Jak zadbać o porządek w pokoju dziecka?

Porządek to bardzo istotny aspekt życia w rodzinie. Warto już od najmłodszych lat zadbać o odpowiednie przygotowanie naszego dziecka do utrzymywania czystości i porządku. Zobacz jak zadbać o porządek w pokoju dziecka?

Trików na utrzymanie porządku w pokoju dziecka jest kilka – warto je poznać i od małego uczyć brzdąca, by sprzątał zabawki. Pomocne są w tym również odpowiednie meble dla dzieci, plan, dobry wzór do naśladowania i kufry czy pojemniki. Podpowiadamy, jak zadbać o ład w dziecięcym królestwie.

Zabawki na półkach albo w kufrze, odkurzone dywany i czyste meble dla dzieci, czyste ściany i książki ustawione od największej do najmniejszej – pokoje naszych dzieci rzadko tak wyglądają w praktyce. Jednak bałagan w pokoju dziecka świadczy trochę i o rodzicach – czas na popracowanie nad swoimi nawykami oraz przekazywanie maluchowi od początku dobrych nawyków i wzorców. Jak zatem zadbać o porządek?

Jak zadbać o porządek w pokoju dziecka?

Porządkowanie i sprzątanie powinno być oczywiście elementem obowiązków naszego dziecka. Dziecko powinno wiedzieć, że zakończenie zabawy jest czasem na sprzątanie. Nie możemy również pozwolić na odkładanie domowych porządków.

Jeśli dziecko ma opory w sprzątaniu warto wspólnie przedyskutować, czemu dziecko nie chce sprzątać. Może jest konkretny powód, czemu sprzątanie nie jest ważne? Również musimy przygotować miejsce, gdzie wszystkie zabawki, książki, maskotki i inne rzeczy mają być przechowywane.

Ciekawym pomysłem jest przedstawienie procesu sprzątania jako zabawa. Bo nikt nie powiedział, że sprzątanie musi się źle kojarzyć. Niech sprzątanie dobrze się kojarzy naszemu dziecku z zabawą, będzie sprzątać bez dodatkowej pomocy i chętnie.

Praktyczne meble dla dzieci

Prostym sposobem na porządek jest odpowiednie zaaranżowanie pokoju dziecka – pomocne są różne meble. Na przykład łóżko z dodatkową szufladą, biurko pełne schowków, dodatkowe półki na książki czy praktyczne kufry na zabawki. Służą one do przechowywania różnych drobiazgów, a także ułatwiają uczenie dziecka od podstaw, by segregowało zabawki i odkładało je na miejsce.

Warto również sprawdzić nasz mini poradnik: Jak wybrać idealne meble dla dziecka?

Pomocne akcesoria – pudełka i kufry na zabawki

Kluczowa zasada to ograniczenie przedmiotów w pokoju dziecka do minimum, w czym pomogą różne akcesoria – jak kufry na zabawki, pudełka czy pufy ze schowkiem. Są wspaniałą dekoracją, ale pełnią też praktyczną funkcję. Zwykle sprawdzają się regały z wyciąganymi szufladami, pudełka na zabawki, fantazyjne skrzynie.

Dzięki nim dziecko dokładnie wie, gdzie co należy schować, a sprzątanie nie kojarzy się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Praktyczne meble dla dzieci oraz dodatkowe akcesoria to podstawa, aby rozpocząć naukę dobrych nawyków. Dobrym pomysłem jest oznaczenie pojemników napisami.

Przypisz zabawki do konkretnych miejsc

Kluczem do sukcesu jest systematyczne odkładanie rzeczy na miejsce – trudno jest sprzątać, jeśli dane zabawki nie mają przypisanego miejsca. Dobrym rozwiązaniem będą zatem kufry na zabawki – np. pluszaki, półki i regały na książki oraz komoda na puzzle i gry planszowe. Teraz wystarczy konsekwentne przypominanie dziecku, by odkładało rzeczy na miejsce – rodzic musi jednak dawać dobry przykład, bo dzieci szybką uczą się naszych zachowań.

Zaplanowanie przestrzeni w pokoju dziecka

Odpowiednie rozplanowanie pokoju to jedna z pierwszych czynności. Postaraj się, aby w pokoju wszystko miało swoje miejsce – kluczem do sukcesu jest wydzielenie stref na naukę, zabawę i wypoczynek, dzięki czemu unikniesz tworzeniu się chaosu. Staraj się też, aby na bieżąco wyrzucać niepotrzebne rzeczy – jak zepsute zabawki, za małe ubrania itp.

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: