Patoposłuszeństwo. Jak szkoła, rodzina i państwo uczą nas bezradności i co z tym zrobić? Epoka buntu zaczyna się właśnie teraz!
Czy wiesz, że słowa „dom” i „dominacja” mają ten sam rdzeń, a łacińska familia (rodzina) pochodzi od słowa famulus oznaczającego niewolnika?
Czy wiesz, że praktyki wychowawcze wykorzystywane dziś w szkołach i przedszkolach mają swój początek w badaniach nad zachowaniami i tresurą zwierząt?
Czy wiesz, że na każdym etapie życia jesteśmy uczeni bezmyślnego patologicznego posłuszeństwa?
System, w którym tkwimy od narodzin, wmawia nam, że dla naszego dobra musimy się mu podporządkować. Ograniczyć pewnymi ramami swoją wyobraźnię, nie wychylać się, nie odzywać bez pytania. Im dłużej w nim tkwimy, tym bardziej przyzwyczajamy się do tego, że tak musi być. Zaczynamy wierzyć, że takie posłuszeństwo jest normalne i naturalne.
A co, jeśli wcale tak nie jest? Co jeśli rządząca naszym światem ekonomia oparta jest na XIX-wiecznych spostrzeżeniach, które już dawno zostały podważone? Co jeśli szkoła ma za zadanie nauczyć nas między innymi akceptowania różnych form przemocy systemowej, jakie spotkamy w dorosłym życiu? Co jeśli katastrofy klimatyczne, kryzys gospodarczy, ogólnoświatowa pandemia i konflikty zbrojne to efekty bezrefleksyjnego powielania wzorców wymyślonych przeszło 200 lat temu i mających na celu stworzenie społeczeństwa całkowicie podległego sprawującym władzę?
Patoposłuszeństwo – Mikołaj Marcela
Każdego dnia stajemy się ofiarami przemocy – w rodzinie, w szkole, w pracy. Na każdym etapie życia jesteśmy uczeni bezmyślnego posłuszeństwa. Mikołaj Marcela pokazuje, że trzeba znaleźć w sobie odwagę, żeby się zbuntować.
Dominującym modelem RODZINY jest wciąż rodzina patriarchalna – pełna wzorców przemocowych, iluzorycznej wolności, gdzie dzieci od najmłodszych lat są uczone bezrefleksyjnego posłuszeństwa i tego, że nie mają głosu.
Dzieci w SZKOLE padają ofiarami systemowej przemocy i dyskryminacji – są obserwowane, oceniane, mają siedzieć w ciszy i w bezruchu, nudzą się, uczą się bezrefleksyjnego wykonywania poleceń nauczyciela, którego autorytetu nie można podważać – podobne techniki są stosowane w więzieniach.
Polska jest krajem, w którym PRACUJE SIĘ najwięcej – spędzamy w pracy ponad 250 godzin więcej niż średnia UE. Każdy Polak wyrabia średnio 2 nadgodziny w czasie 40-godzinnego tygodnia pracy. Coraz więcej mówi się, że ludzie pracujący dużo i wykonujący wiele czynności naraz są mniej wydajni. Marcela pokazuje, że czas na zmiany.
Mikołaj Marcela pokazuje, że nie jesteśmy skazani na trwanie w tym systemie. Już dziś są dostępne alternatywne opcje. Musimy tylko znaleźć w sobie odwagę, by się na nie zdecydować.
Kiedyś zostaliśmy nauczeni, że świat musi wyglądać tak, jak wygląda. Teraz przyszedł czas, by się tego oduczyć.
Wydawnictwo: Znak
Autor: Mikołaj Marcela
Znaleźliśmy najlepszą cenę książki: