Autorzy „Podcastexu”, podcastu o latach 90. i 00., tym razem przyglądają się drugiej połowie lat zerowych w Polsce – latom 2005-2010. Czasom, w których premier RP brzydził się swoimi koalicjantami, ojciec Mateusz rozwiązywał pierwsze sprawy kryminalne, a Polacy próbowali pozbyć się śledzika.
- Dlaczego Blog 27 się rozpadł?
- Co łączy Jana Pawła II i „Taniec z gwiazdami”?
- Czy Roman Giertych był faszystą?
- Skąd wziął się Pudelek i ile subów mieli pierwsi polscy youtuberzy?
- Jak Donalda Tuska nazywał Jarosław Kaczyński (i vice versa)?
- Kto bronił Romana Polańskiego?
- Wreszcie: czy to był zamach? (Nie, nie był)
„Wiedzieliśmy, że Polskie milenium wymaga kontynuacji: lata zerowe nie skończyły się przecież w roku 2005. Pytanie tylko, czy druga połowa dekady, wyzuta – jak nam się wydawało – z naprawdę ikonicznych zjawisk, wszystkich tych nokii 3310, pierwszych Big Brotherów czy Wiśniewskiego i Łągwy święcących sceniczne triumfy, okaże się wystarczająco charakterystyczna. I czy minęło aby wystarczająco dużo czasu, by spojrzeć na wspomniane lata z odpowiednim dystansem?
Podcastex. Polskie milenium Co zapamiętaliśmy z lat 2005-2010?
Jak nakazuje rodzimy zwyczaj: BYLIŚMY GŁUPI, wspomniana epoka szybko odkryła bowiem przed nami swoje charakterystyczne oblicze. To początek raptownej (czasem śmiesznej, czasem budzącej nadzieje) europeizacji naszego kraju oraz pełnoskalowej wojny politycznej firmowanej przez dwóch byłych kolegów z opozycji (nie bez kozery zaczynamy od działu Polityka). Czas biało-czarnych rękawiczek w stylu emo i pomarańczowych logotypów, telewizyjnych tańców i narodowych żałób. Rozpięty między olśnieniem a tragedią: od startu YouTube’a do Smoleńska, od śmierci Jana Pawła II do polskiego Facebooka.
Jak już teraz wiemy: epoka, o której tu opowiadamy, wpłynęła na nasze dzisiejsze losy dużo bardziej niż przełom tysiącleci opisany w poprzedniej książce. I dlatego nasze obawy były bezpodstawne, o czym (mamy nadzieję) sami się przekonacie”
Wydawnictwo: W.A.B
Autor: Bartek Przybyszewski, Mateusz Witkowski