Sardynia – włoska „perła” na Morzu Śródziemnym

Poszukujecie wyjątkowego miejsca na tegoroczne wakacje; świetnych hoteli, cudownych plaż i niezwykłych doznań kulturowych? Obfitująca w naturalne piękno włoska Sardynia to druga pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Jej wybrzeża pełne niewiarygodnych formacji skalnych strzegą wstępu na ląd, a bogata roślinność, malownicze zatoczki, piaszczyste plaże i turkusowe morze zachwycają odwiedzających.

Sardynia to także jedno z najbardziej słonecznych miejsc w całych Włoszech a do tego słynące z modnych kurortów i ekskluzywnych portów z jachtami, które przyciągają znane osobistości z całego świata. Jedną z głównych atrakcji wyspy jest Costa Smeralda czyli Szmaragdowe Wybrzeże, które charakteryzuje się niesamowicie intensywnym kolorem wody. Urokliwe i ekskluzywne Porto Cervo oferujące przystań dla największych jachtów i eleganckie butiki to prawdziwy plac zabaw dla najzamożniejszych podróżnych.

Centralna część Sardynii to z kolei mało dostępne i dzikie tereny, gdzie zycie toczy powoli a mieszkańcy utrzymują się głównie z hodowli bydła, sprzedaży miodu oraz upraw anyżu i orzechów.

Nuragi i legendy – wyspa z ciekawą historią

Historia Sardynii sięga 1000 roku p.n.e. kiedy to na wyspę przybyli Sardenowie, którzy wyparli starożytny lud Ligurów na jej północne krańce. W mieście Nuoro do dzisiaj można oglądać świątynię boga Baala, cmentarze, a także pozostałości po domach mieszkalnych pierwotnej cywilizacji sardyńskiej. Nuragi, czyli megalityczne budowle w kształcie ściętego stożka, które do dziś fascynują naukowców, to obowiązkowy punkt podczas wycieczki na Sardynię.

Do obecnych czasów zachowało się ponad 7 tysięcy nuragów tej prehistorycznej cywilizacji. Miejscowe muzeum w Nuoro Museo Nazionale Archeologico posiada bogate zbiory, sięgające od neolitu do średniowiecza, wśród których znajdziemy wiele posążków z brązu, znajdowanych w nuragach.

Niektórzy doszukują się w Sardynii pierwowzoru mitycznej Atlantydy, a stożkowe budowle mogą przywoływać skojarzenia z opisywaną przez Platona kulturą Atlantów. Według lokalnych podań, mieszkańcy Sardynii to potomkowie Sardusa, syna Herkulesa.

Kuchnia, atrakcje i ciekawostki Sardynii

Wczasy na Sardynii kojarzą się przede wszystkim ze wspaniałym śródziemnomorskim klimatem, piaszczystymi plażami i kąpielami w krystalicznie czystej i ciepłej wodzie. Odpoczynek na tej malowniczej wyspie wiąże się również ze smakowaniem pysznej włoskiej kuchni i raczeniem się świetnymi lokalnymi winami jak Vermentino di Gallura czy Cannonau. Szczególnie godne polecenia są dania na bazie świeżego tuńczyka i owoców morza jak sałatki z ośmiornicy i malże a także tradycyjny chleb carasau (chleb pasterzy).

Jeśli chodzi o czerwone wina to niekwestionowanym liderem jest słynne Riserva Cannonau, urzekające rubinowo – czerwonym kolorem i zdecydowanie pikantnym aromatem, gdzie doszukać można się bukietu fiołkowego z nutą śliwek.

Największe przyrodnicze atrakcje Sardynii to bez wątpienia Groty Neptuna – najbardziej znane jaskinie na wyspie. Można się do nich dostać, płynąc łodzią od strony morza lub pokonując 600 stopni schodów. Wysiłek z pewnością rekompensuje widok na skaliste wybrzeże kontrastujące z turkusem morza.

Spędzając urlop na Sardynii, warto zwiedzić wąwóz Su Gorroppu będący jednym z najgłębszych w Europie. To spotkanie z najdzikszą częścią wyspy, a zgodnie z legendą gdzieś w pobliżu znajduje się miejsce gwarantujące przybyszowi długowieczność. By urozmaicić wakacje z dziećmi, warto skorzystać ze zwiedzania wyspy z perspektywy zabytkowego pociągu Trenino Verde.

Wyprawa ciuchcią trwa kilka godzin, a trasa wiedzie przez majestatyczne górskie i wiejskie tereny Sardynii. Istnieje możliwość zakończenia wycieczki sardyńską ucztą w agriturismo. Miłośnikom filmów o brytyjskim agencie James Bond poleca się odwiedzenie Cala di Volpe na Szmaragdowym Wybrzeżu gdzie w 1976 r. kręcono ujęcia do filmu „007 – Szpieg, który mnie kochał”.

Orgosolo to stolica Barbagii i miasteczko, które oferuje nietypowe atrakcje w postaci murali i naściennych malunków. To miejsce było niegdyś domem dla złodziejaszków i bandytów różnej maści. Choć do niedawna strach było tam się pokazać, to dziś Orgosolo przyciąga wielu podróżnych, którzy pragną zobaczyć inne oblicze wyspy i poznać autentyczne miejsca z dala od utartych szlaków. Kolorowe i pełne fantazji murale opowiadają o historii, polityce i niepokojach Sardyńczyków a także poruszają najistotniejsze kwestie socjalne.

Nie każdy wie, że na Sardynii można spotkać okazałe rózowe ptaki – flamingi. Dzięki bardzo wilgotnym obszarom, a także licznym skorupiakom, którymi się żywią, te różowe ptaki zamieszkują tereny wyspy już od pokoleń. By zobaczyć je z bliska, warto wybrać się do rezerwatu Molentargiusm, nad staw Santa Gilla, w okolice miasteczka Olbia lub w region Chia Laguna. To ostatnie miejsce warto odwiedzić podczas wycieczki na Sardynię ze względu na najpiękniejsze wydmowe plaże.

Jeśli myślicie o spędzeniu urlopu na tej niesamowitej wyspie w sezonie Lato 2021 warto sprawdzić ofertę luksusowego biura podróży CARTER®.

Włochy to ponadczasowy kierunek wakacyjny, który zachwyca na każdym kroku. Na pewno ciekawą alternatywą do Sardynii są pozostałe wyspy, jak chociażby pełna antycznych ruin Sycylia lub słynąca z termalnych żródeł Ischia.

Więcej informacji i rezerwacja: 22 392 60 16/17, travel@carter.eu
Inspiracje podróżnicze: https://carter.eu/blog/

Źródło: Publikacja sponsorowana

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: