Uwaga na niebezpieczne substancje w zabawkach!

Zabawa pomaga dzieciom poznawać siebie i świat oraz rozwijać różne umiejętności. Zabawki, których podczas niej używają, pobudzają wyobraźnię i pomagają w prawidłowym rozwoju. Towarzyszą najmłodszym już od urodzenia. Niestety niektóre z nich mogą być źródłem szkodliwych dla zdrowia chemikaliów.

W składzie maskotek, układanek, samochodzików itp. możemy znaleźć potencjalnie toksyczne materiały. Dlatego warto od dziś zwracać uwagę na to, z czego wykonane są zabawki. Dlaczego? Dzieci są dużo bardziej wrażliwe niż dorośli w kontakcie z toksycznymi chemikaliami ze względu na większą powierzchnię skóry w stosunku do swojej wagi, większą objętość oddechową i szybszy metabolizm. Najmłodsi mogą w związku z tym wchłonąć więcej substancji toksycznych niż rodzice. 

Skład prawdę ci powie

Przede wszystkim zawsze dokładnie należy sprawdzić etykietę. Jeśli przedmiot mówi, że jest ognioodporny, prawdopodobnie dodano do niego jakieś chemikalia. Zabawki z tkaniny wykonane z certyfikowanych materiałów organicznych nie zawierają środków chemicznych zmniejszających palność. Jeśli zabawka ma wyczuwalny zapach plastiku, może to oznaczać, że zawiera ftalany.

Warto wybierać miękkie zabawki wykonane z organicznej tkaniny lub naturalnej gumy. Unikajmy plastikowych „wodoodpornych” książek oraz plastikowych lalek, plastikowych torebek i akcesoriówów. Wiele zabawek przeznaczonych na podwórko lub do wody jest wykonywanych z PVC.  

Ciemna strona zabawek

  • Ołów
  • PCW i ftalany
  • Bisfenole (BPA + BPS)
  • Chemikalia zmniejszające palność
  • Formaldehyd

Ołów jest znaną neurotoksyną, która po spożyciu może powodować uszkodzenie nerwów, problemy z nauką, zmiany zachowania, uszkodzenia układu rozrodczego i nieodwracalne uszkodzenia mózgu. Jest powszechnie stosowany w farbach do zabawek, mimo że w niektórych krajach został zakazany do użycia w farbach do mieszkań.

PVC i ftalany są to miękkie, elastyczne tworzywa sztuczne. Ftalany to substancje chemiczne znajdujące się w miękkich tworzywach sztucznych, są również używane do nadawania zapachu produktom.

BPA jest szczególnie niebezpiecznym środkiem zaburzającym gospodarkę hormonalną, ponieważ wykazano, że nawet niewielkie ilości tej substancji chemicznej powodują poważne uszkodzenia układu rozrodczego.

Nawet produkty, których producenci twierdzą, że są wolne od BPA, należy traktować z ostrożnością. PBDE, trójtlenek antymonu i inne chemikalia zmniejszające palność są używane do produkcji namiotów do zabawy, tuneli, pojazdów zabawkowych, mat do przewijania, zabawek do kąpieli i wody w basenie, a nawet niektórych pluszaków i produktów piankowych dla dzieci.

Warto unikać zabawek wykonanych z drewna kompozytowego, które mogą zawierać kleje uwalniające rakotwórcze substancje..

Wiele produktów przeznaczonych dla dzieci zawiera niebezpieczne dla zdrowia chemikalia. Jednak producenci zabawek powiększają swoją ofertę o takie, które są wykonane z naturalnych materiałów, będących neutralnymi dla ludzkiego organizmu. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdzie okazji do zakupu zabawek nie brakuje.

Dr Magdalena Cubała-Kucharska – założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana. W swojej pracy medycznej pacjent jest dla niej przede wszystkim całością, złożoną z oddziałujących na siebie wzajemnie układów. Dlatego niepodważalnym standardem jej praktyki lekarskiej jest właśnie szerokie, całościowe spojrzenie na pacjenta połączone z profesjonalizmem, innowacyjnością i terminowością.

Szczególnym tematem zainteresowań dr Cubały-Kucharskiej jest oś jelitowo-mózgowa, immunologiczno-mózgowa oraz medycyna środowiskowa. Oznacza to, że bada, w jaki sposób zespół przerostu bakteryjnego w jelicie (SIBO) i przewlekły zespół rozrostu grzybiczego w jelicie (SIFO) (czyli inaczej candida lub kandydoza układowa) mogą wpływać na zaburzenia funkcjonowania mózgu, w tym zaburzenia neurorozwojowe, takie jak autyzm. Szczególnie dużo uwagi poświęca encefalopatii wątrobowej. Ponadto bada związki pomiędzy infekcjami drobnoustrojami takimi jak paciorkowce, jersinia, campylobacter, borelioza, bartonelloza, Coxackie, wirus EBV (mononukleoza) ,a przewlekłymi stany zapalnymi takimi jak PANDAS, PANS, ale także Hashimoto.

Dr Magdalena Cubała-Kucharska pacjenta zawsze rozpatruje w powiązaniu ze środowiskiem, uwzględniając takie czynniki jak przewlekły zespół odpowiedzi zapalnej (CIRS) wywołany przez mykotoksyny, zespół chorego budynku, wywołany przez Aspergillusa, czy narażenie na toksyny środowiskowe takie jak metale ciężkie, rtęć, arsen, glifosat, pestycydy. Na co dzień współpracuje z wykwalifikowanymi dietetykami dobierając indywidualnie diety do potrzeb pacjenta. Oferuje oparte na badaniach diety FODMAP, SCD, bezglutenowe, bezmleczne, immunologiczne.

Źródło: Publikacja sponsorowana

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: