Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom

Z końcem 2020 roku podjęliśmy decyzję o wydaniu książki „Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom” Christiny Lamb, bo naszym zdaniem porusza ona bardzo ważny temat. Gwałt był i jest jedną z najbardziej przemilczanych zbrodni wojennych.

Nie przypuszczaliśmy, że na miesiąc przed premierą książki i planowaną wizytą Autorki w Polsce, sytuacja w Europie będzie tak dramatyczna, a wydźwięk tej publikacji mocniejszy niż kiedykolwiek. Należy jednak podkreślić, że pomimo wstrząsających treści, tym co w książce Lamb porusza najmocniej, jest siła kobiet, które przeżyły i zdecydowały się, by opowiedzieć światu swoją historię.

Bo mimo niewyobrażalnego cierpienia i bólu, bohaterki Lamb żyją i zmieniają świat – dając nam wszystkim jednoznaczny sygnał do działania.

Christina Lamb, doświadczona korespondentka wojenna, słucha swoich rozmówczyń z ogromnym szacunkiem i wyczuciem. Są wśród nich m.in. japońskie niewolnice seksualne (tzw. comfort women), kobiety bengalskiego pochodzenia (birangona), krzywdzone przez pakistańskich żołnierzy w 1971 roku w czasie konfliktu między Indiami, Pakistanem i Bangladeszem, Jazydki porywane i przetrzymywane wbrew swej woli przez członków ISIS, nigeryjskie uczennice uprowadzone przez Boko Haram, muzułmanki gwałcone przez bośniackich Serbów czy kobiety z plemienia Tutsi krzywdzone przez Hutu w czasie ludobójstwa w Rwandzie.

„Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom”

„Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom” w tłumaczeniu Agnieszki Sobolewskiej

Christina Lamb przez ponad trzydzieści relacjonowała konflikty zbrojne i wojenne, szczególne miejsce poświęcając kobietom. Jest jedną z czołowych brytyjskich korespondentek zagranicznych, została pięciokrotnie uhonorowana nagrodą British Press dla najlepszego zagranicznego korespondenta roku, a także wyróżnieniami What the Papers Say, Prix Bayeux Calvados, Foreign Press Association, Amnesty International za swoje reportaże z różnych stron świata.

Na co dzień pełni funkcję Chief Foreign Coresspondent w Suday Timesie. Christina Lamb ma na swoim koncie wiele znakomitych książek i nagród. Jest m.in. autorką książki „I Am Malala” napisaną wspólnie z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla Malalą Yousafzai. Za swoje zasługi otrzymała z rąk królowej brytyjskiej Elżbiety II order Oficera Imperium Brytyjskiego (OBE). 

Szacuje się, że podczas trzech miesięcy trwania ludobójstwa w 1994 r. w Rwandzie zostało zgwałconych od 100 000 do 250 000 kobiet. Agendy Narodów Zjednoczonych oceniają, że podczas wojny domowej w Sierra Leone w latach 1991–2002 zostało zgwałconych ponad 60 000 kobiet, w Liberii w latach 1989–2003 ponad 40 000 kobiet, w byłej Jugosławii w latach 1992–1995 zgwałcono około 60 000 kobiet, z kolei podczas ostatnich 12 lat wojny w Demokratycznej Republice Konga co najmniej 200 000 kobiet ucierpiało z powodu gwałtu.

„Kobieta idąca po wodę lub po drewno na opał jest w większym niebezpieczeństwie niż żołnierz na linii frontu.” – Margot Wallström, Specjalna Przedstawicielka NZ ds. Przemocy Seksualnej w Sytuacjach Konfliktu 

Christina Lamb jest zdobywczynią Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego w kategorii „Nagroda specjalna dla korespondentów wojennych”, przyznawanej za książkę, która rzetelnie informuje o przebiegu współczesnych konfliktów zbrojnych lub zdaje relację z miejsc szczególnego zagrożenia dla godności człowieka. 

Finalistka Orwell Prize for Political Writing 2021.

Finalistka Baillie Gifford Prize for Non-Fiction 2020.

Książka Roku 2020 według „Timesa” i „Sunday Timesa”.

Źródło: Publikacja sponsorowana

Porównaj ceny:

Podeślij produkt lub artykuł do przyjaciela: