Może nie jest narzędziem codziennego użytku, ale bywa niezwykle pomocny w wielu sytuacjach. Laminator biurowy – sprawdź, na co zwrócić uwagę, kiedy szukamy urządzenia do laminacji.
Większości osób, które stają przed zadaniem kupna tego urządzenia, konkretny model laminatora nie mówi wiele. Co innego poszczególne parametry, jak chociażby czas nagrzewania, które wpływają na komfort pracy urządzenia. Przekonaj się, jakie cechy powinien mieć laminator profesjonalny, który sprawdzi się w każdym biurze.
Kupujemy laminator – na co zwrócić uwagę?
Wśród dostępnych urządzeń na rynku dominują dwa typy laminatorów. Pierwsze, automatyczne, zarówno do okazjonalnego użytku domowego, jak i prac biurowych oraz nieco bardziej staromodne z charakterystyczną gilotyną, gdzie więcej ustawień trzeba dostosować ręcznie. Bez względu na to, który typ wybierzemy, warto wziąć pod uwagę kilka cech, które wyróżniają solidne laminatory.
W zależności od potrzeb istotnym kryterium wyboru będzie maksymalna szerokość laminowanego dokumentu. Co prawda w przypadku typowo biurowej laminacji zazwyczaj laminowanie dotyczy standardowych dokumentów w formacie A4, jednak np. w agencji reklamowej czy innego rodzaju biurze warto będzie upewnić się, że urządzenie jest zdolne do laminowania także większych arkuszy papieru. Standardowa szerokość do laminacji w przypadku większości urządzeń to 330 mm.
Maksymalny format jest ważny, podobnie jak maksymalna grubość folii, jaką można nałożyć na papier. Przydatna będzie także możliwość regulacji, ponieważ nie każdy dokument wymaga solidnej warstwy ochronnej przed wilgocią czy uszkodzeniami mechanicznymi.
Najczęściej laminator pozwala na folię o grubości od 60 do 125 μm. Jeśli potrzebny jest Ci większy maksymalny format i grubość warstwy ochronnej, niezbędne będą profesjonalne laminatory przemysłowe.
Grubość folii ma spore znaczenie, ale warto też zwrócić uwagę, jaką maksymalną grubość papieru może obsłużyć laminator. Zazwyczaj optymalna grubość papieru to co najwyżej 0,6 mm.
Laminowanie na zimno czy na gorąco?
Skoro maksymalny format laminowania, grubość folii oraz papieru omówiliśmy, czas zwrócić uwagę na to, w jakiej technice może pracować laminator. Otóż laminatory mogą nakładać folię na gorąco lub na zimno.
W pierwszym przypadku laminator nagrzewa się, aby w trakcie pracy delikatnie stopić powierzchnię folii i zgrzać ze sobą jej końce.
Jest to trwała metoda, dlatego wybierając laminator do biura warto wziąć pod uwagę kolejny parametr, jakim jest czas nagrzewania urządzenia. Im będzie on krótszy, tym większa może być częstotliwość pracy sprzętu. Jeśli zdarza się, że potrzebujesz laminacji w pośpiechu, czas nagrzewania będzie niezwykle istotny. Warto jednak zaznaczyć, że ten rodzaj laminacji nie zawsze wpływa optymalnie na dokumenty wydrukowane w kolorze, gdyż zdarza się, że grafiki po laminacji bledną.
Drugi rodzaj laminacji, jaki oferuje niejeden laminator to sposób laminowania na zimno. Wówczas urządzenie bazuje na ciśnieniu, jakie wytwarza się w pobliżu rolek w czasie laminacji. Efekt takiego laminowania być może nie jest tak trwały, jednak umożliwia szybszą pracę, gdyż nie trzeba zwracać uwagi na czas nagrzewania. Część modeli oferuje obie metody, dlatego warto wybrać laminator, który będzie umożliwiał wybór, jaki rodzaj laminacji zastosujesz.
Podsumowując, laminator może być przydatnym narzędziem w biurze czy w domu. W zależności od potrzeb zwróć uwagę na maksymalny format laminowania oraz czas nagrzewania. Prędkość laminacji również może mieć znaczenie, dlatego prym wiodą wśród tych urządzeń laminatory automatyczne, gdzie nie trzeba zdawać się na precyzję manualną z wykorzystaniem gilotyny.
Artykuł sponsorowany