Jak zacząć nurkować i robić to bezpiecznie?

Nurkowanie to świetny sposób na relaks oraz spełnianie wolnego czasu. Jednak, jak każdy sport „ekstremalny” wymaga od nas szczególnej uwagi, wiedzy i doświadczenia by robić to bezpiecznie. Podpowiadamy jak zacząć nurkować i robić to bezpiecznie?

Zobacz jak pięknym sposobem na wolny czas jest nurkowanie. Pozwoli na poznanie nowego podwodnego świata, oraz przebywanie z pięknymi podwodnymi zwierzętami. Ale by robić to bezpiecznie musisz mieć świadomość, że nurkowanie zalicza się do sportów ekstremalnych. Będąc pod wodą, nie jesteśmy w naszym naturalnym środowisku – warto więc robić to z głową.

Pierwsza styczność z nurkowaniem – idziemy na intro

Dla wielu z nas często pierwszym kontaktem z nurkowaniem są wakacje w ciepłych krajach. Piękna pogoda, świetna przejrzystość wody, jej wysoka temperatura oraz wakacyjny nastrój. Będąc nad pięknym morzem czy oceanem, zapragniemy wybrać się na Intro (wstęp do nurkowania – pierwsze zanurzenie). Część osób traktuje to jako jednorazową przyjemność, dla innych jest to początek życiowej pasji.

Do poznania podwodnego świata bodźcem są przepiękne ryby czy rafy, ale musimy wiedzieć, że to tylko początek naszych możliwości. Społeczność nurkowa na całym świecie, tworzy piękne podwodne światy, ze sztucznie przygotowanymi atrakcjami. Zatopione samoloty, czołgi, a nawet namioty czy budynki.

Nim zaczniemy nurkować musimy umieć oczywiście dobrze pływać. Na tyle dobrze, by przepłynięcie non-stop 5 czy 10 basenów jest w naszym zasięgu. Chodzi tu nie tylko o dobre samopoczucie w wodzie, ale jak nie trudno się domyślić samo nurkowanie jest formą pływania (tylko na głębokości).

Nurkowanie na wakacjach w ciepłych krajach

Będąc na wakacjach, często ofertę pierwszego nurkowania znajdziecie w hotelu. Warto jednak poszukać dobrego centrum nurkowego, które zadba o nasze bezpieczeństwo, przygotowanie oraz komfort nurkowania. Większość osób, które spróbowały nurkowania na wakacjach ale czuły dyskomfort nie wróciły już do tego sportu. Lepiej wybrać droższą i lepszą ofertę, ale mieć wielką frajdę z nurkowania, niż spróbować i stracić ochotę na rozpoczęcie tej pięknej przygody.

Dla wielu z nas, pierwsza styczność z nurkowaniem jest podczas wakacji w ciepłych krajach.

Dla wielu z nas, pierwsza styczność z nurkowaniem jest podczas wakacji w ciepłych krajach. Warto przed pierwszym nurkowaniem wybrać dobre i sprawdzone miejsce. Rozważ również wybór nurkowania 1 na 1 z instruktorem.

Najtańsze oferty są przygotowane na masowe grupy, gdzie nasze pierwsze nurkowanie może doprowadzić do zniechęcenia się. Warto dobrze przejrzeć dostępne oferty, zapytać się przed skorzystaniem z nurkowania jak wygląda całe intro (wstęp do nurkowania) oraz jak duże są grupy.

Najlepiej skorzystać z nurkowania jeden na jeden lub w małych grupach nie większych niż 3-4 osoby (na które powinno przypadać co najmniej trzy osoby z obsługi).

Jak zacząć nurkować i się nie zrazić?

Bardzo często osoby pierwszy raz nurkujące ze sprzętem odczuwają dyskomfort w uszach (ból, zatkanie uszu). Jeśli przed wejściem nie otrzymają stosownego przeszkolenia jak zgłaszać problem i jak go rozwiązać, może to doprowadzić w najlepszym przypadku tylko do bólu. W najgorszym, możemy nabawić się powikłań zdrowotnych, włącznie z uszkodzeniem słuchu.

Jak zacząć nurkować i się nie zrazić? Przede wszystkim zadbać o dobry kontakt z instruktorem oraz wybór dobrej szkoły. Jeśli nurkowanie ma się odbywać w dużych grupach i trwać raptem 5 minut, to raczej nie polecamy takich szkoleń. Centrum nurkowe musi zadbać o naszą wygodę oraz przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie.

Nurkowanie powinno być dla nas przyjemnością. Jeśli podczas pierwszego zanurzenia zaczynasz tylko czuć ból, postaraj się wyrównać ciśnienie, a jeśli to nie pomoże poinformuj instruktora i wynurzcie się na mniejszą głębokość lub zupełnie na powierzchnię. Czasem wystarczy spróbować się wynurzyć i zanurzyć kilku krotnie, by niedogodność ustała.

Co dalej gdy spodobało się nam pod wodą?

Jak chcemy zacząć nurkować na prawdę, musimy zrobić kurs nurkowy. Uzyskać pierwszy podstawowy stopień nurkowy, podstawową wiedzę oraz doświadczenie. Taki kurs trwa około 1-2 tygodnie, podczas których mamy zajęcia basenowe oraz na wodach otwartych (przeważnie jezioro).

Zrobienie pierwszego kursu nurkowego daje nam uprawnienia, pozwalające na wypożyczenie sprzętu oraz nurkowanie na całym świecie. Oczywiście uprawnia on, do nurkowania w warunkach nie gorszych niż te na kursie, oraz do pierwszej głębokości. W podstawowym kursie OWD jest to w zależności od organizacji nurkowej najczęściej głębokość od 18 do 20m.

Może wydawać się to małą głębokością w ciepłych krajach, gdzie sama widoczność pozwala widzieć na 50m. W naszych rodzimych wodach, na tej głębokości jest już ciemno, zimno i „daleko do domu”. W zależności od miejsca gdzie nurkujemy, zmierzymy się z innymi wyzwaniami.

To czas zrobić kurs nurkowy, ale gdzie najlepiej pójść na kurs i na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły i instruktora. Jak zacząć nurkować, to warto zrobić to z dobrym instruktorem w dobrej szkole.

Dużo informacji o nurkowaniu, znajdziesz na blogu nurkowym Nurek amator, gdzie poruszamy wiele tematów związanych z nauką i bezpieczeństwem nurkowania.

Gdzie robić kurs nurkowy?

Wszystko zależy gdzie planujemy nurkować, ale dobrą praktyką jest zrobienie kursu nurkowego w Polsce. Zapytacie się czemu, skoro u nas woda jest zimna i nie ma tak pięknych widoków? Warunki nurkowe w Polsce, są dość ciężkie. Nigdy nie wiemy jaka jest widoczność pod wodą (jak daleko widzimy), często korzystamy z latarek, sama temperatura jest niska i nurkowanie nie należy do najprostszych.

Właśnie takie warunki pomagają szkolić dobrze, bo gdy sprawdzimy się w trudnych warunkach, to nurkowanie w pięknych jasnych wodach Egiptu będzie dla nas tylko przyjemnością, a nie stresem.

Nurkowanie w Polsce - nam słaba widoczność nie przeszkadza.

Nurkowanie w Polsce – nam słaba widoczność nie przeszkadza. Podczas tego nurkowania, widoczność do 10 metra głębokości wynosiła tylko 20cm. Co oznacza, że razem z partnerem musieliśmy zachować szczególne zasady bezpieczeństwa.

Gdy na kursie będziemy zmagać się z trudnymi warunkami, pozwoli to nam na lepsze opanowanie wiedzy oraz zdobycie większego doświadczenia. Również nie będzie tu bariery językowej oraz zawsze będziemy mogli ponurkować w naszym kraju (gdy nie ma czasu na ciepłe kraje).

Jak wybrać pierwszą szkołę nurkowania?

Po pierwsze poszukaj kilku szkół w okolicy. Gdy już je znajdziesz, sprawdź ich stronę internetową oraz opinie. Warto przed podjęciem decyzji wybrać się do instruktora i porozmawiać jak wygląda kurs, czego się nauczycie i ile osób będzie w grupie.

Dobrym pomysłem, może być również zebranie przyjaciół chętnych rozpocząć nurkowanie. W takim przypadku, często możecie zapełnić całą grupę, co przełoży się na lepsze szkolenie w miłym towarzystwie. Często nurkowanie staje się sportem rodzinnym, możesz więc zaproponować udział w kursie swojej drugiej połowie.

Jak zacząć nurkować? Czym jest certyfikat OWD?

OWD czyli Open Water Diver – to pierwszy podstawowy certyfikat nurkowy. Pozwala on na nurkowanie w parze (lub w grupie), do głębokości maksymalnej 18m głębokości. Uzyskanie tego certyfikatu pozwoli nam na rozpoczęcie przygody z nurkowaniem, wypożyczenie sprzętu na całym świecie jak i będzie wstępem do przyszłych kursów.

Osoby, które zostają w nurkowaniu bardzo szybko szukają nowych wyzwań oraz poszerzają swoją wiedzę. Bo sam kurs OWD jest tylko wstępem i zawiera jedynie podstawowe informacje, by wykonywać nurkowanie na wodach otwartych bezpiecznie. Nurkowanie, to również sport partnerski i zawsze powinniśmy nurkować z naszym buddy, tak by nawzajem dbać o swoje bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo podczas nurkowania jest najważniejsze!

Bezpieczeństwo powinno być najważniejszym elementem każdego nurkowania. Nasze doświadczenie wpływa nie tylko na nas samych, ale również na naszych partnerów. Po skończeniu pierwszego kursu będziemy mieli za sobą pierwsze 15-20 nurkowań. To za mało by bezpiecznie i świadomie nurkować, potrzebujemy większego doświadczenia oraz osób, które pomogą nam nad i pod wodą.

Pierwsze 100 nurkowań, to jest okres poznawania swoich możliwości i ograniczeń. Po ukończeniu pierwszego kursu, warto nurkować często i doszkalać się pod bacznym okiem instruktora oraz bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek.

Nurkowie to jedna wielka rodzina, zawsze znajdzie się osoba, która nam pomoże i zadbać o nasz nad i pod wodą. A w przyszłości i my będziemy mieli okazję, już jako doświadczone osoby zadbać o innych.

W Polsce nurkowanie jest wymagające, warto zadbać o dobre przygotowanie oraz zdrowy rozsądek!

W Polskich jeziorach, woda jest zimna, zastaje nas słaba widoczność i warunki nurkowania różnią się od tych w ciepłych krajach. Jednak wiele osób kocha takie warunki i nurkuje z wielką chęcią.

Najlepiej po uskoczeniu kursu OWD nurkować dalej by nasze nurkowanie było coraz lepsze technicznie oraz bezpieczniejsze, również dla innych. Takie nurkowania wykonamy z naszą szkołą nurkową lub klubem nurkowym. Przed każdym wyjazdem poinformuj, że masz zrobioną małą liczbę nurkowania, potrzebujesz pomocy i wparcia.

Nie ma się czego wstydzić, amatorem był każdy nawet instruktor kiedyś zaczynał swoją przygodę. Prawdopodobnie pierwsze kilkadziesiąt nurkowań, wykonasz w parze i pod nadzorem ogarniętych i doświadczonych nurków (instruktor, dive master czy doświadczony nurek z klubu).

Gdzie można potem nurkować?

W zależności jak potoczy się nasze budowanie doświadczania oraz kończenie kolejnych kursów mamy wiele ścieżek nurkowych do wybrania. Możemy nurkować nie tylko w morzu na rafach. Dla wielu nurków zaawansowanych otwierają się nurkowania jaskiniowe czy wrakowe.

Dzięki budowaniu doświadczenia oraz pogłębianiu wiedzy możemy nurkować coraz głębiej i w innych ciekawych miejscach. To co dla nurka OWD jest niedostępne, to już dla zaawansowanego nurka z doświadczeniem po wielu kursach staje się codziennością.

Warto poszukać ciekawych miejsc, gdzie możemy udać się pod wodą. A jest naprawdę nieskończenie wiele miejsc nurkowych wartych odwiedzenia. Co ciekawe, co roku pojawiają się nowe wraki, nowe podwodne muzea i bazy nurkowe. Tylko od nas będzie zależało kiedy powiemy sobie stop.

Publikacja przygotowana przez serwis Nurek Amator. Część zdjęć pochodzi z archiwum własnego, wszelkie prawa zastrzeżone.

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: