Szlaki turystyczne Polski – recenzja

Wiosna w pełni, za pasem lato i wakacje. Tuż za rogiem czekają długie dni pełne pięknej pogody. Jeśli plany wakacyjne jeszcze nie zostały wypełnione po brzegi, z pomocą przychodzi nowa pozycja autorstwa Beaty i Pawła Pomykalskich, czyli “Szlaki turystyczne Polski. 77 najciekawszych tras pieszych, rowerowych, wodnych kolejowych i tematycznych”.

Jakaż to jest perełka! 367 stron, wypełnionych mnóstwem inspiracji na spędzenie wolnego czasu i dłuższego urlopu. Przewodnik ten został podzielony na pięć rozdziałów, w których możemy znaleźć wycieczki:

  • rowerowe
  • wodne
  • kolejowe
  • tematyczne.

Każdy z tych rozdziałów jest z kolei podzielony na kilka mniejszych, odpowiadających konkretnym szlakom. Mamy tutaj krótki wstęp dotyczący danej trasy lub regionu, długość całej trasy, czas przejścia/przejazdu/przepłynięcia, rodzaj nawierzchni, czy dostępnej infrastruktury. Dodatkowo, każdy szlak posiada kod QR, który przenosi na stronę dotyczącą omawianej trasy. Następne kilka stron stanowią dokładniejsze opisy szlaków, mapa, zdjęcia, a także, co niezwykle przydatne, informacje o alternatywnych trasach (np. krótszych, łatwiejszych) lub wartych obejrzenia opcjach dodatkowych. 

Co czyni ten przewodnik wyjątkowym? Jego kompleksowość. Fakt, że książka obejmuje trasy znajdujące się w całej Polsce, a także różne ich rodzaje sprawia, że warto wybrać właśnie tę pozycję. Znajdą się tutaj trasy dla miłośników wycieczek górskich, oraz długich spacerów nadmorskich. Dla tych, co wolą kajakiem i dla tych, co wolą koleją. Dla miłośników latarni, oraz dla miłośników winiarni. Słowem – większość (a może wszystkie?) ciekawe trasy turystyczne z całego kraju w jednej publikacji!

Warto też zwrócić uwagę na to, że jest to pozycja bardzo uniwersalna. Są tu nie tylko trasy w różnej części kraju, w różnej tematyce, ale też – o różnym stopniu zaawansowania! Są kilkukilometrowe trasy, których przejście zajmie kilka h, a są też trasy o długości ponad 500km, których pokonanie może zająć tydzień lub dwa. Każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie.

Państwo Pomykalscy wykonali ogrom pracy, przygotowując tak obszerną publikację, z takimi różnorodnymi miejscami. Widać pracę, a także serce, włożone w powstanie tego przewodnika. Szczegółowe opisy, piękne zdjęcia… Ja już mam na oku kilka tras do zaliczenia w najbliższym czasie!

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: