„Od 2015 roku rządowi PiS udała się rzecz bez precedensu – w kilka lat zniszczono instytucje stojące na straży praworządności, budowane w Polsce od lat trzydziestu. (…) Z tego powodu jedno z głównych pytań, które zadają sobie dzisiaj Polacy, brzmi: czy polskie państwo prawa da się odbudować, a jeśli tak, to jak należy to zrobić i jak długo będzie to trwało? Pytanie to jest mimo wszystko wyrazem głębokiej nadziei, że jeszcze nie wszystko stracone”.

Książka ta jest więc nie tylko swoistą kroniką minionych siedmiu lat, ale też inspirującym zaproszeniem do namysłu nad – oby lepszą – przyszłością.

Tajne państwo z kartonu to wybór najlepszych, najbardziej aktualnych tekstów prof. Marcina Matczaka z lat 2015–2022. Autor uważnie przygląda się polskiemu społeczeństwu. Demaskuje i analizuje absurdalne decyzje partii rządzącej. 

  • Jak obecna władza demontuje podstawy demokratycznego Państwa?
  • Dlaczego pogłębiające się podziały społeczne służą szaleńcom niszczącym demokrację?
  • Czy polskie państwo prawa da się odbudować?

Nie poprzestaje jednak na gorzkiej diagnozie, ale stawia pytania o to, co możemy z tym zrobić. Zaprasza do namysłu nad – oby lepszą – przyszłością.

Tajne państwo z kartonu. Rozważania o Polsce, bezprawiu i sprawiedliwości - Marcin Matczak

Tajne państwo z kartonu. Rozważania o Polsce, bezprawiu i sprawiedliwości – Marcin Matczak

Autor jeden z najbardziej znanych obrońców praworządności w Polsce – punkt po punkcie pokazuje, jak obecna władza niszczy nasz kraj, demontując po kolei jego instytucje, rozbijając wspólnotę narodową, destabilizując nasz język propagandą i nowomową. Nie poprzestaje jednak na gorzkiej diagnozie, ale stawia pytania o to, co możemy z tym zrobić. Wszak jedynym sposobem na to, by historia się nie powtarzała, jest dokładnie ją poznać i zrozumieć.

Marcin Matczak – prawnik, wykładowca UW, filozof prawa, radca prawny specjalizujący się w prawie administracyjnym i konstytucyjnym. Felietonista „Gazety Wyborczej”. Prowadzi popularny kanał na YT (Profesor Matczak).Tata słynnego rapera Maty, autor m.in. bestsellera Jak wychować rapera. Bezradnik (2021).

Wydawnictwo: Znak

Autor: Marcin Matczak

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: