Wolność, przygoda, nieograniczone możliwości podróżowania. Nic dziwnego, że caravaning cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Potwierdzają to wzrastające liczby zarejestrowanych kamperów i przyczep kempingowych.
Jednak zanim wybierzesz się w podróż kamperem, vanem czy zamieszkasz w przyczepie podczas swojego urlopu, czeka Cię niemałe wyzwanie, jakim jest…pakowanie. Co spakować i zabrać ze sobą? Sprawdź poniższe wskazówki.
Zapomnij o drogich lotach i pokojach hotelowych. Kamper, van, czy przyczepa kampingowa to dom wakacyjny na kółkach. Jednakże możliwość poznawania świata bez ograniczeń i wszechogarniające poczucie niezależności to nie wszystko.
Caravaning pozwala dopasować pojazd do własnych potrzeb, dzięki czemu możemy przechowywać niezbędne rzeczy, bez potrzeby ciągłego przepakowywania. Przestrzeń kampera ma jednak swoje ograniczenia.
Z tego względu, warto kierować się zasadą „mniej znaczy więcej” i wybierać najpotrzebniejsze przedmioty. Każda wyprawa zapewne będzie inna, niemniej jest kilka rzeczy, które powinny zaleźć się na przedwyjazdowej liście.
Od czego zaczynamy…
Dokumenty są najważniejszą rzeczą każdego wyjazdu. Nie można o nich zapomnieć. Upewnij się, że zapakowałeś:
- Paszport lub dowód osobisty,
- Prawo jazdy,
- Dowód rejestracyjny,
- Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego,
- Polisę ubezpieczeniową kampera,
- Polisę ubezpieczenia turystycznego,
- Kartę debetową lub kredytową,
- Gotówkę.
Mogą wydawać się dość oczywiste, ale pozwalają na bezproblemowe i bezpieczne przemieszczanie się pojazdem po Polsce czy za granicą.
Co do kampera…
Jest kilka rzeczy, które zawsze powinny znaleźć się w każdym kamperze. Są to:
- Zapasowe mapy,
- Kable rozruchowe,
- Kamizelki odblaskowe,
- Apteczka,
- Środki dezynfekujące,
- Środki czyszczące,
- Plandeka,
- Sznurki.
Podróżując kamperem czy z przyczepą dużo czasu spędza się na łonie natury lub kempingach. Warto zapakować przedmioty, dzięki którym będziesz mógł odpocząć wewnątrz lub na zewnątrz pojazdu. Czego będziesz potrzebować?
Z pewnością przydadzą się rozkładane krzesła kempingowe, stolik i koc piknikowy. Warto też pamiętać o np. grach planszowych, książkach, przewodniku, czy dmuchanych zabawkach do wody. W bagażu powinien znaleźć się laptop, aparat fotograficzny, ładowarki do elektroniki, baterie i przedłużacz.
Caravaning daje możliwość samodzielnego gotowania posiłków. Z tego względu, na wyposażeniu kuchni powinny znaleźć się podstawowe przybory – kuchenka kempingowa, butla gazowa, garnki, patelnie, czajnik, sztućce, deski do krojenia i pojemniki na wodę. Warto zabrać swoje ulubione produkty spożywcze i kosmetyki – nie wszędzie znajdziemy swoje ulubione artykuły.
A do spania?
Sen jest podstawową biologiczną potrzebą organizmu, bez której człowiek nie może prawidłowo funkcjonować. Będąc wyspanym i wypoczętym, docenisz wakacyjny wyjazd oraz będziesz mógł w pełni skoncentrować uwagę na jeździe. Bezpieczeństwo to podstawa każdej wyprawy. Stąd też należy zadbać o komfort snu.
Zapakuj wszystkie ulubione poduszki i kołdry. Im wygodniej, tym lepiej. W podróży doskonale sprawdza się lekka, letnia kołdra letnia Soft Line. Jej poszycie wyróżnia się dużą wytrzymałością i odpornością, a specjalne pikowanie powoduje, że kołdra ogrzewa równomiernie całe ciało.
Ogromną zaletą jest to, że można ją zwinąć w rulon, który po rozwinięciu ponad trzykrotnie zwiększa swoją objętość. Dzięki temu kołdra nie zajmuje wiele miejsca i z łatwością można ją schować w szafkach.
Twoja własna walizka
To, co spakujemy do ubrania, zależy od tego, gdzie planujemy wyjechać i od długości wyjazdu. Bądź realistą i zapakuj to, co będziesz nosić. Nie bądź jednak zbyt minimalistyczny.
Podstawowymi pozycjami, które powinny znaleźć się w tej kategorii, są: bielizna, skarpetki, piżama, odzież na cieplejszą i zimniejszą pogodę, odzież przeciwdeszczowa, kostium kąpielowy, wygodne obuwie, sandały i klapki. Nie zapomnij o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.
Wszystko spakowane? Napełnij bak i ruszaj w drogę!
Grupa Wendre jest jednym z największych europejskich producentów artykułów pościelowych
z własnymi zakładami produkcyjnymi w Estonii i Polsce, o rocznej zdolności produkcyjnej 12 milionów kołder i poduszek oraz 600 000 łóżek i materacy. Wendre ma biura sprzedaży w Szwecji, Finlandii, Niemczech i Polsce, a wśród klientów grupy znajduje się wiele wiodących europejskich sieci handlowych z branży mebli i tekstyliów domowych. Obroty ze sprzedaży wynoszą 120 mln Euro, a liczba zatrudnionych wynosi 1200 pracowników. Główną częścią działalności Wendre są marki własne, ale sukcesy odnoszą również dzięki markom Familon i Wendre. Grupa Wendre jest firmą świadomą ekologicznie, stosuje najnowsze technologie tak by wykorzystać ponownie do 95% resztek z produkcji.
Źródło: Publikacja sponsorowana