W tegorocznych telewizorach Neo QLED Samsung zastosował trzy kluczowe rozwiązania, które idealnie ze sobą współpracują i pozwalają maksymalnie wykorzystać możliwości każdego z nich. Te innowacje to diody Quantum Mini LED, technologia Quantum Matrix i Procesor AI Neo Quantum.
- Diody Quantum Mini LED to zupełnie nowe źródło światła, które pozwala sterować podświetleniem ekranu lepiej niż kiedykolwiek.
- Technologia Quantum Matrix to precyzyjna kontrola nad podświetleniem, co przekłada się m.in. na poprawę kontrastu, a także głębie i nasycenie czerni.
- Procesor AI Neo Quantum 8K oparty na aż 16 wielomodelowych sieciach neuronowych. Co istotne każda z nich ma swój obszar specjalizacji.
Przedstawiając w tym roku swoje telewizory Mini LED Neo QLED, Samsung wprowadził technologię LCD na kolejny poziom. Aby zaproponować widzom jeszcze lepsze wrażenia z oglądania na ekranach 4K czy 8K, istotna okazała się równowaga pomiędzy licznymi technologiami i funkcjami.
Na najwyższą jakość prezentowanych na ekranie treści składa się przynajmniej kilka czynników. Od rozdzielczości przez częstotliwość odświeżania, poziom kontrastu, sterowanie podświetleniem i gamą barw po proces skalowania obrazu. Dlatego linia telewizorów Neo QLED wyposażona została w przełomowe technologie, które działają na dwóch poziomach – sprzętowym i oprogramowania. W efekcie widzowie mogą liczyć na nieosiągalny dotychczas realizm obrazu. Te nowe, kluczowe rozwiązania to diody Neo Quantum Mini LED, technologia Quantum Matrix i Procesor AI Neo Quantum.
Podświetlenie Quantum Mini LED – stworzone z najwyższą precyzją
W telewizorach Neo QLED Samsung zastosował zupełnie nowe źródło światła: diody Quantum Mini LED. Ta innowacyjna technologia, obejmująca tysiące LED-ów znacznie mniejszych niż standardowe moduły[1], pozwala na wierne i szczegółowe odwzorowanie obrazów przy zachowaniu precyzyjnej kontroli nad podświetleniem. Dzięki temu na ekranie zobaczymy więcej detali, krawędzie przedmiotów będą jeszcze bardziej precyzyjne. Obraz będzie jaśniejszy tam, gdzie powinien być oraz bardziej kontrastowy lub czarny bez utraty szczegółów.
Tajemnicą tak niewielkiego rozmiaru Quantum Mini LED jest opracowana przez Samsung technologia mikrowarstwy, która umożliwia układanie takich właśnie maleńkich warstw wewnątrz diody LED, zamiast – jak ma to miejsce w rozwiązaniach konwencjonalnych – nanoszenia kolejnych warstw na diodę. Efektem tego jest eliminacja nienaturalnych szumów pomiędzy elementami LED i zapewnienie głębokiej czerni, bez poświaty.
Technologia Quantum Matrix – doskonalszy kontrast w ciemnych i jasnych scenach
W ekranach Neo QLED użyto ponadto opracowanej przez Samsung technologii Quantum Matrix, która wykorzystuje udoskonaloną skalę luminacji do 12 bitów, by zapewnić lepszą kontrolę nad źródłem podświetlenia, czyli diodami Quantum Mini LED. W rezultacie kontrola obejmuje aż 4096 poziomów, a zatem jest czterokrotnie bardziej precyzyjna niż w przypadku konwencjonalnych telewizorów wykorzystujących gradację 10-bitową[2]. Rozwiązanie to umożliwia ponadto niespotykaną dotąd optymalizację kontrastu, a także uzyskanie głębszych odcieni czerni. W filmowych scenach gwiazdy na nocnym niebie będą teraz świeciły jeszcze jaśniej, a czerń będzie jeszcze bardziej smolista.
Zaawansowana kontrola przyciemnienia sprawia, że tegoroczne telewizory Neo QLED są w stanie efektywniej zarządzać użyciem mocy i poprawiać jasność szczytową. Przekłada się to na rozjaśnienie obszarów jasnych i przyciemnienie ciemnych poprzez użycie energii elektrycznej niewykorzystanej w strefach ciemnych, a następnie przekierowanie jej do jasnych.
Procesor AI Neo Quantum 8K – 16 wielomodelowych sieci neuronowych
Doskonałe wyostrzenie i bogate kolory generowane przez diody Quantum Mini LED i technologię Quantum Matrix ożywają, dzięki potężnemu Procesorowi AI Neo Quantum 8K i oferowanym przez niego możliwościom skalowania[3]. Za sprawą działających jednocześnie 16 wielomodelowych sieci neuronowych tegoroczne telewizory Neo QLED 8K zapewniają inteligentne skalowanie treści do rozdzielczości zbliżonej do 8K, spełniającej wymogi nawet najnowocześniejszych systemów kina domowego.
Procesor AI Neo Quantum wykorzystuje napędzane sztuczną inteligencją technologie głębokiego uczenia się, działające na wzór ludzkich procesów uczenia się i zapamiętywania. Co więcej, tegoroczne telewizory Neo QLED 8K oferują znacznie lepszą niż dotychczas wersję tej technologii, jako że Procesor AI Neo Quantum 8K został udoskonalony i obejmuje dziś nie jedną, a 16 sieci neuronowych. Każda z nich odpowiada za określony obszar. Sieci te kategoryzują treści wejściowe m.in. na podstawie rozdzielczości i jakości.
Procesor AI Neo Quantum 8K obejmuje ponadto specjalistyczne modele skalowania treści w oparciu o różne aspekty, takie jak rozdzielczość, wartości brzegowe, detale czy szum. Dlatego też jego 16 wielomodelowych sieci neuronowych może przeprowadzać skalowanie treści nadawanych w SD, wideo HD w streamingu, a nawet treści FHD na dyskach Blu-ray, udoskonalając dokładnie ten aspekt jakości obrazu, który jest istotny w danym przypadku.
Co uzyskamy dzięki tak zaawansowanej technologii? Doskonałą jakość obrazu, wierniej oddane detale i kolory. Co niezwykle istotne, nawet filmy, koncerty czy inne nagrania wideo stworzone w latach 80 czy 70 zostaną przeanalizowane przez sztuczną inteligencję i zobaczymy je w lepszej, przyjemniejszej dla oka i poprawionej wersji[3]..
[1] Wysokość każdej diody Quantum Mini LED wynosi 1/40 wysokości modułu LED wykorzystanego w telewizorach Samsung UHD z 2020 r.
[2] Gradacja 10‑bitowa: 210 = kontrola obejmująca 1024 poziomy; gradacja 12‑bitowa: 212 = kontrola obejmująca 4096 poziomów.
[3] Jakość wyświetlanej treści może się różnić w zależności od rodzaju treści i formatu. Skalowanie AI (dzięki sztucznej inteligencji) do jakości zbliżonej do 4K może nie mieć zastosowania do połączenia z komputerem oraz Trybu Gry.
Źródło: Publikacja sponsorowana