Byłam katolickim księdzem. Historia Ludmiły Javorovej, kobiety wyświęconej w Czechach – Tomasz Maćkowiak

28 grudnia 1970 roku katolicki biskup Felix Maria Davídek wyświęcił Ludmilę Javorovą na księdza. To nie była jego pierwsza kontrowersyjna decyzja – wcześniej kapłanami uczynił kilku żonatych mężczyzn.

Kościół w Czechosłowacji już w latach 50. został przez komunistyczne władze zmuszony do działania w podziemiu. Zostały zlikwidowane zakony, zabroniono kształcenia nowych księży, proboszczowie zostali podporządkowani partyjnym sekretarzom. Biskup Davidek bał się o przyszłość czeskiego Kościoła, spodziewał się aresztowań kapłanów i nie chciał zostawić wiernych bez mszy świętej. Tak tłumaczył wyświęcenie osób, które najtrudniej było podejrzewać o bycie księdzem, a które w razie pogorszenia się sytuacji miały zastąpić „tradycyjnych” kapłanów.

W 1996 roku, już po upadku komunizmu, Watykan oficjalnie uznał święcenia Ludmily Javorovej i innych wyświęconych wraz z nią kobiet za nieważne. W czeskim Kościele zaczęto patrzeć na nią wyjątkowo niechętnie.

Byłam katolickim księdzem. Historia Ludmiły Javorovej, kobiety wyświęconej w Czechach - Tomasz Maćkowiak

Byłam katolickim księdzem. Historia Ludmiły Javorovej, kobiety wyświęconej w Czechach – Tomasz Maćkowiak

Kim jest kobieta-ksiądz? Czy ma żal do hierarchów Kościoła? A może rozumie ich decyzję? Co sądzi o kapłaństwie kobiet? To pierwsza w Polsce tak szczera opowieść o jedynej znanej z imienia i nazwiska kobiecie, która była księdzem.

Byłam katolickim księdzem to reportaż poświęcony historii Judmily Javorovej, kobiety, która została wyświęcona przez katolickiego biskupa na księdza. Książka dotyka rozgrzewającego dyskusję społeczną tematu kapłaństwa kobiet, ich roli w Kościele katolickim, tematu święcenia żonatych mężczyzn i celibatu. To również ciekawa – bo pełna paradoksów – opowieść o czeskim Kościele.

To pierwsza w Polsce tak szczera opowieść o jedynej znanej z imienia i nazwiska kobiecie, która była księdzem.

Tomasz Maćkowiak – niezależny dziennikarz, wcześniej związany z „Gazetą Wyborczą”, „Newsweekiem” oraz miesięcznikiem „W drodze”. Był korespondentem w Czechach i na Słowacji.

Wydawnictwo: Znak

Autor: Tomasz Maćkowiak

Znaleźliśmy najlepszą cenę książki:

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: