Trup w wannie – kryminał Dorothy L. Sayers

Czy wiedzą Państwo, że Dorothy L. Sayers tworzyła w podobnym czasie co Agatha Christie? W pewnym momencie książki Sayers były nawet znacznie bardziej popularne, jako pierwsze doczekały się także ekranizacji.

Znakomity cykl Sayers wciąż jest chętnie czytany na całym świecie czego dowodem są liczne wznowienia. Sayers była nie tylko ogromnie popularną autorką kryminałów, ale również poetką, dramatopisarką, eseistką, tłumaczką (przetłumaczyła między innymi „Boską komedię” Dantego).

Najbardziej znana jest z serii powieści kryminalnych, w których występuje angielski arystokrata i amatorski detektyw lord Peter Wimsey, a także feministka Harriet Vane. Tymczasem… w naszym kraju Dorothy L. Sayers pozostaje mało znana. Seria jej kryminałów po raz pierwszy ukaże się w Polsce w całości.

Dorothy L. Sayers miała niebywałe poczucie humoru i niezliczone zainteresowania, od muzyki po motocykle, ale cierpiała także z powodu nieudanych romansów i wielu uważało ją za skandalistkę. 

O książce Trup w Wannie

Szanowany architekt znajduje w swojej wannie nagie zwłoki. Jedyną wskazówką są pozostawione na miejscu zbrodni eleganckie binokle. Policja ustala, że ciało należy do finansisty, który poprzedniej nocy zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. Dość szybko okazuje się jednak, że sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. A nic nie intryguje lorda Petera Wimseya bardziej niż trudne do rozwikłania zagadki!

Wraz z przyjacielem ze Scotland Yardu i niezastąpionym lokajem Bunterem lord Wimsey rozpoczyna karierę detektywa amatora.

Wciągająca intryga kryminalna, uroczy bohater, błyskotliwy humor i doskonale odmalowane realia życia brytyjskiej socjety lat trzydziestych XX wieku.

Seria kryminałów drugiej obok Agathy Christie kultowej brytyjskiej autorki.

Po raz pierwszy w Polsce w całości! 

W przygotowaniu kolejne tomy serii.

Trup w wannie - Dorothy L. Sayers

Trup w wannie – fragment wprowadzenia autorstwa Elizabeth George

„Gdyby Dorothy L. Sayers dowiedziała się, w jaki sposób zetknęłam się z jej cudownymi powieściami detektywistycznymi, przewróciłaby się w grobie. Wiele lat temu Ian Carmichael grał lorda Petera Wimseya w kilku filmach, które miałam okazję obejrzeć w publicznej telewizji w moim domu w Kalifornii. Pamiętam, jak spiker wymieniał najważniejsze punkty biografii i imponującej kariery zawodowej Sayers, która była między innymi jedną z pierwszych absolwentek Oksfordu i tłumaczką Dantego. Byłam pod wrażeniem jej osiągnięć, ale jeszcze większe wrażenie zrobił na mnie jej wspaniały detektyw. Obejrzałam ekranizacje, a potem sięgnęłam po książki.

[Ten cudowny arystokrata] oczarował mnie we wszystkich aspektach: od fircykowatego języka do koligacji rodzinnych. Krótko mówiąc, przywiązałam się do Wimseya, do jego spokojnego, nieodłącznego służącego Buntera, do księżnej wdowy Denver, do nadętego księcia i nieznośnej księżnej Denver, do Charlesa Parkera i lady Mary… W powieściach Sayers odnalazłam bohatera, którego szukałam w beletrystyce: kogoś, kto prowadzi zwykłe życie, a nie herosa niezaangażowanego w żadne związki, które mogłyby zaburzyć starannie skonstruowaną fabułę. […]

Nowe wydanie powieści Sayers to nie lada wydarzenie. Oto kolejne pokolenie czytelników otwiera autorce drzwi do swojego życia i rozpoczyna niezapomnianą podróż w nietuzinkowym towarzystwie. Gdy wpadnie się w tarapaty, a sytuacja stanie się opłakana, można wezwać Sherlocka Holmesa, który szybko upora się z kłopotem. Lecz gdy chce się mieć pewność przetrwania zmiennych kolei losu, najlepiej trzymać się lorda Petera Wimseya.”

Opinie o książce Trup w Wannie

„Agatha Christie wytrawnie łączyła wątki, choć są tacy, którzy uważają niektóre z jej postaci za nieco drewniane. Sayers może mniej panowała nad fabułą, ale za to jej proza jest absolutnie wspaniała, a w lordzie Peterze Wimseyu zakochały się już całe pokolenia czytelników.”
„crimereads.com”

„Agatha Christie i Dorothy L. Sayers – dwie wielkie królowe zbrodni, które ożywiły Londyn lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, czyniąc go domem dla Herkulesa Poirot i lorda Petera Wimseya.”
„theartssociety.org”

Źródło: Publikacja sponsorowana

Porównaj ceny:

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: