Długo wyczekiwana antologia reportażu wojennego – Wojciech Jagielski pracował nad nią ponad pięć lat – zawiera teksty, które trzeba znać. Część relacji, które składają się na to monumentalne wydanie, po raz pierwszy została przetłumaczona na język polski i ukazała się drukiem w naszym kraju.
To zapis stu lat konfliktów i wojen opowiedzianych przez naocznych świadków – od rewolucji październikowej do czasów współczesnych. Tom zamyka obszerny tekst mistrza reportażu o Putinie i genezie toczącej się wojny w Ukrainie.
Jagielski nie tylko wybrał teksty korespondentów wojennych największego kalibru, ale opatrzył je wstępami, sylwetkami bohaterów oraz osobistymi wspomnieniami. Dzięki niemu odkrywamy nieznane oblicza wojen, które ukształtowały współczesny świat.
Wojna. Antologia reportażu wojennego – Wojciech Jagielski
Spotkacie tu Państwo największych pisarzy, noblistów, Winstona Churchilla, Johna Steinbecka, Ernesta Hemingwaya, Alberta Camus, Gabriela Garcię Marqueza, Mario Vargasa Llosę. Spotkacie Państwo, rzecz jasna, Terzaniego i Fiska. I Ryszarda Kapuścińskiego. A także dziennikarzy, z którymi miałem przyjemność pracować. Annę Politkowską, Marie Colvin, Jasona Burke’a, Ahmeda Rashida, Kurta Schorka. Bo choć nigdy nie uważałem się za korespondenta wojennego, dorosłe życie zeszło mi na dziennikarstwie, a ponad dwadzieścia lat – na pisaniu wojennych korespondencji.
Tym właśnie jest ta książka, a przynajmniej tym chciałem, żeby była. Opowieścią o stu z okładem ostatnich latach historii, sporządzoną jednak nie przez zawodowych kronikarzy, nie przez uczonych badaczy przeszłości, lecz naocznych świadków wydarzeń, które miały się potem zapisać jako kamienie milowe i rozdroża najnowszych dziejów. Naocznych świadków, czyli dziennikarzy, depeszowców, reporterów, wojennych korespondentów. A także tych, którzy z rozmaitych powodów i w rozmaitym czasie, ujęci wielkością chwili, w dziennikarzy i korespondentów wojennych postanowili się wcielić.
Wydawnictwo: Znak
Autor: Wojciech Jagielski