Wypadanie włosów, nazywane łysieniem, jest problemem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Choć wypadanie włosów może być spowodowane przez różne czynniki, istnieje wiele skutecznych sposobów, które mogą pomóc w zapobieganiu wypadaniu włosów.
Przyczyny wypadania włosów
Walka z problemem wypadających włosów nie musi być skomplikowana ani kosztowna. Wiele skutecznych metod można znaleźć w zasięgu własnego domu.
Współczesny rynek kosmetyczny oferuje szereg preparatów mających na celu wzmocnienie włosów i zapobieganie ich wypadaniu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które poszukują produktów, mogących poprawić kondycję ich włosów.
Zmiany hormonalne
Znacznie częściej włosy wypadają u kobiet tuż po porodzie bądź też w okresie menopauzy. Proces wypadania włosów jest spowodowany zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety.
Przyjmowanie leków
Przyjmowanie niektórych leków przyczynia się do łysienia. Leki cytostatyczne i immunopresyjne, przeciwtarczycowe, przeciwzakrzepowe, stosowane w chorobach serca oraz środki antykoncepcyjne zwiększają prawdopodobieństwo łysienia.
Niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy oraz włosów
Nieprawidłowe fryzury typu kuc czy też różnego rodzaju koki nadwyrężają skórę głowy przyczyniając się do zanikania mieszków włosowych.
Różnego rodzaju spinki, gumki, opaski, a także tapirowanie powodują uszkodzenie mechanizmu włosa, co prowadzi do ich wypadania.
Niewłaściwe kosmetyki oraz pielęgnacja, takie jak częste farbowanie, trwała ondulacja, zbyt wysoka temperatura (suszenie, stosowanie lokówek i prostownic) są wrógami naszych włosów i sprzymierzeńcami ich utraty.
Palenie papierosów
Palenie papierosów to jeden z groźniejszych wrogów naszych włosów. Dym działa zarówno na wewnętrzną, jak i zewnętrzną strukturę włosa, powodując matowienie, a w efekcie wypadanie włosów.
Stres
Stres także może powodować utratę włosów, niekiedy silny stres może spowodować całkowitą utratę włosów. Wypadanie włosów jest spowodowane „wariowaniem” hormonów. Nadnercza produkują większe ilości androgenów i zaburzają funkcjonowanie cebulek włosowych u osób genetycznie predysponowanych. Codzienny stres ma wpływ na ogólną kondycję włosów.
Choroby zakaźne oraz choroby skóry głowy
Różnego rodzaju choroby zakaźne, ogólnoustrojowe oraz choroby skóry głowy przyczyniają się do znacznej utraty włosów. M.in. nadczynność i niedoczynność tarczycy, przebyta grypa, kiła, czy też grzybica skóry głowy w znaczny sposób osłabiają strukturę włosa i przyczyniają się do ich wypadania.
Toksyny w organizmie
Włosy wypadają również, gdy w naszym organizmie pojawia się niebezpieczne toksyny, takie jak rtęć, arsen, tal. W takich przypadkach włosy wypadają po około 2 tygodniach.
Niedobory żywieniowe
Wypadanie włosów w dużej mierze jest uwarunkowane stosowaną dietą. W organizmie, w którym brakuje składników odżywczych, włosy wypadają znacznie częściej. Aby temu zapobiec, należy zdrowo się odżywiać i upewnić się, że w diecie nie brakuje białka, żelaza i biotyny (rodzaju witaminy B).
W przypadku łysienia największe znaczenie ma niedobór żelaza. Bez żelaza krew nie może być odpowiednio dotleniona, co powoduje osłabienie i łamanie się włosów.
Warunki pogodowe
Wbrew pozorom również pogoda wpływa na stan naszych włosów. Lato, jesień, zima – w każdym z tych okresów czynniki atmosferyczne niekorzystnie wpływają na włosy. Szkodliwe promienie UV, słona i chlorowana woda to sprzymierzeńcy wypadania włosów latem. Natomiast w zimie do znacznej utraty włosów przyczyniają się niska temperatura, wiatr, a także nakrycia głowy.
Wypadanie włosów, jakie zrobić badania?
W przypadku utraty włosów specjalista może ustalić przyczynę na podstawie badania fizykalnego oraz historii zdrowia. Podstawowe badania powinny obejmować morfologię krwi, poziom żelaza oraz oznaczenie hormonów tarczycy.
Niedobór żelaza we krwi może przyczynić się do wypadania włosów. Lekarze zalecają badanie żelaza, aby sprawdzić poziom ferrytyny, białka, które wskazuje, ile pierwiastka jest przechowywane w organizmie. Poziom ferrytyny jest często niski u miesiączkujących kobiet, osób z niedokrwistością, wegetarian i wegan.
Wypadanie włosów może być objawem chorób tarczycy, takich jak nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy. Warunki te powodują nadmierną produkcję niektórych hormonów regulujących metabolizm organizmu. Związek między chorobą tarczycy a wypadaniem włosów jest niejasny, ale istnieją pewne dowody, że choroba tarczycy może prowadzić do wytwarzania przez organizm związków niszczących mieszki włosowe.
Kobiety, które mają cienkie włosy bez łysych plam na głowie, mogą wykazywać zaburzenia hormonalne spowodowane zbyt wysokim poziomem androgenów, grupy hormonów obejmujących testosteron.
Oznaki nadmiaru androgenów obejmują wypadanie włosów i łysienie, wzrost włosów na twarzy, klatce piersiowej lub brzuchu oraz nieregularne miesiączki i trądzik. Badanie krwi może wykazać podwyższony poziom androgenów.
Preparaty specjalistyczne przeciw wypadaniu włosów
Na rynku kosmetycznym i aptecznym dostępne są liczne preparaty (odżywki, szampony, wcierki) oraz suplementy diety stworzone specjalnie w celu zatrzymania wypadania włosów. Zazwyczaj zawierają one substancje mające na celu poprawę mikrokrążenia skóry głowy (takie jak arginina, kofeina) oraz odżywienie włosów (krzem, witaminy z grupy B, keratyna, cysteina).
Te preparaty mają za zadanie wzmocnienie cebulek włosowych oraz zapobieżenie dalszemu wypadaniu włosów.
Sprawdź również:
Wypadanie włosów jest problemem, który może mieć różne przyczyny, od genetyki po dietę i warunki zewnętrzne. Jednak istnieje wiele skutecznych sposobów, aby temu zapobiec i odzyskać zdrowe włosy. Pamiętaj o odpowiedniej diecie, unikaj stresu, stosuj delikatne metody pielęgnacji i skonsultuj się z lekarzem w przypadku znacznego wypadania włosów. Dbając o swoje włosy i stosując się do powyższych porad, z pewnością zminimalizujesz problem wypadania włosów i odzyskasz ich pełnię.