Listonoszka z Apulii – Francesca Giannone

Włochy, lata trzydzieste. Maleńka społeczność na południu i niezależna kobieta z północy. Anna jest tam nowa i inna. Kocha książki, zna francuski, nie chodzi do kościoła, nie plotkuje, zawsze mówi to, co myśli. A myśli odważnie. W dodatku zostaje listonoszką, choć praca w męskim fachu „nie przystoi kobiecie”!

Doręcza listy miłosne, pocztówki, pisma urzędowe, wiadomości z frontu i emigracji. Rozmawia z adresatami, a niepiśmiennym czyta listy i pomaga na nie odpisywać, nikt więc nie wie o życiu Lizzanello tyle co ona.

Autorka tej wielokrotnie nagradzanej bestsellerowej powieści przedstawia nie tylko portret kobiety, która chciała żyć na własnych warunkach, ale też trzy dekady losów włoskiej rodziny i miasteczka. A w tle rodzący się faszyzm, wojnę i rewolucję obyczajową.

To historia ludzi i epoki, latami skrywanych sekretów i miłości niemożliwych, które nie powinny były się wydarzyć… i nie mogły spełnić.

Kiedy tylko wyjechali z miasteczka i wjechali na drogę prowadzącą do winnicy, Anna opuściła szybę, wystawiając twarz na pieszczotę wiatru. W jednej chwili zrobiło się jej lżej na sercu, jak gdyby właśnie umknęła niebezpieczeństwu. Wpatrując się w bezkresne gaje drzew oliwnych, z których każdy kolejny zaczynał się tam, gdzie kończył się poprzedni, ponownie zaczynała wierzyć, że każdy element układanki jej życia wróci na swoje miejsce, że nie wydarzyło się nic, czego nie można by naprawić. Była pewna, że i on tak się czuł, że wcale nie muszą sobie tego mówić: oboje zrobią kolejny, wspólny krok i zostawią w tyle wszystko to, co złe. Nie było innej możliwości.

[FRAGMENT KSIĄŻKI]

Listonoszka z Apulii - Francesca Giannone

Listonoszka z Apulii – Francesca Giannone

To historia ludzi i epoki, latami skrywanych sekretów i miłości niemożliwych, które nie powinny się wydarzyć – i nie mogły się spełnić.

Francesca Giannone, autorka tej wielokrotnie nagradzanej bestsellerowej powieści (książka zdobyła między innymi nagrodę Premio Bancarella 2023), przedstawia nie tylko portret kobiety, która chciała żyć na własnych warunkach, ale też trzy dekady losów włoskiej rodziny i miasteczka. A w tle rodzący się faszyzm, wojnę i rewolucję obyczajową.

Wydawnictwo: Znak Koncept

Autor: Francesca Giannone

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: