Dysk SSD – SATA czy NVMe? Wybór wydaje się oczywisty

Rok 2020 był pierwszym, w którym sprzedaż dysków SSD prześcignęła HDD stosunkiem 333 mln do 260 mln. Na ten moment rynek czekał ponad 15 lat, gdy w roku 2004 zadebiutował pierwszy dysk SATA SSD firmy Adtron.

9 lat później w roku 2013 Samsung zaprezentował pierwszy dysk NVMe Samsung XS1715, który był zapowiedzią nowej ery w obszarze rozwiązań do przechowywania danych. Ery która właśnie przeżywa swój złoty okres.

– Ostatnie spadki cen, wpłynęły na ogromny wzrost zainteresowania dyskami NVMe. Z naszych danych wynika, że w roku 2020, sprzedaż SSD NVMe odpowiadała za około 30 proc. wartości wszystkich sprzedanych dysków w Polsce, a liczba ta w ciągu roku wzrosła aż o 24 proc. Rok 2020 to także premiera pierwszych konsumenckich dysków NVMe pod interfejs PCI-Express 4.0. Dzięki wprowadzeniu modelu Samsung 980 PRO, wyznaczyliśmy nowe standardy w obszarze prędkości zapisu i odczytu danych – powiedział Maciej Bartłomiej Kamiński, Dyrektor Rozwoju Biznesu Memory na Polskę i region CEE w Samsung Electronics.

Kluczowym czynnikiem, dla którego dyski SSD w technologii NVMe, tak szybko zyskują na popularności jest atrakcyjna cena oraz wyraźna przewaga w prędkości odczytu i zapisu. Przykładowo, model NVMe Samsung 980 o pojemności 512 GB którego sugerowana cena waha się w granicach 299 zł., zapisuje pliki z prędkością 2600 MB/s i odczytuje z prędkością 3100 MB/s.

Natomiast prędkości modelu 870 EVO 500 GB w technologii SATA SSD wynoszą odpowiednio 530 MB/s i 560MB/s, a jego sugerowana cena to około 295 zł. Powyższy przykład jasno wskazuje, że praktycznie w tej samej cenie możemy mieć produkt, który jest mniej więcej 5 razy szybszy.

Z uwagi na to, że dyski NVMe są z nami najkrócej, nie wszystkie urządzania wyposażone są w magistralę PCI Express, mogącą je obsłużyć. Jednak jeżeli nasz sprzęt jest technologicznie gotowy na takie rozwiązanie to warto postawić na NVMe.

Jedynym wyjątkiem może być sytuacja, w której potrzebujmy dysku do przechowywania większej ilości danych. W tym przypadku różnica w cenie pomiędzy dużymi dyskami SATA a NVMe może być znacząca. Dotyczy to jednak tylko budżetowego modelu 870 QVO, którego sugerowana cena za wersję o pojemności 2TB wynosi około 800 zł.

Jednak gdy popatrzymy na dysk technologii SATA, o wyższym parametrze TBW i dłuższej gwarancji,  jakim jest model 870 EVO 2TB, różnica w cenie między jego odpowiednikiem w technologii NVMe (mowa o modelu 970 EVO Plus), praktycznie nie istnieje, gdyż sugerowana cena obu modeli oscyluje wokół 1300 zł.

SATA vs NVMe – wady i zalety

Zalety dysków SATA:

 • Format SATA ma długą historię obsługi różnych urządzeń i formatów, dzięki czemu jest kompatybilny z wieloma urządzeniami od wczesnych lat 2000 aż po dziś dzień.
 • SATA jest preferowany do zastosowań, w których niski koszt przy większej pojemności jest głównym priorytetem – do archiwizacji danych, przechowywania mało używanych plików i tworzenia kopii zapasowych – a prędkość transferu jest kwestią drugorzędną lub trzeciorzędną.

Wady dysków SATA:

 • Jest to najwolniejszy protokół transferu pamięci masowej, przeznaczony dla urządzeń starszych generacji.
 • Niektóre urządzenia M.2 nadal korzystają ze złączy SATA i zestawów poleceń, a ich działanie jest znacznie wolniejsze niż urządzeń M.2 NVMe. Format może też powodować zamieszanie podczas wyboru odpowiedniego urządzenia.
 • Maksymalny transfer wynikający z zastosowania protokołu SATA III wynosi 6 Gbit/s, przez co nie nadaje się do zastosowań gdzie liczy się szybki transfer i niskie opóźnienia.

Zalety dysków NVMe

 • Przesyłanie danych z nośnika pamięci do procesora hosta trwa krócej, dzięki czemu protokół NVMe jest znacznie lepszym wyborem do pracy przy intensywnym przetwarzaniu dużych ilości danych.
 • Protokół NVMe charakteryzuje się znacznie mniejszymi opóźnieniami, co pozwala na lepsze wykonywanie ciągłych transferów i bardziej spójne przesyłanie danych.
 • Dysk w format M.2 NVMe charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu można go zastosować w małych i lekkich urządzeniach.
 • Porównywalna cena do rozwiązań opartych o SATA (z nielicznymi wyjątkami)

Wady dysków NVMe

 • Dyski NVMe nie są najbardziej opłacalnym wyborem w przypadku przechowywania bardzo dużej ilości danych (np. w centrach danych).
 • Dyski NVMe nie nadają się do starszych urządzeń, nie ma też zbyt dużego wsparcia dla starszych generacji NVMe, przez co modernizacja systemu pamięci masowej może być bardzo mało prawdopodobna.

Źródło: Publikacja sponsorowana

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: