Dance Kobina – Joe Chambers – CD

Dance Kobina – Joe Chambers

Perkusista, wibrafonista, kompozytor i legenda Blue Note Joe Chambers powraca z nowym albumem „Dance Kobina”. To jego trzeci album dla Blue Note w roli lidera usytułowany gdzieś pomiędzy jazzem, muzyką latynoską, brazylijską, argentyńską i afrykańską. Kontynuacja albumu „Samba de Maracatu” z 2021 roku została wyprodukowana przez pianistę Andrésa Viala i nagrana w Nowym Jorku oraz w Montrealu. Album prezentuje fascynujące oryginalne kompozycje Chambersa, w tym „Gazelle Suite”, „Ruth” i „Caravanserai”, a także interpretacje utworów Viala, Kurta Weilla, Joe Hendersona i Karla Ratzera.

Tętniący życiem utwór tytułowy, skomponowany przez Viala, jest już dostępny w serwisach cyfrowych. Chambers zasugerował nazwę „Dance Kobina” dla całego albumu ze względu na jego podnoszącą na duchu, taneczną jakość oraz jako ukłon w stronę, kongijskiej perkusistki Elli Miller Maboungou. W Lingala, języku Bantu używanym w Kongo, „kobina” oznacza „tańczyć”. Na albumie zagrali: Chambers na perkusji, Maboungou na bębnach Ngoma, Vial na fortepianie, Caoilainn Power na saksofonie altowym, Michael Davidson na wibrafonie i Ira Coleman na basie.

Od połowy do późnych lat 60-tych Chambers grał na perkusji dla wielu wybitnych artystów Blue Note, pojawiając się na najbardziej nowatorskich albumach dekady, w tym m.in. na „Components” i „Happenings” Bobby’ego Hutchersona, „Adam’s Apple” Wayne’a Shortera, „Breaking Point” Freddiego Hubbarda, „Mode for Joe” Joe Hendersona, „Contours” Sama Riversa, „Andrew!!!” Andrew Hilla czy „Fancy Free” Donalda Byrda.

Właściciele wytwórni – Alfred Lion i Francis Wolff – oferowali Chambersowi możliwość nagrania własnego albumu dla wytwórni już wiele lat wcześniej, ale był tak podekscytowany nagrywaniem i koncertowaniem z tyloma znakomitościami jazzu, że odrzucił tę propozycję. Chambers ostatecznie wydał w Blue Note debiutancki album „Mirrors” w 1998 roku z udziałem trębacza Eddiego Hendersona, saksofonisty Vincenta Herringa, pianisty Mulgrew Millera i basisty Iry Colemana. Do wytwórni powrócił w 2021 roku z inspirowanym jazzem brazylijskim albumem „Samba de Maracatu”.

Dance Kobina - Joe Chambers - CD

Dance Kobina – Joe Chambers

Tracklista

  1. This Is New
  2. Dance Kobina
  3. Ruth
  4. Caravanserai
  5. City of Saints
  6. Gazelle Suite
  7. Intermezzo
  8. Power To The People
  9. Moon Dancer

Wytwórnia: Blue Note

Data wydania: 2023

Nośnik: CD

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: