Na co zwrócić uwagę kupując oczyszczacz powietrza?

Na co zwrócić uwagę kupując oczyszczacz powietrza? Smog stał się nieodłącznym elementem naszego życia – niepodzielnie panuje on zarówno w polskich miastach, jak i w mniejszych miejscowościach i nie oszczędza także wsi.

Poprzez szczeliny w oknach i drzwiach dostaje się nieuchronnie do naszych mieszkań. Jeśli więc chcemy chronić swoje zdrowie, warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. Tylko jaki kupić?

Oczyszczacze powietrza coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Producenci sprzętu prześcigają się w propozycjach nowych rozwiązań i wymyślnych funkcji, zaczęto także oferować budżetowe rozwiązania na każdą kieszeń. Trzeba jednak pamiętać, że kupowanie taniego oczyszczacza powietrza w zdecydowanej większości przypadków jest nieopłacalne, bo sprzęt ten po prostu nie spełni swojej funkcji. Na jakie rzeczy przede wszystkim zwrócić uwagę, kupując oczyszczacz?

Oczyszczacz powietrza a wieloetapowy poziom filtracji

Dobry oczyszczacz powietrza to taki, który posiada nie jeden, a kilka filtrów zwalczających zanieczyszczenia różnego typu. Im lepsze filtry zastosowane w urządzeniu, tym lepiej powietrze zostanie oczyszczone.

W oczyszczaczach powietrza możemy spotkać różne filtry takie jak:

  • filtr wstępny – odsiewający największe zanieczyszczenia, takie jak sierść zwierząt. Jego podstawowa funkcja to ochrona pozostałych filtrów (dużo bardziej cennych pod względem konstrukcji) przed zbyt szybkim zużyciem. Filtr taki bardzo często można samodzielnie umyć.
  • filtr węglowy – pochłania on szkodliwe lotne związki organiczne, lecz do jego najważniejszych funkcji należy likwidowanie brzydkich zapachów.
  • filtr HEPA ­– najważniejszy filtr, który pochłania najmniejsze cząstki zanieczyszczeń, takie ja PM10 czy PM2,5. To właśnie one znajdują się w smogu i są najgroźniejsze dla naszego zdrowia.

Wydajny oczyszczacz powietrza jest… wydajny

Najważniejszym parametrem oczyszczacza powietrza jest jego wydajność. Wyrażana jest ona w metrach sześciennych na godzinę – ten parametr mówi o tym, jak wiele metrów sześciennych przestrzeni urządzenie jest w stanie przefiltrować przez godzinę. Im większe jest więc pomieszczenie, do którego planujemy wstawić oczyszczacz, tym wydajniejszy musi on być.

Głośność urządzenia i tryby pracy

Bardzo ważne jest, by oczyszczacz nie pracował zbyt głośno i nie przeszkadzał nam w codziennym funkcjonowaniu. W trybie dziennym nie powinien on pracować głośniej, niż 50-55 dB, w trybie nocnym – około 20.

A propos trybów: większość urządzeń dostępnych na rynku posiada ich kilka. Standardem jest tryb nocny oraz turbo – ten drugi służy do oczyszczania powietrza w sytuacji, gdy jest ono bardzo zanieczyszczone i pożądana jest bardzo szybka poprawa sytuacji. Inne tryby to m.in. tryb eco czy automatyczny.

Czujnik jakości powietrza oraz wymiany filtra

Dobry oczyszczacz wyposażony jest w czujnik monitorujący jakość powietrza wokół urządzenia. Dzięki temu może on dostosowywać swój tryb pracy do aktualnych warunków i np. przejść na tryb turbo, gdy zanieczyszczenie staje się bardzo wysokie. Lub przeciwnie – zmienić tryb działania na mniej wydajny, gdy sytuacja jest dobra. Taki oczyszczacz poinformuje nas też o aktualnie panujących w mieszkaniu warunkach powietrza poprzez wyświetlacz lub panel kolorystyczny.

Czynnością, o której należy pamiętać, jest regularna wymiana filtrów w oczyszczaczu. Każde takie urządzenie ze zużytym, zanieczyszczonym filtrem jest bezużyteczne – zużywa prąd, nie polepszając jakości wdychanego przez nas powietrza. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy oczyszczacz posiada automatyczny czujnik wymiany filtra. Generalnie powinniśmy wymieniać filtr raz w roku – jego żywotność najczęściej nie przekracza 36 miesięcy, jednak już wcześniej będzie on wymagał wymiany.

Dodatkowe funkcje – nawilżanie, lampa UV, jonizacja

Oprócz swojego głównego zadania oczyszczacz powietrza może też posiadać dodatkowe funkcje. Bardzo popularne są oczyszczacze z funkcją nawilżania powietrza, które pilnują, by wilgoć w mieszkaniu nie spadła poniżej akceptowalnego poziomu. Suche powietrze utrudnia oddychanie, co może prowadzić do nieprzyjemnych powikłań i kiepskiego samopoczucia domowników. Dobre nawilżenie jest ważne szczególnie w nocy, podczas naszego snu.

Oczyszczacze powietrza mogą też być wyposażona w lampę UV, która likwiduje baterie, grzyby i wirusy. Z kolei jonizatory to urządzenia, które emitując jony ujemne dociążają cząsteczki odpowiedzialne za zanieczyszczenie powietrza i wędrują z nimi na ziemię, chroniąc nas przed ich wdychaniem. Obecnie bardzo wiele oczyszczaczy powietrza wyposażonych jest też w funkcję jonizacji.

Rekomendacje i certyfikaty

Ostatecznym wyznacznikiem jakości oczyszczacza powietrza są certyfikaty i rekomendacje instytutów badawczych. Wśród wielu instytucji wyróżniających konkretne produkty zwróćmy uwagę m.in. na rekomendację PTA (Polskiego Towarzystwa Alergologicznego), która oznacza, że dane urządzenie jest bezpieczne dla alergików. Osoby przykładające dużą wagę do ochrony środowiska powinny z kolei kupować oczyszczacze z certyfikatem PZH (Państwowego Zakładu Higieny).

10 powodów, dla których warto mieć oczyszczacz powietrza

Oto 10 powodów, dla których musisz mieć oczyszczacz powietrza! Większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Okazuje się, że powietrze w domu, który traktujemy jak prywatny azyl, może być dużo bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Na szczęście jakość powietrza może poprawić oczyszczacz, który wyeliminuje aż do 99,97% szkodliwych zanieczyszczeń.

Czy warto zainwestować w oczyszczacz powietrza i korzystać z niego przez cały rok?

1. Na zdrowie!

Czyste powietrze jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dzięki niemu oddychamy z większą swobodą, łatwiej jest nam się skoncentrować, nasze ciało pracuje wydajniej, a my rzadziej chorujemy. Jednak coraz częściej słyszymy o złym stanie powietrza na zewnątrz. Alerty smogowe w okresie jesienno-zimowym są nieodłącznym elementem każdego wydania prognozy pogody. Maseczki antysmogowe pomagają nam chronić się przed smogiem i zanieczyszczeniami kiedy spacerujemy lub biegamy.

Zapominamy, że niewidoczne dla oka zanieczyszczenia przenikają do naszego domu, który jest również siedliskiem bakterii, roztoczy i kurzu. W domu rolę maseczki antysmogowej pełni oczyszczacz powietrza. Urządzenia marki Samsung eliminują aż do 99,97%* zanieczyszczeń, dzięki skuteczności 3 filtrów – wstępnego, węglowego i HEPA. Pozwalają cieszyć się nam i naszej rodzinie czystym powietrzem wolnym od zanieczyszczeń.

2. Precz z alergią

Oczyszczacz powietrza to świetna pomoc w zwalczaniu dokuczliwych objawów alergii. Czyste powietrze ma szczególne znaczenie dla alergików i astmatyków, bo im mniej zanieczyszczeń unosi się w powietrzu, tym łagodniejsze są ich dolegliwości, a co za tym idzie – lepsze samopoczucie. Cierpiącym na alergię ulgę zapewni filtr HEPA, znajdujący się we wszystkich modelach oczyszczaczy firmy Samsung, wyłapuje i usuwa cząsteczki alergenów, które mogą powodować katar sienny, kaszel i duszności.

3. Zapach w domu

Gotowanie, silne detergenty, dym tytoniowy czy biegające po domu zwierzęta to jedne z wielu czynników wpływających na zapach w naszych domach. Często włączenie okapu lub otwarcie okna nie wystarcza, aby całkowicie poradzić sobie z niechcianymi zapachami. W takich sytuacjach z pomocą przyjdzie oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym, który usuwa nieprzyjemne zapachy. Cząsteczki są “rozkładane”, a w efekcie  niwelowane dzięki odpowiedniej granulacji węgla w filtrze.

4. Dla dobra dzieci

Bardzo ważne jest zadbanie o dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach, w których najmłodsi bawią się i śpią. Zdrowy sen to podstawa w rozwoju dzieci. Czyste powietrze oznacza brak szkodliwych cząsteczek w powietrzu, a tym samym mniejsze ryzyko nieprzespanej nocy i łatwiejsze oddychanie. Oczyszczacze powietrza Samsung nie obudzą śpiącego dziecka, dzięki wyjątkowo cichej pracy, tylko 21dB. Dodatkowo wyświetlacz urządzenia w Trybie nocnym jest wyłączony. Wybierając oczyszczacz powietrza z myślą o pokoju dziecka warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które ułatwią życie rodzicom. Zastosowana w oczyszczaczach powietrza Samsung funkcja blokady rodzicielskiej uniemożliwi zmianę ustawień.

5. Zwierzęta i ich sierść

Nawet najdokładniejsze dbanie o czystość i regularne odkurzanie mebli, podłóg i dywanów z sierści i kurzu może nie być wystarczające jeśli pod naszym dachem mieszka futrzasty pupil. Zwierzęta stale gubią sierść, co powoduje większą ilość kurzu i roztoczy w domu. Oczyszczacz powietrza poradzi sobie z unoszącymi się w powietrzu cząsteczkami pochodzącymi z sierści psa lub kota, a dodatkowo zneutralizuje specyficzne zapachy.

6. Test białej rękawiczki

Bywa, że nawet codzienne porządki nie wystarczają, aby utrzymać czystość w domu. Kurz gromadzi się dużo szybciej, jeśli w naszym mieszkaniu jest dużo przedmiotów, na których się osadza takich jak tkaniny, poduszki czy tapicerowane meble. Oczyszczacz powietrza przyda się w walce z uporczywym kurzem, ponieważ potrafi wyłapać jego cząsteczki z powietrza zanim zdążą osiąść na meblach. Dzięki temu domownicy zyskują więcej czasu na odpoczynek.

7. Stop infekcjom

Oczyszczacz powietrza wyłapuje nie tylko kurz i zanieczyszczenia, ale też cząsteczki pleśni, grzybów i bakterii, które sprzyjają rozwojowi infekcji. Czyste powietrze to większy komfort oddychania w ciągu dnia i lepszy sen w nocy.

8. Dym papierosowy

To, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu, wiemy wszyscy. Niestety nawet osoby niepalące, przebywające w pomieszczeniu wypełnionym dymem papierosowym są narażone na jego negatywne działanie. Oczyszczacz powietrza dobrze radzi sobie z dymem przenikającym do powietrza podczas palenia papierosów oraz neutralizuje charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.

9. Brak możliwości otworzenia okna

Gdy zaczyna się sezon grzewczy, jakość powietrza za oknem spada diametralnie wraz z temperaturą. Smog, którego cząsteczki unoszą się w powietrzu, może powodować problemy z oddychaniem, złe samopoczucie i migreny. Niebezpieczne dla zdrowia cząsteczki smogu mogą jednak być wyeliminowane przez oczyszczacz powietrza. Aby mieć pewność, że urządzenie poradzi sobie z usunięciem szkodliwych cząsteczek, najlepiej wybrać oczyszczacz marki Samsung z 3 filtrami w tym z filtrem  HEPA, który wyłapuje 99,97% nawet najmniejszych cząsteczek takich jak PM 1,0; PM 2,5 oraz PM 10.

10. Eco-friendly

Oczyszczacze powietrza marki Samsung mają wymienne filtry, które są łatwe w utylizacji oraz są w stanie zapewnić wysoką skuteczność przy zużyciu niewielkiej ilości energii, a co za tym idzie nie generując dużych wydatków. Dbasz nie tylko o dobro swojej rodziny ale także o dobro całej planety.

Bez względu na porę roku, w powietrzu unoszą się szkodliwe dla naszego zdrowia zanieczyszczenia. Oczyszczacz powietrza to najskuteczniejszy sposób na walkę z kurzem, roztoczami, smogiem, alergenami, bakteriami, pleśnią, nieprzyjemnymi zapachami i dymem papierosowym.

*Na podstawie badań cząsteczek pyłu o wielkości 0,26µm w Narodowym Instytucie Testów w Korei.

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela:

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.