Książka Michała Choińskiego The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę, której premiera odbędzie się 27 listopada nakładem Miesięcznika Znak, przybliża historię ikonicznego magazynu, który na zawsze odmienił amerykańską prasę.
Historia magazynu, który wpłynął na dziennikarstwo i kulturę
Sto lat temu, przy jednym ze stolików w kawiarni Hotelu Algonquin na Manhattanie, grupa utalentowanych intelektualistów podjęła decyzję o stworzeniu pisma, które miało odzwierciedlać życie wielkiego miasta – Nowego Jorku, łącząc wyrafinowanie z humorem.
„The New Yorker” z czasem przerósł swoje pierwotne założenia, stając się symbolem rewolucji w dziennikarstwie i zmieniając krajobraz amerykański.
Po publikacji reportażu Hiroszima, ukazującego skalę zniszczeń po wybuchu bomby atomowej, Albert Einstein poprosił redakcję o 1000 kopii tego numeru.
Opublikowane w odcinkach dzieło Hanny Arendt Eichmann w Jerozolimie stało się jednym z najważniejszych filozoficznych tekstów XX wieku.
Śledztwo dotyczące przestępstw seksualnych Harveya Weinsteina, opublikowane w magazynie, miało kluczowe znaczenie dla rozpoczęcia ruchu #MeToo.
Okładki magazynu, na życzenie Baracka Obamy, zawisły na ścianach Białego Domu.
Dodatkowo, to komiksy i żarty Charlesa Addamsa stały się inspiracją do stworzenia Rodziny Addamsów.
Choiński w swojej książce przybliża postacie nietuzinkowych dziennikarzy, wybitnych twórców, kultowe okładki i przełomowe artykuły, a także analizuje, jak udało się stworzyć pismo, które pomimo erze internetu, gdzie dominują klikalne treści, zdołało zbudować trwałą więź z milionami oddanych czytelników.
The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę – Michał Choiński
Opinie o książce:
To genialna książka! A nie wierzyłem, że taka może być. Nie sądziłem, że historia nawet tak legendarnego tygodnika będzie pasjonującą opowieścią. Michał Choiński nie tylko rewelacyjnie opisał ludzi tworzących „New Yorkera”, ale także Nowy Jork i samą Amerykę. Sprawił, że nawet krótki wykład o zasadach używania przecinków czyta się z zapartym tchem. A to wielka sztuka!
Piotr Kraśko
Przyłóżcie ucho do okładki tej książki, a usłyszycie harmider Times Square, ptaki Central Parku i rozgadanie Greenwich Village. Najważniejsze pismo zrodzone z ducha Nowego Jorku doczekało się wreszcie biografii, na jaką zasługuje.
Michał Oleszczyk, SpoilerMaster
Książkę „The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę” Michała Choińskiego witam z zadowoleniem, gratulując autorowi narracyjnej pomysłowości i pozostając pod wrażeniem jego olbrzymiej wiedzy o zjawisku, którym wyraźnie się zafascynował, a fascynacją tą potrafił się z nami podzielić.
Z recenzji Jerzego Jarniewicza
Michał Choiński – amerykanista, stypendysta Fulbrighta na Uniwersytecie Yale, profesor na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przeprowadził wywiady z ponad 50 redaktorami „New Yorkera”, zgromadził setki nagrań, a w archiwum magazynu i w The New York Public Library dokonał unikalnych odkryć. Jedyny Polak, któremu redakcja „New Yorkera” tak mocno uchyliła drzwi swojego świata. Specjalizuje się także w literaturze amerykańskiego Południa.
Wydawnictwo: Miesięcznik Znak
Autor: Michał Choiński