupa, maksymalny komfort i poprawę higieny snu.

Materace nawierzchniowe

Materace nawierzchniowe to cienkie, najczęściej kilkucentymetrowe maty, które można położyć na innym podłożu (np. na wersalce, kanapie) w celu wyrównania powierzchni i zwiększenia jakości snu. W zależności od wykorzystanego wypełnienia materac nawierzchniowy może zwiększyć lub zmniejszyć twardość podłoża. Najczęściej materace nawierzchniowe są cienkimi materacami piankowymi. 

Materace nawierzchniowe są świetnym rozwiązaniem jeśli nie możesz sobie pozwolić na kupno normalnego materaca (bo np. śpisz na wersalce), lub jeszcze nie chcesz wymieniać swojego, który powoli zaczyna się zużywać (jest to tania opcja na poprawę jakości snu na starym materacu). Jest łatwy w transporcie i przechowywaniu, ponieważ można go zwinąć. Sam materac nawierzchniowy może też mieć właściwości antyalergiczne lub np. chłodzące.

Najpopularniejsze rozmiary materacy

Najpopularniejsze rozmiary materacy

Mówiąc o najpopularniejszych wymiarach materacy, musimy rozdzielić materace do łóżka jednoosobowego i dwuosobowego. Jednoosobowe materace występują najczęściej w wymiarach: 70×200 cm, 80×200 cm, 90×200 cm, 100x200cm oraz 120×200 cm.

Materace do łóżka małżeńskiego muszą być oczywiście odpowiednio większe. Standardowe wymiary podwójnych materacy to: 140×200 cm, 160×200 cm, 180×200 cm oraz 200×200 cm.

Niektóre firmy oferują możliwość wykonania materaca na wymiar. Jest to świetne wyjście, kiedy potrzebujesz niestandardowego materaca, np. kiedy jesteś bardzo wysoki i 200 cm długości wydaje się niewystarczające.

Jak dobrać twardość materaca?

Twardość materaca powinieneś dobrać przede wszystkim na podstawie swojej wagi. Jest to ważne głównie ze względu na Twoje zdrowie – jeśli wybierzesz za miękki materac, będziesz się w nim zapadać bez odpowiedniego wsparcia. Jeśli wybierzesz za twardy – ciężko się będzie na nim wyspać.

Aby łatwiej było dobrać materac do wagi, producenci wychodzą nam naprzeciw, oznaczając je w skali od H1 do H5. Poniżej przedstawiamy jak mniej więcej można przeliczyć twardość podaną przez producenta do swojej wagi:

 • H1 – bardzo miękki materac, idealny dla osób o wadze do 50kg
 • H2 – miękki materac, idealny dla osób ważących 50-80kg
 • H3 – średnio-twardy materac, idealny dla osób o wadze 80-100kg
 • H4 – twardy materac, idealny dla osób o wadze powyżej 100kg
 • H5 – bardzo twardy materac, idealny dla osób o wadze powyżej 100kg i masywnej budowie

Pamiętaj, że nawet jeśli wybrałeś już materac na podstawie powyższej skali, warto jednak fizycznie przymierzyć się do materaca i sprawdzić czy jest dla Ciebie wygodny.   

Jak dobrać prześcieradło i pościel do materaca?

Nie tylko źle dobrany materac może powodować dyskomfort w czasie snu, ale również nieodpowiednio dobrane prześcieradło, które będzie się w nocy rolować, czy pościel ze sztucznych tkanin, która nie będzie przepuszczać powietrza.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się dobrze dobrane prześcieradło z gumką, które raz założone nie będzie się rolować. Prześcieradło z gumką musi pokrywać całą powierzchnię materaca włącznie z jego bokami, dlatego ważne, żeby wiedzieć jaką wysokość ma Twój materac. Na prześcieradłach podaje się wszystkie trzy wymiary: szerokość, długość i wysokość.

Wybierając pościel do sypialni pamiętaj o tym, żeby wybierać naturalne materiały, które nie tylko nie będą powodować uczuleń i alergii, ale też pozwolą skórze oddychać, nawet kiedy będziesz cały przykryty.

O co pytać wybierając najlepszy materac?

O co pytać wybierając najlepszy materac?

Zastanawiasz się, o co warto zapytać jak już wybierzesz się do sklepu pełnego materacy? Podpowiadamy kilka ważnych aspektów, które warto poruszyć ze sprzedawcą:

 • materiał – czy materiał, z którego został wykonany materac dostosowuje się do kształtu ciała i odpowiednio podpiera kręgosłup?
 • strefowość materaca – czy materac jest tak samo twardy na całej powierzchni, czy posiada różne strefy twardości w różnych miejscach?
 • wentylacja – czy materac zapewnia odpowiedni przepływ powietrza?
 • certyfikaty i atesty – czy materac posiada odpowiednie certyfikaty potwierdzające jego jakość?
 • rękojmia i gwarancja – czy producent oferuje gwarancję na ten produkt? jeśli tak, to jak długą?

To najważniejsze rzeczy, o które warto dopytać sprzedawcę. Ale pamiętaj – oprócz rozmowy koniecznie wypróbuj materac w sklepie. Połóż się na nim i sprawdź czy Ci odpowiada.

Jaki materac wybrać przy problemach z kręgosłupem?

Bez względu na stan zdrowia, materac powinien być indywidualnie dobrany dla każdego człowieka. Jeśli jednak masz problemy z bólem kręgosłupa, warto poświęcić temu trochę więcej uwagi, ponieważ dobrze dobrany materac, który będzie porządnym wsparciem dla kręgosłupa i odciążeniem mięśni, może zniwelować dokuczliwy ból.

W przypadku kiedy cierpisz na bóle kręgosłupa, zadbaj, żeby materac nie powodował ucisku na Twoje ciało, żeby miał delikatną wierzchnią warstwę i żeby był odpowiedniej wysokości. Najlepszym wyborem wydaje się materac piankowy wykonany z pianki termoelastycznej, który idealnie dopasuje się do Twojego ciała i pozwoli odpocząć napiętym mięśniom. 

Jeśli jednak odczuwasz ból w kręgosłupie już po wstaniu z łóżka, lub masz problem z wypadającym dyskiem, rozważ materac który będzie mocnym podparciem dla kręgosłupa. Dobrym rozwiązaniem będzie lateksowy materac ortopedyczny lub materac sprężynowy (ale tylko kieszeniowy, materac ze sprężynami bonellowymi zdecydowanie odradzamy w przypadku powyższych dolegliwości).

Jaki materac wybrać dla alergika?

Osoby, które zmagają się z alergią wiedzą jak ważne jest dostosowanie wielu rzeczy w swoim życiu, żeby tylko złagodzić dokuczliwe objawy. W łóżku spędzamy niemal ⅓ naszego życia, dlatego warto poświęcić trochę czasu na to, żeby wybrać materac, który pozwoli nam się nie tylko wyspać, ale też zminimalizować objawy alergii.

Przede wszystkim, alergicy powinni unikać materacy wykonanych z materiałów pochodzenia naturalnego, ponieważ w nich najłatwiej rozwijają się bakterie i grzyby. Dlatego też należy unikać owczej wełny, mat kokosowych, gryki, traw morskich i końskiego włosia. Wyjątkiem jest przyjazna alergikom bawełna. Oprócz surowców pochodzenia naturalnego alergicy powinni unikać też materacy sprężynowych, ponieważ przestrzenie pomiędzy sprężynami są bardzo podatne na gromadzenie się w nich alergenów.

Jaki materac dla alergika będzie najlepszy? Otóż, najlepiej wybrać materac wykonany z lateksu lub pianki. Są to materiały antyalergiczne i zapewniają dobrą wentylację. 

Jaki jest najlepszy materac dla pary?

Na to pytanie już trochę odpowiedzieliśmy przy okazji omawiania wielkości materacy. Dla pary zdecydowanie potrzebny jest materac, który wypełni łóżko małżeńskie. Jeśli macie podobne preferencje i wagę, możecie wybrać jeden wspólny duży materac. Jeśli jednak znacząco różnicie się wagą, lub preferencjami odnośnie twardości materaca, warto zdecydować się na dwa osobne, jednak trzeba pamiętać, że miejsce łączenia materacy będzie trochę mniej wygodne.

Ciekawym rozwiązaniem może być materac dla dwoje typu partner. Jest to połączenie dwóch wypełnień w jednym wkładzie, czyli zalety dwóch odrębnych materacy bez wspomnianych wcześniej wad. Twarde i średnie podłoże można łączyć ze sobą w stosunku pół na pół i dodatkowo ubogacić o warstwy pianki, które znacząco podnoszą komfort użytkowania.

Jak wybrać materac dla dziecka?

Wybór materaca dla dziecka jest niezmiernie ważny, ponieważ może mieć wpływ na dalszy jego rozwój. Ważne jest, żeby materac był bezpieczny i wolny od obecności jakichkolwiek metali ciężkich. Przy wyborze materaca dla najmłodszych warto kierować się rekomendacjami Instytutu Matki i Dziecka. Jak wybrać materac odpowiedni dla wieku dziecka?

 • noworodki i niemowlaki – najlepsze będą materacyki piankowe, bardzo elastyczne i sprężyste, które zapewnią odpowiednią podporę. Najpopularniejsze wymiary to 60-70 cm szerokości i 120-140 cm długości
 • dzieci w wieku przedszkolnym – nadal najlepszym wyborem będzie materac piankowy, jednak warto wybrać już większy rozmiar, około 70-90 cm szerokości i 180 cm długości
 • dzieci w wieku od 7 lat – spokojnie można się kierować przy wyborem materaca tymi samymi zasadami co w przypadku materaca dla dorosłych. Warto też kupić materac w “dorosłym” rozmiarze, najprawdopodobniej o twardości H1, lub H2.

Jak widać problematyczny może być wybór materaca dla noworodków i przedszkolaków. Jednak już od około 7 lat dziecko może mieć taki sam materac jak rodzice, jednak o odpowiednio dobranej twardości.

Jaki materac wybrać dla seniora?

Wybierając materac dla seniora trzeba się kierować przede wszystkim jego wiekiem, stanem zdrowia i kondycją fizyczną. Wraz z wiekiem zapotrzebowanie na długość snu spada, ale nie oznacza to, że seniorzy nie potrzebują odpowiedniego dla siebie materaca.

W podeszłym wieku ważne jest, żeby materac dopasowywał się do ciała, zmniejszając jego ucisk na biodra, ramiona, kark i szyję. Należy ze szczególną uwagą wybrać materac o odpowiedniej dla seniora twardości. Warto też wziąć pod uwagę materace posiadające właściwości przeciwdziałające powstawaniu odleżyn. 

Jeśli materac będzie dobrze dobrany to tak naprawdę każdy jego rodzaj spełni swoją funkcję. W przypadku problemów z krążeniem dobrze jest postawić na materac z pianki termoelastycznej lub lateksowy. Jeśli senior ma problemy z poruszaniem się, warto wybrać materac kieszeniowy, ponieważ ułatwi wstawanie z łóżka. Jeśli osoba starsza jest dodatkowo alergikiem lub choruje na astmę – koniecznie należy wykluczyć materace wykonane z włókien naturalnych

Czy materac można prać?

Najlepszym rozwiązaniem, żeby nie musieć prać całego materaca, jest używanie specjalnych nakładek na materac, które łatwo się zakłada i zdejmuje. Dzięki temu, że wykonane są z cienkiego materiału, łatwo je uprać a stanowią świetną barierę ochronną przed zabrudzeniem materaca.

Materac jednak warto regularnie odkurzać, żeby pozbyć się kurzu, roztoczy oraz złuszczonego naskórka. Dobrym rozwiązaniem jest używanie odkurzacza piorącego, który dogłębnie oczyści materac, ale nadmiernie go nie zmoczy. Materaca nie powinno się bowiem nadmiernie moczyć, a po praniu należy go dokładnie osuszyć. 

Jeśli potrzebujesz wyczyścić materac, dobrym pomysłem wydaje się czyszczenie za pomocą sody oczyszczonej, którą wystarczy rozsypać na materacu, a po jakimś czasie dokładnie odkurzyć. Można też wzmocnić działanie sody mieszając ją z wodą utlenioną i spryskując plamę lub cały materac. 

Jaki materac wybrać – podsumowanie dobrego wyboru

Podsumowując, najlepszy materac to taki, który będzie indywidualnie dobrany do Twojej wagi i budowy ciała. Wiesz już na co zwrócić uwagę wybierając materace, ale najważniejsze jest to co podkreślamy wielokrotnie – po tym jak wybierzesz kilka, koniecznie je sprawdź. Wybierz się do sklepu, połóż się na materacu, poprzewracaj się z jednej na drugą stronę, powierć się. Poświęć temu chwilę czasu, żeby dobrać materac, który będzie wygodny i który poprawi nie tylko jakość Twojego snu, ale także całego życia.

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: