Problem przemęczenia dotyka nie tylko szefów na najwyższym szczeblu zarządzania, ale też matki na urlopie macierzyńskim, przedsiębiorców, nauczycieli i zwykłych pracowników. Matthias Marquardt leczył wielu pacjentów i orzeka, że przemęczenie i wypalenie zawodowe to choroby dzisiejszych czasów i pokazuje, jak sobie z nimi radzić.

Przemęczenie, emocjonalne wyczerpanie, obniżona samoocena. To tylko niektóre z objawów tzw. Burn Out Syndrome, czyli wypalenia zawodowego. W dzisiejszych czasach jest to zjawisko na tyle powszechne, że oficjalnie uznano je za chorobę. Jak zadbać o swoje zdrowie i poczucie komfortu? Jak czuć się dobrze w pracy i w życiu? Odpowiedź znajdziecie w najnowszej książce dr Matthiasa Marquardta „Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem”.

Minęło pół wieku od odkrycia zjawiska zwanego wypaleniem zawodowym. Jednak syndrom ten zaczęto badać naukowo dopiero w latach 70., definiując go jako reakcję na nadmierny stres i przeciążenie różnymi bodźcami, zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Ich źródłem są m.in środki masowego przekazu, nieustanne porównywanie się do innych, brak czasu, dążenie do sukcesu i bogacenia się.

Wykryto ponad 130 symptomów tej choroby: od pozornie nieszkodliwych, jak zły humor czy rozdrażnienie, po depresję i próby samobójcze. Obecnie wyróżnia się trzy najważniejsze z tych objawów:

– emocjonalne wyczerpanie, polegające na uczuciu pustki i odpływu sił, wywołane nadmiernymi wymaganiami psychologicznymi i emocjonalnymi,

– depersonalizacja, czyli: poczucie bezosobowości, cyniczne patrzenie na innych ludzi, stopniowe obniżanie empatii wobec innych,

– obniżenie samooceny, to znaczy: poczucie znikomości własnych dokonań, marnowania czasu i wysiłku, tak w pracy zawodowej, jak i w sferze prywatnej.

Co z tym wszystkim zrobić? A zwłaszcza: jak reagować, kiedy zauważymy u siebie wymienione wyżej symptomy? Autor książki „Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem” podaje prostą, a jednocześnie skuteczną strategię radzenia sobie z syndromem wypalenia, z którą jest w stanie poradzić sobie każdy z nas.

Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem - Matthias Marquardt

Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem – Matthias Marquardt

Dr Matthias Marquardt – lekarz internista i propagator sportu jako głównego czynnika zapobiegającego chorobom. Specjalizuje się w medycynie sportowej. Jest autorem licznych publikacji: jego wydany niedawno poradnik dotyczący joggingu stał się bestsellerem, a sam autor nazywany jest „papieżem biegania”.

Wydawnictwo: Muza

Autor: Matthias Marquardt

Znaleźliśmy najlepszą cenę książki:

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: