Nastolatki na krawędzi – Krystyna Romanowska

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej.

W czasach, w których żyjemy, dorośli składają swoim nastoletnim dzieciom obietnice, których nie są w stanie dotrzymać. Stwarzają iluzję dostępności i nieograniczonych możliwości, których nie da się zrealizować. Ogłaszają: „możecie być kim chcecie”. Przestają wyznaczać granice. Obiecują dobrą edukację, a fundują szkolny chaos, brak uwagi i nierealne oczekiwania. Do tego dorzucają niepewność i świat na skraju katastrofy klimatycznej.

W pełnej niepokoju rzeczywistości nastolatki szukają potwierdzenia swojej wartości w mediach społecznościowych. Padają ofiarą seksualizacji i nadużyć. Zmagają się z depresją i myślami samobójczymi. Nie śpią. Cierpią na ADHD. Popadają w konformizm. Mają problemy z identyfikacją płci. Nie umieją dogadać się z dorosłymi.

O konfrontacji z lękiem, goryczą i rozczarowaniem. O niewidzialnym i niemym buncie przeciwko swoim ciałom i samym sobie. O zaburzeniach psychicznych i wyzwaniach codzienności. O zdroworozsądkowym wychowaniu nastolatek w skomplikowanym świecie rozmawiają dwie doświadczone lekarki i terapeutki oraz dziennikarka.

Ta książka to praktyczny zestaw narzędzi, w które rodzic powinien wyposażyć swoje nastoletnie dziecko, by potrafiło radzić sobie z rzeczywistością i wiedziało, jak zbudować zdrową dorosłą tożsamość.

Nastolatki na krawędzi - Krystyna Romanowska

Nastolatki na krawędzi – Krystyna Romanowska

dr Agnieszka Dąbrowska – lekarz psychiatra. Ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu zaburzeń psychicznych zarówno dorosłych, jak i dzieci i młodzieży. Certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Doświadczenie zdobywała w II Klinice Psychiatrycznej WUM, w Oddziale Dziennym Psychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży i w Oddziale Psychiatrycznym dla Młodzieży w Józefowie. W ostatnich latach współpracowała z Fundacją „Dajemy Dzieciom Siłę”. Prowadzi szkolenia dla profesjonalistów z zakresu zdrowia psychicznego oraz zaburzeń psychicznych wieku rozwojowego.

dr Marta Niedźwiedzka – lekarz psychiatra, psychiatra dzieci i młodzieży, psychoterapeuta. Ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu zaburzeń psychicznych u pacjentów w każdym wieku. Doświadczenie zdobywała w II Klinice Psychiatrycznej WUM, w Oddziale Dziennym Psychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży oraz w Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci w Józefowie. Ukończyła szkolenie psychoterapeutyczne w podejściu poznawczo-behawioralnym. Przez kilka lat współpracowała z Fundacją „Dajemy Dzieciom Siłę”. Prowadzi szkolenia dla profesjonalistów z zakresu zdrowia psychicznego i zaburzeń psychicznych wieku rozwojowego.

Krystyna Romanowska – dziennikarka, pisarka, mama bliźniaczek. Regularnie publikuje m.in. w Onecie, „Wproście”, „Newsweeku”, „Wysokich Obcasach”, „Wysokich Obcasach Extra”, „Gazecie Wyborczej”. Współpracuje z Raportem o stanie świata i projektem „Nienieodpowiedzialni”. Interesuje się problemami z pogranicza psychologii społecznej, socjologii, zdrowego stylu życia, seksuologii, równouprawnienia. Współautorka serii książek z prof. Zbigniewem Lwem- -Starowiczem i książki o kryzysie męskości Mężczyzna bez winy i wstydu (z Wojciechem Kruczyńskim).

Wydawnictwo: Muza

Autor: Krystyna Romanowska, dr Agnieszka Dąbrowska, dr Marta Niedźwiedzka

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: