Jakie problemy z praniem mają Polacy i jak je rozwiązać?

Pranie wydaje się być taką codzienną czynnością, którą wykonujemy niemal automatycznie. Badanie przeprowadzone przez firmę Samsung pokazuje jednak, że wiele osób napotyka na trudności wynikające z ograniczonych funkcji urządzeń, co sprawia, że pranie zaliczane jest do najmniej lubianych obowiązków domowych.* Można to zmienić. Wystarczy skorzystać z innowacyjnych technologii w nowoczesnych pralkach, które rozwiązują cztery najbardziej popularne problemy Polaków związane z praniem.

Ekologiczne i inteligentne sposoby na niedoprane ubrania

Z badań Samsung wynika, że aż 69% ankietowanych narzeka na niedostateczną czystość ubrań wyjętych z pralki. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele – źle dobrana ilość detergentu, zbyt twarda woda lub niewłaściwy program. Wszystkim nam zależy, aby nasze ubrania były czyste i pachnące, a po trudnych plamach nie było śladu. Jednocześnie chcemy dbać o tkaniny i środowisko, dlatego unikamy wysokich temperatur. Idealną technologią w pralkach Samsung, która spełnia te założenia jest EcoBubble™ umożliwiająca skuteczne pranie nawet w niskich temperaturach. Odpowiada za to aktywna piana, która powstaje w specjalnym generatorze z połączenia powietrza, detergentu i wody. Taka mieszanka wnika głęboko we włókna tkaniny i jest w stanie usunąć nawet uporczywe zabrudzenia. W rezultacie ubrania są idealnie czyste, a pralka – nie podgrzewając wody – zużywa mniej energii. To wyjątkowo przyjazne środowisku i domowemu budżetowi rozwiązanie.

Zużycie energii elektrycznej w Polsce malało zarówno w 2019 jak i 2020 r, co jest widocznym odwróceniem trendu z lat ubiegłych. Najwyższy czas, bo bez efektywniejszego zużycia energii nie da się ograniczyć emisji dwutlenku węgla – który jest gazem cieplarnianym – do atmosfery. Lepsza efektywność energetyczna domowych urządzeń ma więc podwójne znaczenie. Właściciele pralek są zadowoleni z niższych rachunków oraz z tego, że udaje im się zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko – mówi futurolog Kacper Nosarzewski.

Skuteczność prania zwiększa także wykorzystanie sztucznej inteligencji – program Pranie Optymalne AI, za pomocą specjalnych czujników dostosowuje długość programu, potrzebną ilość wody oraz detergentu do wagi i stopnia zabrudzenia pranych rzeczy. Dzięki temu użytkownik nie musi martwić się, że podejmie złe decyzje, w efekcie których konieczne będzie ponowne nastawienie prania.

Sposób na dodawanie ubrań w trakcie prania

74% badanych przyznaje, że zdarza im się zapomnieć o włożeniu jakiejś części garderoby do bębna pralki. Gdy pralka zaczyna działać, znajdujemy koszulkę rzuconą na krzesło, spodnie na dnie kosza lub skarpetkę pod łóżkiem. Co wtedy? Wstrzymywanie cyklu i odpompowywanie wody to zajęcie dla cierpliwych. Czekanie na kolejną turę prania może okazać się problematyczne, jeżeli bardzo zależy nam na upraniu konkretnej rzeczy. Rozwiązaniem są dodatkowe drzwi AddWash™ w pralkach Samsung, dzięki którym możemy dodać ubrania na dowolnym etapie cyklu.* Aż 64% badanych uważa, że jest to lepszy sposób na dokładanie odzieży niż wstrzymywanie pracy pralki. Dodatkowa korzyść to oszczędność wody i energii, ponieważ nie musimy nastawiać dodatkowego cyklu, by wyprać ubrania, o których zapomnieliśmy.

Sposób na łatwiejsze prasowanie

Ubrania wyjęte z suszarki są często wygniecione, co utrudnia ich prasowanie. Dlatego 78% badanych chciałoby ułatwić sobie tę czynność. W suszarkach Samsung znajdziemy specjalny program Bez Zagnieceń, który gwarantuje łatwiejsze prasowanie lub całkowitą rezygnację z tej czynności. Dodatkowo po zakończeniu cyklu suszenia, bęben obraca się jeszcze przez 180 minut, dzięki czemu ubrania nie są narażone na odgniecenia. To wielka wygoda, ponieważ nie musimy pamiętać o natychmiastowym wyjęciu ubrań z suszarki, a ich późniejsze prasowanie jest znacznie prostsze.

Sposób na szybkie pranie

Wszystkim nam zależy na jak najszybszym wykonywaniu obowiązków domowych. Nie inaczej jest z praniem, czego dowodzą badania Samsung. 36% badanych twierdzi, że programy w pralkach są za długie, a aż 70% chciałby skrócenia programów. Na szczęście urządzenia Samsung wyposażone są w technologię QuickDrive™, która skraca czas cyklu prania nawet o 50%, przy zachowaniu pełnej skuteczności. Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji bębna Q-drum™ lub większej ilości aktywnej piany, za co odpowiada technologia Q-bubble™.

Jak na razie, nie ma jeszcze w Polsce aplikacji, która służyłaby do zamawiania odbioru prania z domu, choć takie rozwiązania funkcjonują np. w Nowym Jorku. Polacy wolą prać w domu, ale pranie musi być skuteczne i szybkie. W wynikach badań znajduję potwierdzenie trendu w technologii, który ma wielki wpływ na rozwój nowych produktów i usług. Trend ten to dążenie do skutecznego działania w czasie rzeczywistym oraz automatyzacji zadań. Dziś taki zaawansowany standard jest możliwy do osiągnięcia w sprzętach gospodarstwa domowego, w tym w nowych pralkach Samsung AI Control. Programy, które piorą szybciej i zawsze skutecznie wpisują się znakomicie w model działania niemal natychmiastowego i niezawodnego – komentuje Kacper Nosarzewski.

*O badaniu:

Badania zostało przeprowadzone dla firmy Samsung przez agencję ARC Rynek i Opinia. Badanie zostało zrealizowane w dniach 25.11.2020 do 2.12.2020 r. na reprezentatywnej grupie Polaków posiadających pralkę w gospodarstwie domowym N=1003 metodą wywiadów internetowych CAWI.

Kacper Nosarzewski:

Jest partnerem w firmie badawczej 4CF Strategic Foresight i członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. Doradza w dziedzinie foresightu strategicznego instytucjom międzynarodowym, takim jak NATO, UNESCO, UNDP oraz przedsiębiorstwom i organizacjom pozarządowym. Prowadził projekty badawcze, warsztaty i szkolenia dla przedsiębiorstw m.in. z branż: energetycznej, FMCG, logistycznej, finansowej, budowlanej, farmaceutycznej, wysokich technologii i zbrojeniowej, a także projekty militarne w Polsce i Holandii.

** Drzwi AddWash™ można otworzyć pod warunkiem, że temperatura bębna nie przekracza 50°C.

Źródło: Informacja prasowa

Najpopularniejsze modele pralek na rynku

Sprawdziliśmy najchętniej kupowane pralki w ostatnich tygodniach, oto nasze zestawienie pralek o najwyższej sprawności i oszczędności.

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: