Jak dziewczyna. Inspirujące historie kobiet, które żyją po swojemu – Anna Tatarska

Zwykle robić coś „jak dziewczyna” oznacza: słabiej, gorzej. Tytułowe dziewczyny na pewno by się z tym nie zgodziły.

Janina Bąk, Sylwia Chutnik, Maja Heban, Martyna Kaczmarek, Magdalena Mołek, Helena Norowicz, Maja Ostaszewska, Agnieszka Smoczyńska, Danuta Stenka, Katarzyna Wolińska, Aleksandra Petrus.

Anna Tatarska zaprosiła je do intymnej rozmowy o stereotypach, dojrzewaniu, poszukiwaniu swojej ścieżki. O ciele i emocjach, o porażkach, rozczarowaniach i wkurzeniu. Bohaterki szczerze i otwarcie mówią także o rzeczach bolesnych i trudnych. O przemocy, traumie, wykorzystywaniu. O potrzebie bycia inną, o oczekiwaniach, których nie chcą już spełniać. Ale również o trudnej nauce akceptacji siebie, wynikającej z bycia sobą sile.

O tym, jak nie zgubić siebie, gdy świat wie lepiej. Są w różnym wieku, pochodzą z odmiennych środowisk. Mają inne doświadczenia zawodowe, życiowe, emocjonalne. Na tym polega ich siła i piękno.

Kobiety w społeczeństwie nieustannie się ocenia, obserwuje. Ich decyzje i potrzeby często bywają kwestionowane. Sytuacja bohaterek książki jest o tyle wyjątkowa, że wszystkie – choć każda w inny sposób – są dodatkowo osobami publicznymi. Dziennikarkami, aktorkami, pisarkami, influencerkami. Są widoczne. Opinie innych ludzi, niekiedy okrutne i bezmyślne, to coś, z czym mierzą się na co dzień.

Słuchając opowieści bohaterek, poczujesz więź z kobietami, które mimo różnic wiele łączy. Jak dziewczyna to historia o ponadpokoleniowej i ponadpolitycznej wspólnocie kobiecych doświadczeń.

Jak dziewczyna. Inspirujące historie kobiet, które żyją po swojemu - Anna Tatarska

Jak dziewczyna. Inspirujące historie kobiet, które żyją po swojemu – Anna Tatarska

Wyłanianie się na świecie nowego modelu świadomej kobiecości nie wydarzy się samo i nie będzie dziełem przypadku. Zacznie się od czytania i opowiadania herstorii, które od dawna czekały na usłyszenie.

Potrzebujemy kobiet, aby opowiadały historie, ponieważ każdy powinien dorastać, słuchając o różnych punktach widzenia i bycia w świecie. Kobiety potrzebują głosu starszych kobiet, by dać się zainspirować, i równolatek, które wzmocnią je pełną ulgi refleksją – ona też tak ma! Potrzebujemy też czytać o losach kobietach dalekich od naszej osobistej perspektywy, by przeżyć zaskoczenie, a może zdziwienie, i przy okazji poszerzyć światopogląd. Wprowadzenie do powszechnej narracji głosu kobiet pozwala zobaczyć niuanse, które bez tego by nam umknęły, jak na przykład to, że cechy uważane za stereotypowo żeńskie ciągle są społecznie oceniane jako gorsze i związane ze słabością. Zasadniczą różnicę w naszych losach zrobi to, czy zasilą nas historie innych kobiet, ucząc, czym jest solidarność i siostrzeństwo, czy będziemy zdane na pozornie „uniwersalną”, a tak naprawdę androcentryczną opowieść, która skazuje nas na rywalizację i niesnaski.

Desperacko potrzebujemy bohaterek, które opowiedzą nam o wielowątkowym, zróżnicowanym, unikalnym doświadczeniu, a przy okazji przeprowadzą nas przez ostatnie trzy dekady historii Polski, widziane ich oczami.

Marta Niedźwiecka
Fragment wstępu książki
Jak dziewczyna. Inspirujące historie kobiet, które żyją po swojemu

„Jak dziewczyna. Kobiety o tym, jak nie zgubić siebie, kiedy świat wie lepiej” – książka Tatarskiej

Anna Tatarska – dziennikarka filmowa i kulturalna, absolwentka filmoznawstwa, wiedzy o kulturze, nowojorskiej szkoły filmowej NYFA oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Od lat pisze o kulturze i filmie dla licznych polskich wydawnictw, m.in. „Vogue’a”, „Gazety Wyborczej”, „Pani”, „Zwierciadła” czy Onet.pl. Współpracuje z rozmaitymi festiwalami i wydarzeniami kulturalnymi jako prowadząca spotkania, panelistka, jurorka. W radiu ChilliZet współprowadzi z Tomaszem Śliwińskim audycję filmową „FILMOzgrani”, a w podcaście Vogue.pl „Z przyjemnością o (pop) kulturze” z Anną Konieczyńską opowiada o medialnych zjawiskach i trendach. Na antenie „Dzień Dobry TVN” przeprowadza wywiady z gwiazdami Hollywood. Publikuje też za granicą, m.in. w „EUROPE CINEMAS Review” czy na stronach „Variety”. Prywatnie jest fanką literatury faktu, wegetariańskich kulinariów, podróży w nieznane i swojej rodziny: Piotra, Edgara i psa Precla.

Wydawnictwo: Znak

Autor: Anna Tatarska

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: