Rubik. Fascynująca historia najbardziej znanej łamigłówki świata.

Najpopularniejsza logiczna gra na świecie. Źródło euforii i frustracji milionów ludzi od blisko 50 lat: Kostka Rubika. Jej wynalazca, Ernö Rubik, napisał pierwszą książkę, w której odkrywa tajemnice kostki i rozkłada ją na części pierwsze. „Rubik. Fascynująca historia najbardziej znanej łamigłówki świata”.

Łamigłówki, jak twierdzi Ernö Rubik, uwydatniają w ludziach ważne cechy: zdolność koncentracji, nieszablonowe myślenie, ciekawość i determinację do znalezienia rozwiązania. Wynalazca kostki zauważa, że często najlepszymi graczami są samouki oraz dzieci znudzone typowym programem edukacyjnym. On sam także zafascynował się zagadkami logicznymi, gdy był jeszcze dzieckiem.

Stworzona przez Ernö Rubika umysłowa zabawka w pozornie nieskomplikowanej, prostej geometrycznie i ruchomej kostce, zawiera prawie nieskończoną liczbę kombinacji. Nic w niej nie jest przypadkowe, a nieporadność w jej rozwiązaniu, jaka dotyka ludzi, jest zadziwiająca.

Na czym polega fenomen magicznej kostki? Jak potoczyły się jej losy po zdobyciu oficjalnego patentu? Jak przebiegała jej oszałamiająca międzynarodowa kariera? Jak może wyglądać jej przyszłość i jaki może mieć wpływ na myślenie o podobieństwach i różnicach ludzkiego mózgu i maszyn cyfrowych? W swojej książce Rubik nie tylko odpowiada na te pytania, ale i opisuje drogę do wynalezienia kostki, przytacza wspomnienia z dzieciństwa, a także zdradza, ile jemu zajęło ułożenie jej po raz pierwszy.

Twórca przez całe życie stronił od mediów. Więc tajniki najpopularniejszej gry logicznej – od A do Z – poznać można tylko w jeden sposób: przeczytać tę książkę, a następnie samemu spróbować ułożyć kostkę!

Rubik. Fascynująca historia najbardziej znanej łamigłówki świata.

Rubik. Fascynująca historia najbardziej znanej łamigłówki świata.

Oryginalna „biografia” najpopularniejszej umysłowej rozrywki i jej wynalazcy. Publikacja oryginalna: ciekawa, wciągająca i ekscentryczna. Nie ogranicza się tematycznie do samej kostki, z lektury wyłania się obraz jej wynalazcy – skromnego, niepozbawionego poczucia humoru, tryskającego młodzieńczą świeżością myślenia, spoglądającego ze zdrowym dystansem na odniesiony przez siebie sukces Erno Rubika.

Ernö Rubikwęgierski architekt i rzeźbiarz. Urodził się w 1944 roku w Budapeszcie. Najbardziej popularną zabawkę logiczną, nazwaną od jego nazwiska kostką Rubika, wynalazł w 1974 roku. W 1983 roku założył Rubik Stúdió, gdzie projektował meble i gry. W 1987 został profesorem, a w 1990 prezesem Węgierskiej Akademii Inżynierskiej, gdzie stworzył organizację International Rubik Foundation, wspierającą szczególnie utalentowanych młodych inżynierów i projektantów. Obecnie zajmuje się głównie rozwojem gier wideo i sprawami architektury.

Wydawnictwo: Muza

Autor: Ernö Rubik

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: