Przebarwienia na twarzy – jak sobie z nimi radzić?

Przebarwienia na twarzy to duży problem estetyczny, który dotyczy wielu kobiet. Mogą być efektem zmian następujących po opalaniu, zmian pozapalnych lub związanych z różnymi chorobami skóry. Co wiemy więcej o przebarwieniach i jak sobie z nimi radzić?

Czym są przebarwienia?

Przebarwienia to zmiany o charakterze barwnikowych, które na ogół wiążą się z zaburzeniami wytwarzaniu barwnika. Gdy nadmiernie gromadzi się w skórze lub jest rozłożony nierównomiernie, to wtedy dochodzi do zmian. Powstawanie przebarwień jest raczej długotrwałym procesem jest związany z melanocytami, które wytwarzają barwnik skóry zwany melaniną. Mogą wyglądać jak małe zmiany, ale mogą być także w postaci plam o nieregularnym kształcie.

Przebarwienia dzielimy na pierwotne, czyli te związane z czynnikami genetycznymi, a także na wtórne. Przebarwienia pierwotne to choćby piegi. Przebarwienia wtórne dzielimy na kilka rodzajów. Pierwszy z nich to przebarwienia słoneczne, które są skutkiem działania promieni UV. Kolejne to przebarwienia chemiczne, powstające na skutek działania substancji chemicznych. Mamy także przebarwienia pozapalne, jako skutek choroby skóry, takie jak na przykład łuszczyca lub trądzik. Wyróżnia się także przebarwienia mechaniczne, jako skutek urazów skóry i cieplne, związane z długim nagrzewaniem skóry.

Jak z nimi walczyć?

Czy wiesz jak zwalczać przebarwienia na twarzy? Przede wszystkim należy unikać czynników powodujących przebarwienia, a głównym z nich jest promieniowanie słoneczne. Codzienne używanie kremów z wysokimi filtrami powinno być nawykiem pielęgnacyjnym. Filtry na poziomie SPF 30 lub SPF 50 skutecznie chronią twarz i całe ciało przed uszkodzeniami skóry. Po drugie, jeśli już przebarwienia się pojawią, warto stosować specjalne kosmetyki rozjaśniające i takie, które ujednolicają co kolor cery. Przede wszystkim jest to witamina C, która ma silne właściwości rozjaśniające skóra i nadaje jej pięknego blasku.

Witamina C dobrze radzi sobie z przebarwieniami po zapalnymi i wyrównuje koloryt cery. Po drugie są to niacynamidy, a także retinoidy, czyli dość silne i aktywne substancje, działające jako lepsza ochrona słoneczna. Retinoidy powodują, że przebarwienia stają się jaśniejsze, a skóra znacznie się wygładza.

Kiedy stosować kremy z wysokimi filtrami na twarz?

Jak już było wspomniane, kremy z wysokimi filtrami SPF należy stosować codziennie. Promieniowanie UV przez cały rok jest szkodliwe dla naszej skóry, a twarz jest szczególnie narażona na promienie. Jeśli używasz kilku różnych kosmetyków, to najpierw oczyszczaj twarz, następnie nałóż krem nawilżający, a potem krem z filtrem. Potem możesz nałożyć bazę pod makijaż lub fluid.

Czy wydaje się to skomplikowane? Nie da się ukryć, że jest to dużo kosmetyków do zastosowania. Znacznie prostszym rozwiązaniem jest wybranie kremu o działaniu wielokierunkowym, który zawiera wszystkie potrzebne składniki na dzień. Spróbuj wybrać krem z filtrem SPF 50, który zawiera również aktywne składniki nawilżające i ma właściwości matujące. Dzięki temu nakładasz jeden kosmetyk i nie musisz zastanawiać się, jaka kolejność jest odpowiednia.

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: