W jadącym z Niemiec passacie giną kierowca i pasażer. W aucie nie ma pieniędzy, dokumentów ani żadnego zakupionego na Zachodzie towaru, co budzi podejrzenia Brygidy Bocian, młodej, ambitnej i nieustępliwej pani prokurator. Wkrótce dochodzi do kolejnego niepokojącego zdarzenia – na jednej z poznańskich ulic eksploduje samochód z kobietą w środku.
Czy te dwa tragiczne incydenty to zwykły zbieg okoliczności, czy obie sprawy mają ze sobą coś wspólnego? „Granica możliwości”, powieść osadzona w latach 90., to początek nowej serii kryminalnej w dorobku Ryszarda Ćwirleja.
Rok 1990. Na trasie pomiędzy Opalenicą a Grodziskiem Wielkopolskim dochodzi do wypadku samochodowego, w którym giną dwie osoby. Przybyli na miejsce zdarzenia policjanci nie znajdują w rozbitym passacie żadnych wskazówek, które pomogłyby ustalić przyczyny kraksy. Budzi to podejrzenia młodej i ambitnej pani prokurator Brygidy Bocian, która postanawia przyjrzeć się tej sprawie bliżej.
To jednak nie koniec niespodzianek, jakie czekają policję – wkrótce dochodzi do dwóch kolejnych tajemniczych zdarzeń. Najpierw w powietrze wylatuje mercedes należący do Ryszarda Grubińskiego, właściciela prywatnego banku i byłego bossa cinkciarskiego światka. W tej eksplozji ginie kochanka bankiera. A kilka godzin później dwaj policjanci patrolujący miasto zostają porwani przez nieznanych sprawców…
Prowadzenie śledztwa w kraju, który dopiero uczy się funkcjonować w nowej postpeerelowskiej rzeczywistości, to nie lada wyzwanie. Teraz, kiedy nastały nowe porządki, ludzie przestali bać się policji. A im bardziej podporucznik Mariusz Blaszkowski, świeżo upieczony absolwent szkoły oficerskiej, zagłębia się w sprawę, tym więcej pojawia się niewiadomych, które młody policjant musi ze sobą powiązać. Czy mu się to uda i dokąd zaprowadzi go dochodzenie? Jaką rolę w tej sprawie odegra Służba Bezpieczeństwa?
Wielowątkowa fabuła, po mistrzowsku budowane napięcie oraz dynamiczna i pełna zaskakujących zwrotów akcja są najlepszą wizytówką twórczości Ryszarda Ćwirleja. Uwielbiany przez czytelników za niezwykłą umiejętność przedstawiania skomplikowanego policyjnego śledztwa oraz kreowania charyzmatycznych, zapadających w pamięć postaci, może się pochwalić godnym pozazdroszczenia talentem do opowiadania o Polsce lat 80. i 90. W „Granicy możliwości” poznański autor jak zawsze perfekcyjnie oddaje ducha opisywanych czasów, w tym ówczesną sytuację polityczną, nastroje społeczne oraz specyfikę pracy przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, którzy próbują odnaleźć się w demokratycznej Polsce lat 90. W książce obok nowych nazwisk pojawiają się także postaci dobrze znane z poprzednich powieści Ryszarda Ćwirleja.
Granica możliwości – Ryszard Ćwirlej
Ryszard Ćwirlej – pisarz, dziennikarz i wykładowca akademicki, twórca nowego gatunku literackiego: kryminału neomilicyjnego. Jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała nagrodę dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej na Festiwalu Kryminalna Piła w 2015 roku. W Wydawnictwie Muza ukazało się dotychczas trzynaście tytułów – „Naga prawda”, „Mordercza rozgrywka”, „Jedyne wyjście”, „Szybki szmal”, „Ostra jazda”, „Trzynasty dzień tygodnia”, „Śmiertelnie poważna sprawa”, „Masz to jak w banku”, „Milczenie jest srebrem”, „Mocne uderzenie”, „Ręczna robota” oraz „Śliski interes”, uhonorowana na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału 2017 prestiżową Nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru. W 2018 roku Ryszard Ćwirlej został podwójnym laureatem: Nagrody Wielkiego Kalibru i Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników. W 2020 roku autor otrzymał nagrodę „Złoty Pocisk 2019” dla najlepszego polskiego kryminału za powieść „Ostra jazda”.
Wydawnictwo: Muza
Autor: Ryszard Ćwirlej
[…] w swoje ręce ostatnio książkę „Granica możliwości” Ryszarda Ćwirleja. Autor ten umieszczał akcje swoich dotychczasowych książek w latach 80. […]