Włosi. Życie to teatr – Maciej A. Brzozowski

Republika Włoska, Italia, Włochy – Bel Paese, Piękny Kraj, jak mówią sami Włosi. Jacy są ci, którzy tak poetycko nazywają swój kraj?

Według Macieja A. Brzozowskiego tacy sami u siebie i wszędzie indziej na świecie – dla świata rzecz niebagatelna, skoro widoczni są na wszystkich kontynentach, a w trzech tylko krajach: Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Argentynie, mieszka obecnie ponad siedemdziesiąt milionów potomków włoskich emigrantów. Wielcy indywidualiści uwielbiający życie stadne, co w ich wykonaniu, nie dajmy się zwieść, wcale nie jest sprzeczne. Skłonni do teatralizacji każdego zdarzenia, rozmowy czy gestu. Łatwo rozpoznawalni po sposobie bycia, niepowtarzalnym włoskim stylu, przywiązaniu do włoskiej kuchni. To właśnie oni – „patchworkowy naród” podzielony z powodu głębokich różnic i animozji, biorących swój początek w niezwykłych zawirowaniach historii i do dziś w myśleniu Włochów wszechobecnych – są bohaterami tej książki. A wraz z nimi Bel Paese, kraj taki, jakim go uczynili.

„Włosi są jak United Colors of Benetton, historia uczyniła z nich mieszankę tyleż barwną co różnorodną. Prędzej poznamy ich po zachowaniu i ubraniu niż wyglądzie czy typie urody. Mało jest chyba na świecie krajów, których mieszkańcy byliby tak trudni do upchnięcia w jednej szufladce. W wypadku Włochów potrzebna jest przepastna szafa”.
fragment książki

„Nie jest łatwo Włochowi odnaleźć się w oczach cudzoziemca. Maciej Brzozowski analizuje z wdziękiem, poczuciem humoru i kompetentnie pogmatwaną rzeczywistość tego złożonego i genialnego kraju, jakim są Włochy, jedyną rzeczą, z którą zupełnie się nie zgadzam, jest pogląd autora, zresztą demonstracyjnie subiektywny, na temat Florencji i Chianti, ale poza tym chciałabym móc pewnego dnia napisać podobną książkę o Polsce”.
Tessa Capponi-Borawska

„Wydaje się, że dokonanie analitycznej oceny kogoś lub czegoś, co się uwielbia, jest niemożliwe, ponieważ, jak wiadomo, miłość jest ślepa. Maciej Brzozowski uwielbia Włochy, Włochów, Włoszki, włoską historię, tradycję, kuchnię, obyczajowość, czego daje dowód w tej książce, a jednocześnie dokonuje bardzo ciekawej, wręcz naukowej analizy całej tej miłości”.
Grażyna Torbicka

Włosi. Życie to teatr - Maciej A. Brzozowski

Włosi. Życie to teatr – Maciej A. Brzozowski

Wydawnictwo: Muza

Autor: Maciej A. Brzozowski

Seria: Spektrum Poleca

Znaleźliśmy najlepszą cenę książki:

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: