Czy wiesz jak działa klimatyzacja? Klimatyzacja to urządzenie, które zyskuje coraz większą popularność. To właśnie dzięki niemu możemy cieszyć się temperaturą powietrza dostosowaną do naszych potrzeb i preferencji. Dodatkowo klimatyzacje sprawiają, że powietrze w naszym otoczeniu jest dużo czystsze i lepsze jakościowo.

Wielokrotnie zapewne zastanawiałeś się, jak właściwie działa klimatyzacja. W tym wpisie poznasz wszystkie tajniki funkcjonowania tego urządzenia.

Jak działa klimatyzacja – budowa klimatyzacji

Aby w pełni zrozumieć cały proces wymiany ciepła w urządzeniu klimatyzacyjnym, musimy zapoznać się z jego budową. Każda klimatyzacja składa się z dwóch jednostek: wewnętrznej oraz zewnętrznej. Jak same nazwy wskazują, jedna z nich znajduje się wewnątrz domu lub pomieszczenia, a druga na zewnątrz, dzięki czemu może zapewnić nam wymianę gazową pomiędzy budynkiem, a jego otoczeniem.

Zasada działania klimatyzacji jest w zasadzie bardzo prosta i dość intuicyjna. Klimatyzator pobiera powietrze z jednego miejsca, aby następnie oddać je w drugie. Cały ten proces odbywa się w obu jednostkach zwanych parownikiem (wewnętrzna) i skraplaczem (zewnętrzna). Połączone są one rurami, które izoluje się za pomocą miedzi, aby nie ulegały zmianom temperatur zachodzącym w otoczeniu. Rurami tymi przepływa czynnik chłodniczy. Obecnie najczęściej stosuje się dwa z nich: R410A oraz R407C.

Są one używane najczęściej w klimatyzatorach, które określa się jako ekologiczne.

Najlepszy klimatyzator na lato -  Electrolux EXP34U338CW

Na upały najlepszy klimatyzator przenośny

Klimatyzator przenośny Electrolux typu Kompakt idealny do mieszkania i domu na lato.

Proces wymiany ciepła w klimatyzacjach

Parownik ogrzewa powietrze pobierane z zewnątrz. Powietrze to następnie ogrzewa czynnik chłodniczy, który wędruje do skraplacza. Tam ciepło pobrane wcześniej zostanie pobrane od czynnika chłodniczego, co powoduje spadek jego temperatury.

Cały proces opiera się na zmianie stanu skupienia czynnika chłodniczego, który zamienia się to w ciecz to w gaz, a następnie przy użyciu ciśnienia jest transportowany między dwiema jednostkami, wymieniając ciepło. W zależności od tego, czy używamy klimatyzacji w celu chłodzenia, czy grzania otoczenia, cały proces zachodzi nieco inaczej.

Warto wiedzieć, że czynnik chłodniczy przenosząc ciepło, ulega zamianie w parę, która osiąga prawe 100 stopni Celsjusza. Po oddaniu go skrapla się, zamieniając się w ciecz i powraca do parownika, aby cały proces mógł zajść ponownie.

Odprowadzanie skroplin

Równie istotne w prawidłowym funkcjonowaniu klimatyzatora jest odprowadzanie skroplin, które są produktem ubocznym wymiany ciepła. Powstają one na skutek wykraplania się kondensatu. Powstałe krople trafiają na tacę skroplin, skąd wypływają na zewnątrz. Właśnie dlatego z klimatyzatorów wycieka woda.

Teraz już wiesz jak działa klimatyzacja!

Teraz już wiesz, jak działają klimatyzatory. Dzięki tej wiedzy możemy lepiej rozumieć, dlaczego pewne elementy układu urządzenia nie działają prawidłowo, a także jakie warunki powinno ono spełniać, aby jego funkcjonowanie było efektywne.

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: